Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bunt przeciwko homoseksualnemu biskupowi

Kryzys w Kościele Anglii po wyborze w jednej z jegop diecezji biskupa homoseksualisty jeszcze się pogłębił się. Grupa duchownych i świeckich z diecezji Oksford zbuntowała się bowiem przeciwko decyzji biskupa, który wybrał kanonika ks. Jeffreya Johna - homoseksualistę na nowego biskupa Reading.

Ponad 100 duchownych i świeckich poinformowało, że doprowadzi do rozłamu w diecezji - wyprowadzając z niej sporą część największych i przynoszących największe zyski parafii, jeśli biskup Oksfordu podtrzyma swoją decyzję o mianowaniu ks. Johna - biskupem sufraganem Reading.

Philip Giddings - rzecznik zbuntowanej grupy podkreślił, że domaga się ona, by abp Rowan Williams użył przysługującej mu władzy do zablokowania kontrowersyjnej nominacji. Zdaniem liderów grupy mianowanie na biskupa homoseksualisty żyjącego w związku jednopłciowym (choć, jak twierdzi ks. kanonik John od wielu lat związku czystym) jest sprzeczne z liczącą 2 tysiące lat tradycją chrześcijańską. - Wierzymy, że jeśli decyzja wejdzie w życie - to biskup Oksfordu a wraz z nimi całość władzy diecezji zerwie więź z Kościołem Anglii i Wspólnotą anglikańską - podkreślił Giddings.

Jednocześnie uaktywniły się środowiska broniące nowego biskupa. Ośmiu biskupów wysłało już list otwarty do zwierzechnika kościoła anglikańskiego, abp Rowana Williamsa broniący ks. kanonika Johna. Ich zdaniem jest ogromną wartością posiadanie wśród biskupów homoseksualisty, który otwarty będzie na problemy ludzi tej orientacji seksualnej. List ten jest odpowiedzią na list innych 8 biskupów, którzy sprzeciwili się tej nominacji.

Sytuacja jest na tyle poważna, że biskup Liverpool James Jones stwierdził w rozmowie z "The Telegraph", że może być ona sygnałem końca Światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Jak na razie sytuacja zdaje się patowa. Bp Oksfordu podkreślił bowiem, że nie wycofa się ze swojej decyzji. Zmartwiony sytuacją jest abp Williams, który od dawna jest przyjacielem ks. Johna.

Ks. Jeffrey John przez 27 lat żył w związku homoseksualnym, który w 1990 roku przestał mieć wymiar fizyczny. - Mój partner i ja nigdy nie mieszkaliśmy razem (z wyjątkiem krótkiego okresu jego przeprowadzki), ponieważ nasza posługa diuszpasterska zawsze to uniemożliwiała. Jednak zawsze służyliśmy i służymy sobie wzajemnym wsparciem i spędzamy razem tyle czasu, ile to jest możliwe - wyjaśniał ks. John. W oświadczeniu na stronach internetowych diecezji Oksford wyjaśnił on także, że nie chce by związki homoseksualne określać małżeństwem, ale wierzy w ich wartość, jeśli są oparte na wierności.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030622125148135

No trackback comments for this entry.
Bunt przeciwko homoseksualnemu biskupowi | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń