Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Koniec śledztwa w sprawie Jedwabnego

Jak informuje "Wprost" IPN formalnie umorzył śledztwo w sprawie mordu na Żydach w Jedwabnem w lipcu 1941 r. Powód: niewykrycie innych sprawców niż ci, którzy już za to odpowiadali po wojnie.

Postanowienie jest nieprawomocne. Zażalenie na nie przysługuje m.in. członkom rodzin ofiar zbrodni, którzy mają w postępowaniu prawa pokrzywdzonych.
O szczegółach zakończonego postępowania w przyszłym tygodniu mają poinformować na wspólnej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk oraz szefowie IPN.

O zamiarze umorzenia postępowania IPN poinformował już przed rokiem, tuż przed przypadającą 10 lipca 61. rocznicą wydarzeń w Jedwabnem. Od tamtego czasu trwało przygotowywanie uzasadnienia i czynności końcowe.

"Przygotowanie uzasadnienia w tej sprawie trwało tak długo, by można było odnieść się do wszystkich spodziewanych zastrzeżeń, uwag, krytyki osób, którym przysługują prawa pokrzywdzonych w tym postępowaniu" - powiedział szef pionu śledczego IPN, prof. Witold Kulesza.

Według ustaleń IPN, mordu Żydów w Jedwabnem dokonała ok. 40- osobowa grupa polskiej cywilnej ludności, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy, choć ich roli do końca nie da się ustalić.

Postępowanie zakończyło się umorzeniem, bo - jak uzasadniał IPN - nie wykryto innych sprawców zbrodni niż ci, którzy już za to odpowiedzieli przed polskim sądem po wojnie, a nie ma wystarczających dowodów na postawienie zarzutów innym osobom.

Śledztwo IPN wykluczyło, aby w Jedwabnem zamordowano 1600 Żydów. Tezę o takiej liczbie ofiar postawił w wydanej w 2000 roku książce "Sąsiedzi" Jan Tomasz Gross. Publikacja zapoczątkowała wielką debatę o stosunkach polsko-żydowskich. Według IPN, który swoje ustalenia oparł m.in. na ekshumacji ofiar mordu, przypuszczalnie było to około 300 osób, ale też nie da się tego jednoznacznie stwierdzić.

W lipcu 2001 r., z udziałem licznych gości, odbyły się w Jedwabnem uroczystości żałobne, podczas których otwarto cmentarz ofiar, a prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił Żydów w imieniu swoim "i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią".

IPN prowadzi też inne postępowania dotyczące pogromów żydowskich latem 1941 r., m.in. w pobliskim Radziłowie.

Pod koniec 2002 r. IPN wydał dwa tomy studiów i dokumentów pt. "Wokół Jedwabnego". Nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowana właściwa "Biała Księga" sprawy Jedwabnego z dokumentami śledztwa IPN. Według zapowiedzi IPN, miało to nastąpić po formalnym zamknięciu śledztwa. 

źródło: wprost.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030702143428688

No trackback comments for this entry.
Koniec śledztwa w sprawie Jedwabnego | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń