Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Koniec śledztwa w sprawie Jedwabnego

Jak informuje "Wprost" IPN formalnie umorzył śledztwo w sprawie mordu na Żydach w Jedwabnem w lipcu 1941 r. Powód: niewykrycie innych sprawców niż ci, którzy już za to odpowiadali po wojnie.

Postanowienie jest nieprawomocne. Zażalenie na nie przysługuje m.in. członkom rodzin ofiar zbrodni, którzy mają w postępowaniu prawa pokrzywdzonych.
O szczegółach zakończonego postępowania w przyszłym tygodniu mają poinformować na wspólnej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk oraz szefowie IPN.

O zamiarze umorzenia postępowania IPN poinformował już przed rokiem, tuż przed przypadającą 10 lipca 61. rocznicą wydarzeń w Jedwabnem. Od tamtego czasu trwało przygotowywanie uzasadnienia i czynności końcowe.

"Przygotowanie uzasadnienia w tej sprawie trwało tak długo, by można było odnieść się do wszystkich spodziewanych zastrzeżeń, uwag, krytyki osób, którym przysługują prawa pokrzywdzonych w tym postępowaniu" - powiedział szef pionu śledczego IPN, prof. Witold Kulesza.

Według ustaleń IPN, mordu Żydów w Jedwabnem dokonała ok. 40- osobowa grupa polskiej cywilnej ludności, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy, choć ich roli do końca nie da się ustalić.

Postępowanie zakończyło się umorzeniem, bo - jak uzasadniał IPN - nie wykryto innych sprawców zbrodni niż ci, którzy już za to odpowiedzieli przed polskim sądem po wojnie, a nie ma wystarczających dowodów na postawienie zarzutów innym osobom.

Śledztwo IPN wykluczyło, aby w Jedwabnem zamordowano 1600 Żydów. Tezę o takiej liczbie ofiar postawił w wydanej w 2000 roku książce "Sąsiedzi" Jan Tomasz Gross. Publikacja zapoczątkowała wielką debatę o stosunkach polsko-żydowskich. Według IPN, który swoje ustalenia oparł m.in. na ekshumacji ofiar mordu, przypuszczalnie było to około 300 osób, ale też nie da się tego jednoznacznie stwierdzić.

W lipcu 2001 r., z udziałem licznych gości, odbyły się w Jedwabnem uroczystości żałobne, podczas których otwarto cmentarz ofiar, a prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił Żydów w imieniu swoim "i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią".

IPN prowadzi też inne postępowania dotyczące pogromów żydowskich latem 1941 r., m.in. w pobliskim Radziłowie.

Pod koniec 2002 r. IPN wydał dwa tomy studiów i dokumentów pt. "Wokół Jedwabnego". Nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowana właściwa "Biała Księga" sprawy Jedwabnego z dokumentami śledztwa IPN. Według zapowiedzi IPN, miało to nastąpić po formalnym zamknięciu śledztwa. 

źródło: wprost.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030702143428688

No trackback comments for this entry.
Koniec śledztwa w sprawie Jedwabnego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń