Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Kazimierz - dzielnica Krakowa, w której przez siedem wieków mieszkali Żydzi - tworząc własną, oryginalną – duchową i materialną kulturę, a jednocześnie współtworząc kulturę polską. Tragedia II Wojny Światowej przerwała tą tradycję. Teraz przypomina nam o tym - już trzynasty - Festiwal Kultury Żydowskiej, który organizowany jest w miejscu, gdzie Niemcy dokonali Zagłady na narodzie żydowskim.



Jednak Festiwal jest celebracją życia, zwycięstwem życia nad śmiercią. Poniżej przedstawiamy program wstępny Festiwalu, który odbędzie się w dniach 28.VI - 6.VII.2003

Program Wstępny
XIII Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
28 czerwca - 6 lipca  2003

 
28.06 - Sobota
 
09:00 Poranna Modlitwa Szabatowa Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
13:30 Księga Ruth - pamięci Davida Tuszyńskiego - wernisaż wycinanki Marty Gołąb (Kraków)  Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
17:00 "Sen o błękicie" Wystawa ilustracji: Anna Kaszuba-Dębska (Kraków) Klezmer Hois, ul. Szeroka 6
18:00 ...czas miniony... Wystawa pasteli Jacka Palucha (Polska) Galeria Szalom, ul. Józefa 16
19:00 Wernisaż fotografii Lauren Deutch Klub Alchemia, ul. Estery 5
20:00 Sebastian Meissner (Niemcy)"Presence/Absence or into the Void", projekt multimedialny. Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
20:30 Spektakl "Siostry Parry", reż Piotr Szalsza, Teatr Ludowy Podwórko między ulicą Meiselsa i Józefa
21:00 GIMPEL - Teatr MIST (wersja angielska) Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
21:46 Meławe Małke - uroczysta ceremonia kończąca Szabat Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
 
 
29.06 - Niedziela
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz(po polsku)- prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
09:00 "Sztetł - wycieczka śladami żydowskich miasteczek" (Kraków –Działoszyce–Pińczów – Chmielnik–Szydłów-Chęciny-Kraków  Wyjazd: Klezmer Hois Kraków, ul. Szeroka 6
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku)prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków)(w języku polskim) początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
10:30-12:00 Spotkania Otwarte - prowadzi Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) Stowarzyszenie Kużnica, ul. Miodowa 41
12:00 Wystawa:"Zagłada Żydów krakowskich.W 60-tą rocznicę likwidacji Getta w Krakowie"  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddział Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
12:00-13:30 Warsztaty tańca - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniuje Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków) SCKM, ul. Wietora 15
14:00 Wystawa plakatu: "Siła oddziaływania. Plakat żydowski w 2-giej Rzeczpospolitej" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
16:00-17:30 Wykład: Profesor Michael Steinlauf (USA)"Galicja wielobarwna, wielonarodowa" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17 
17:00 "Spalony czas" - wystawa prac Annemarie Frascoli Sszwjacaria)  Galeria ZPAP, Sukiennice, Rynek Główny 1-3
19:00 Koncert Inauguracyjny - Kantorzy: Benzion Miller (USA), Alberto Mizrahi (USA), Itzhak Meir Helfgot (Izrael) i Chór Kantorów z Wielkiej Synagogi w Jerozolimie, dyrygent Elli Jaffe (Izrael), akompaniament Dani Gildar (USA) Synagoga Tempel, ul.Miodowa 24
20:30 Spektakl "Siostry Parry", reż Piotr Szalsza, Teatr Ludowy  Podwórko między ulicą Meiselsa i Józefa 
 
 
30.06 - poniedziałek
 
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz(po polsku)- prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku)prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00-11:30 Warsztaty: Wycinanka - prowadzi Anna Małecka-Beiersdorf (Kraków) SP nr 11, ul. Miodowa 36
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków), (w języku angielskim)  początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
10:30-12:00 Warsztaty dla dzieci - prowadzi Ethel Szyc (Polska) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
10:30-12:00 Spotkania Otwarte - prowadzi Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) Stowarzyszenie Kuźnica, ul. Miodowa 41
12:00-13:30 Warsztaty tańca - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniuje Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków) SCKM, ul. Wietora 15
12:30-14:00 Warsztaty: Klezmologia: Anthony Coleman(USA), prowadzi Alan Bern (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
12:30-14:00 Warsztaty: Kaligrafia hebrajska - prowadzi Ewa Gordon (Kraków) Klub Fundacji R.S. Laudera, ul. Kupa 18
14:00-15:30 Warsztaty: Śpiew chasydzki - prowadzi Kantor Benzion Miller (USA) Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
15:30-17:00 Warsztaty plastyczne: Odkrywanie Kazimierza, prowadzą Agnieszka Wozowicz i Sylwia Liszka (Kraków) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
16:00-17:30 Wykład: Profesor Michael Steinlauf (USA)" Wojny żydowskie" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
17:00-18:30 Warsztaty: Kuchnia żydowska, prowadzi Malka i Bezalel Lappe (Wielka Brytania)  Hotel EDEN, ul. Ciemna 15
17:00-18:30 Warsztaty: Taniec chasydzki - prowadzi Michael Alpert (USA) SCKM, ul. Wietora 15
18:00 Film: Po-Lan-Yah 1. "Z Zachodu na Wschód" 2. "Sejm Czterech Ziem" 3. "Ciężkie czasy" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17 
19:00 Koncert: Anthony Coleman`s Professionales(USA) Kino Atlantic, ul. Stradomska 15
21:30 Koncert: Theodore Bikel (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
23:00 Free Klezmer Duos - prowadzi Alan Bern (USA) Hotel Eden, ul. Ciemna 15
 
 
1.07 - Wtorek
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz (po polsku), prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00-11:30 Warsztaty: Wycinanka, prowadzi Anna Małecka-Beiersdorf (Kraków) SP nr 11, ul. Miodowa 36
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku)prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków)(w języku polskim)  początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
10:30-12:00 Warsztaty dla dzieci - prowadzi Ethel Szyc (Polska) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
10:30-12:00 Spotkania Otwarte - Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) Stowarzyszenie Kuźnica, ul. Miodowa 41
12:00-13:30 Warsztaty: Taniec - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniuje Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków) SCKM, ul. Wietora 15
12:30-14:00 Warsztaty: Klezmologia: Josh Dolgin (Kanada), prowadzi Alan Bern (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
12:30-14:00 Warsztaty: Kaligrafia hebrajska - prowadzi Ewa Gordon (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
15:30-17:00 Warsztaty plastyczne: Odkrywanie Kazimierza - prowadzi Agnieszka Wozowicz i Sylwia Liszka (Kraków) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
16:00-17:30 Wykład: profesor Michael Steinlauf (USA)" Wielojęzyczny naród żydowski"  Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
17:00-18:30 Warsztaty: Kuchnia żydowska, prowadzi Malka i Bezalel Lappe (Wielka Brytania) Hotel EDEN, ul. Ciemna, 15
17:00-18:30 Warsztaty: Taniec chasydzki - prowadzi Michael Alpert (USA) SCKM, ul. Wietora 15
18:00 Film: Po-Lan-Ya 4."Bóg Jest Wszędzie" 5."Kochać Polskę jak Polak" 6. "Nowi Żydzi" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
19:00 Koncert: Shtreiml (Kanada) Kino Atlantic, ul. Stradomska 15
21:30 Koncert: Leopold Kozłowski i Jego Przyjaciele (Kraków) "Najpiękniejsze pieśni i piosenki żydowskie" Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
23:00 Free Klezmer Duos, prowadzi Alan Bern (USA) Klezmer Hois, ul. Szeroka 6
 
 
2.07 - Środa 
 
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz (po polsku)- prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00-11:30 Warsztaty: Wycinanka, prowadzi Anna Małecka-Beiersdorf (Kraków)  SP nr 11, ul. Miodowa 36
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku) prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków)(w języku angielskim)  początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
10:30-12:00 Warsztaty dla dzieci - prowadzi Ethel Szyc (Polska) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
10:30-12:00 Spotkania Otwarte - prowadzi Tanna Jakubowicz-Mount (Polska)  Stowarzyszenie Kuźnica, ul. Miodowa 41 
12:00-13:30 Warsztaty: Taniec - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniament Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków) SCKM, ul. Wietora 15
12:30-14:00 Warsztaty: Klezmologia: Theodore Bikel (USA), prowadzi Michael Alpert (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
12:30-14:00 Warsztaty: Kaligrafia hebrajska - prowadzi Ewa Gordon (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
14:00-15:30 Warsztaty: Śpiew chasydzki - prowadzi kantor Benzion Miller (USA) Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
15:30-17:00 Warsztaty plastyczne: Odkrywanie Kazimierza - prowadzi Agnieszka Wozowicz i Sylwia Liszka (Kraków) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
16:00-17:30 Wykład: Kantor Benzion Miller (USA): "Żydowski, koszerny styl życia - narodziny, miłość, śmierć..." Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
17:00-18:30 Warsztaty: Taniec chasydzki - prowadzi Jill Gellerman (USA), gość specjalny Michael Alpert (USA) SCKM, ul. Wietora 15
17:00-18:30 Warsztaty: Kuchnia żydowska, prowadzi Malka i Bezalel Lappe (Wielka Brytania) Hotel EDEN, ul. Ciemna 15
17:00 Oprowadzanie po Galerii Judaików i pokaz slajdów - prowadzą Stanisława Odrzywolska i Anna Lebet- Minakowska (Kraków) Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja 1 
18:00 Film:Po-Lan-Ya 7. "Pomiedzy Wojnami Światowymi" Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
21:00 Aż do smierci - Teatr MIST Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
21:30 Koncert: Niguny i Zmirosy -"Wokół stołu chasydzkiego" - Michael Alpert (USA), Lisa Mayer (USA), Sruli Dresdner (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
23:00 Free Klezmer Duos - prowadzi Alan Bern (USA) Alchemia, ul. Estery 5
 
 
3.07 - Czwartek
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz (po polsku)- prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00-11:30 Warsztaty: Wycinanka - prowadzi Anna Małecka-Beiersdorf (Kraków) SP nr 11, ul. Miodowa 36
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku)prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków)(w języku polskim)  początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
10:30-12:00 Warsztaty dla dzieci - prowadzi Ethel Szyc (Polska) Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
10:30-12:00 Warsztat "Dwa światy - Alchemia podziału i pojednania" prowadzi Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) Stowarzyszenie Kuźnica, ul. Miodowa 41
12:00-13:30 Warsztaty: Taniec - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniament Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków) SCKM, ul. Wietora 15
12:30-14:00 Warsztaty: Klezmologia: David Krakauer (USA), prowadzi Alan Bern (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa
12:30-14:00 Warsztaty: Kaligrafia hebrajska - prowadzi Ewa Gordon (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
16:00 Sacha Pecaric - Promocja tłumaczenia II Księgi Tory "Szemot" Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
17:00-18:30 Warsztaty: Kuchnia żydowska Restauracja Alef, ul. Agnieszki 51
17:00-18:30 Warsztaty: Taniec chasydzki - prowadzą Jill Gellerman (USA), gość specjalny Michael Alpert (USA) SCKM, ul. Wietora 15
18:00 Film: 1."Pięć polskich miast" - (1938 r., 50 min., w jidysz z napisami angielskimi); 2. "Niespodziewany gość", reż. William Brand, (1993,30 min.,w języku angielskim) Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
18:00 Spektakl: "Skrzypek na dachu", reż. Jan Szurmiej  Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 3 
19:00 Koncert: Bereshit - The Cracow Klezmer Band (Kraków), goscinnie wystąpi Grażyna Auguścik  Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 
21:30 Koncert: Nocne Pieśni Galicji, wystąpią: Michael Alpert i Julian Kytasty (USA)  Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
21:30 Spektakl "Siostry Parry", reż Piotr Szalsza, Teatr Ludowy  Pub Stajnia, ul. Józefa 12
23:00 Free Klezmer Duos - prowadzi Alan Bern (USA) Alchemia, ul. Estery 5
 
 
4.07 - Piątek
 
09:00-10:30 Warsztaty: Język jidysz (po polsku)- prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków) Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18
10:00-11:30 Warsztaty: Wycinanka - prowadzi Anna Małecka- Beiersdorf (Kraków) SP nr 11, ul. Miodowa 36
10:00-11:30 Warsztaty: Język jidysz (po angielsku)prowadzi Przemysław Piekarski (Kraków)i Julia Makosz (Kraków)  Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
10:00 Zwiedzanie "Siedem Synagog" - prowadzi Ola Wojtkiewicz (Kraków)(w języku angielskim)  początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 
10:30-12:00 Warsztaty dla dzieci - prowadzi Ethel Szyc (Polska)  Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
10:30-12:00 Spotkania Otwarte prowadzi Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) Stowarzyszenie Kuźnica, ul. Miodowa 41
11:00 Film: The Work, reż. B. Offen Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
12:00-13:30 Warsztaty: Taniec - prowadzi Leon Blank (Szwecja), akompaniament Di Galitzyaner Klezmorim (Kraków)  SCKM, ul. Wietora 15
12:30-14:00 Warsztaty: Klezmologia, prowadzi Alan Bern (USA) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
16:00 Konstanty Gebert (Polska)- promocja książki: "54 Komentarze do Tory"  Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
17:00-18:30 Warsztaty: Kuchnia żydowska Klezmer-Hois, ul. Szeroka 6
17:00-18:30 Warsztaty: Taniec chasydzki - prowadzi Jill Gellerman (USA) SCKM, ul. Wietora 15
18:00 Spektakl: "Skrzypek na dachu", reż. Jan Szurmiej Teatr  Bagatela, ul. Karmelicka 3
18:00 Irek Grin (Kraków)- Promocja książki: "Ze złości"  Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
19:00 Koncert: Solomon&Socalled's HipHopKhasene (UK & Kanada), goście specjalni: Michael Alpert (USA) i David Krakauer (USA) Kino Atlantic, ul. Stradomska 15
21:00 Aż do smierci - Teatr MIST Centrum Kultury Żydowskiej, ul.Meiselsa 17
21:30 Spektakl "Siostry Parry", reż Piotr Szalsza, Teatr Ludowy  Pub Stajnia, ul. Józefa 12 
 
 
5.07 - Sobota
 
11:00 Film: My Hometown Concentration Camp, reż. B.Offen Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
12:00 Uroczysty Szabat dla dzieci i ich rodzin Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16
14:00 Promocja książki: Polski słownik judaistyczny. Dzieje, kultura, religia, ludzie - Tom 1.  Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
16:00 Szewah Weiss (Izrael)- promocja książki " Czas Ambasadora"  Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
18:00 Spektakl: "Skrzypek na dachu", reż. Jan Szurmiej Teatr  Bagatela, ul. Karmelicka 3 
19:00-24:00 Wielki Koncert Finałowy: "Szalom na Szerokiej" Ulica Szeroka
 
 
6.07 - Niedziela
 
10:30 "Śladami Bałabana" - spacer po żydowskim Kazimierzu (komentarz w języku polskim i angielskim) Początek: Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
11:00 Film: Process B7815, reż. B. Offen (A Local Cracovian Survivor) Centrum Kultury Żydowskiej, ul.Meiselsa 17
12:30 Spacer po dawnym Getcie Krakowskim, prowadzi Anna Pióro (Kraków), w języku polskim i Agnieszka Legutko (Kraków) w języku angielskim Początek: Muzeum Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
13:30 Warsztaty języka jidysz: Rozdanie certyfikatów Klub Fundacji R. S. Laudera, ul.Kupa 18 
14:30 Zwiedzanie cmentarzy, prowadzi Monika Krajewska (Polska)- w języku polskim i Krzysztof Adamiec (Kraków)- w języku angielskim Początek: Synagoga Remuh, ul. Szeroka 40
17:00 Ceremonia rozdania certyfikatów Polakom ratujących żydowskie zabytki oraz wręczenia Medali "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata"  Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
18:00 Spektakl: "Skrzypek na dachu", reż. Jan Szurmiej  Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 3
18:00 Koncert: The Classical Trio (Kraków) Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27
 
 
 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo
dokonania zmian w programie.

fax: (48 12) 431 24 27, tel.: 431 15 17, 431 15 35, www: www.jewishfestival.pl e-mail: office@jewishfestival.pl



Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2003061308203419

No trackback comments for this entry.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



  • Wielkanoc
  • In vitro
  • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
  • Lustracja
  • Kreacjonizm i ewolucjonizm
  • Harry Potter
  • Pedofilia i molestowanie
  • Aborcja
  • Eutanazja
  • Homoseksualizm
  • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
  • Menu Użytkownika





    Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
    Nie pamiętasz hasła?

    Sonda

    Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

    Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

    •  Tak
    •  Nie
    •  Nie mam zdania
    0
    Wyniki
    | 10,655 głosów | 9 komentarzy

    Wydarzenia

    W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń