Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ekumeniczne Kościoły, parafie i duszpasterstwa... dla gejów i lesbijek

Od czasu, gdy w 1989 roku Polska zrzuciła z siebie brzemię komunizmu, zaobserwować można znaczny wzrost ilości nowych ruchów religijnych, w tym również Kościołów protestanckich. Człowiek – niezależnie od tego kim był - od zawsze poszukiwał Boga. Chrześcijaństwo jest religią, która uświadamia nam, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i wszyscy jednakowo potrzebujemy nawrócenia – niezależnie od rodzaju naszych grzechów. Chrześcijaństwo daje nadzieję wszystkim – również osobom przez wieki spychanym na margines społeczny – homoseksualistom.

W ostatnich latach, w odpowiedzi na duchowe potrzeby polskich internatów-homoseksualistów, powstały witryny: BERITH (ekumeniczna grupa gejów i lesbijek), JONATAN&RUT (forum religijno-społeczne dla gejów i lesbijek, wcześniej: ekumeniczna parafia gejów i lesbijek – które notabene ma nasz serwis w swoich linkach), OLSGT, Wspólnota Augustyńska Anonimowi Erotomani, oraz grupa ODWAGA przy Ruchu Światło-Życie.

Nowością jest Grupa Inicjatywna Wolnego Kościoła Reformowanego – której strony powstały w tym miesiącu. Nie jest to wprawdzie Kościół stricte dla gejów i lesbijek (jak powyższe), ale jest on otwarty na osoby obu orientacji seksualnych. Kościół ten wywodzi się z tradycji anglosaskich nonkonformistów. O tym, że chrześcijaństwo jest pociągające dla homoseksualistów, świadczy fakt, że członkiem tego Kościoła jest Szymon Niemiec – prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. Stowarzyszenie zasłynęło z Konkursu Literackiego o Nagrodę Tęczowego Pióra, jak również z faktu podania do sądu bp. Pieronka za homofobiczną wypowiedź. Broniąc homoseksualistów, Stowarzyszenie reprezentuje właśnie p. Szymon Niemiec. Również p. Niemiec reprezentował Stowarzyszenie, domagając się usunięcia stron o homoseksualizmie z Encyklopedii OKIEM, o czym już pisaliśmy.

Internetowe serwisy dla homoseksualistów przyznających się do chrześcijaństwa, możemy podzielić na dwie kategorie: serwisy uznające homoseksualizm za normę, oraz serwisy uznające homoseksualizm za chorobę. Ten podział jest tożsamy z przebiegiem podziału po linii liberalnego protestantyzmu i konserwatywnego katolicyzmu. Dla wielu ludzi zagadką jest, jak aktywni homoseksualiści godzą swoje chrześcijaństwo i Biblię. Otóż spotyka się dwa rozwiązania: obydwa akcentują naukę Jezusa o miłości – jedno reinterpretując fragmenty o homoseksualizmie, a drugie podważa literalne podchodzenie do Biblii.

Nie ujdzie uwadze wnikliwego czytelnika fakt, że serwisy dla homoseksualistów poszukujących Boga podają sprzeczne informacje: jedne twierdzą że homoseksualizm jest wrodzony (przez co nieuleczalny – a wrecz nie wymagający leczenia, bo nie jest chorobą), a drudzy uważają go za nabyty (czyli za chorobę - i podlegający leczeniu). Ciekawostką jest artykuł w naszym serwsie o leczeniu homoseksualizmu.

Poniżej przedstawione są najpopularniesze religijne linki:

Dla aktywnych homoseksualistów:

BERITH - ekumeniczna grupa gejów i lesbijek;
JONATAN & RUT - forum religijno-społeczne dla gejów i lesbijek (wcześniej: ekumeniczna parafia gejów i lesbijek);
Grupa Inicjatywna Wolnego Kościoła Reformowanego.

Dla homoseksualistów pragnących leczenia:

OLSGT;
Wspólnota Augustyńska Anonimowi Erotomani;
ODWAGA przy Ruchu Światło-Życie;
Pomoc2002;
Anotherway (po angielsku).

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030623234449475

No trackback comments for this entry.
Ekumeniczne Kościoły, parafie i duszpasterstwa... dla gejów i lesbijek | 22 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Churchman wto, 24 cze 2003, 01:25:18
Z artukulu red. Dunikowskiego oraz podanych przez niego linek do stron internetowych gejów i lesbijek wynika, ze wiele dziwnych spraw sie tam dzieje.

Przypomina mi sie scena z filmy Filadelfia, gdzie pewien napotkany przypadkowo w sklepie homoseksualista sklada dziwna propozycje adwokatowi broniacemu Andrew, umierajacemu na AIDS prwanikowi. Obronca Andrew powiedzial wówczas narzucajacemu sie homoseksualiscie \"Wlasnie za tego rodzaju postawe ludzie was nienawidza\".

Po przeczytaniu kilku tekstów na stronach podanych przez red. Dunikowskiego, przyznam sie, ze odeszla mi ochota, aby pisac kolejne artukuly ukazujace sympatyczna twarz geja. Nie wnikam w to, kto nabrudzil, bo to nie moja sprawa, ale widac, ze jest brudno.

---
Robert Opala
 
tusiek wto, 24 cze 2003, 02:35:18
Czy ta ikona spożytkowana jako ilustracja do tekstu miałaby oznaczać kochających się gejów. To chyba jedyna interpretacja w nawiązaniu do tekstu.
Zyskacie paru gejów, a stracicie prawosławnych. Radziłbym ją zdjąć.
 
anonymous wto, 24 cze 2003, 08:27:45
Panie Mateuszu, Widzę że zdjął Pan linki do przeciekawych artykułów. Czyżby p. Niemiec i Waszą redakcję postraszył sądem? :-] Wielka szkoda. Uważam że ten artykuł traci całą swoją kolorystykę bez opisu co się dzieje w gejowskim światku p. Niemca. przez wzgląd na czytelników podam to ja:

Artykuł gejów szkalujący p. Niemca: http://www.gejowo.pl/teksty.php?id=416&hl=szymon+niemiec
Artykuł, gdzie p. Niemiec się broni przed zarzutami: http://www.innastrona.pl/wywiady_niemiec.phtml
Artykuł podsumowujący "na wesoło": http://www.wandea.org.pl/index.php?action=news&id=87

Jestem nowym czytelnikiem, ale muszę przyznać że Państwa serwis już wzbudził moją sympatię. Czytając komentarze zauważyłem, że lubią Was zarówno konserwatyści, liberałowie i geje. Myślę że świadczy to o dużej obiektywności serwisu, co pewnie jest trudne przy tak mieszanej redakcji.
 
 • Jer wto, 24 cze 2003, 11:32:19
 • Jer wto, 24 cze 2003, 13:36:57
 • Jer wto, 24 cze 2003, 18:12:43
 • Srak wto, 24 cze 2003, 15:24:42
 • Srak wto, 24 cze 2003, 17:41:28
 • Srak śro, 25 cze 2003, 11:42:42
 • Srak śro, 25 cze 2003, 20:57:01
 • Jer wto, 24 cze 2003, 18:05:31

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń