Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Związki homoseksualne w Polsce - zdania biskupów podzielone

Nowy projekt, autorstwa senator SLD prof. Marii Szyszkowskiej, przewiduje m.in., że dwie osoby tej samej płci będą mogły zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego swój związek. Prywatne zdania polskich biskupów podzielone.

- To atak na koncepcję człowieka - twierdzi bp Stanisław Stefanek komentując projekt ustawy o rejestracji związków partnerskich, jaki powstał w klubie SLD. Trzeba podkreślić - mówi ordynariusz łomżyński - że związek partnerski nie może w żadnym wypadku pretendować do nazwy "rodzina".

W kierunku SLD są zarzuty o hipokryzję - że jest to kolejny projekt, który czekał na pomyślny przebieg referendum, aby nie wywołać konfliktu z polskim episkopatem - co mogłoby mieć znaczący wpływ na wynik głosowania.

Na uwagę zasługuje stanowisko bp. Pieronka: mimo że jest on przeciwnikiem homoseksualizmu, to na spotkaniu informacyjnym o etyce w Unii Europejskiej (jeszcze przed referendum) - mówił, że nie widzi przeszkód w legalizacji związków homoseksulanych, pod warunkiem że takie związki nie będą małżeństwami - a co za tym idzie - nie będą miały praw adopcyjnych.

Tekst ustawy przewiduje przyjęcie przez jednego z partnerów nazwiska drugiego, a także daje związkom homoseksualnym te same prawa podatkowe i majątkowe, co heteroseksualnym małżeństwom. Partnerzy będą mogli wspólnie rozliczać się z podatków, stworzyć wspólnotę majątkową oraz dziedziczyć po sobie. Pary homoseksualne nie będą mogły natomiast adoptować dzieci.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030718181103532

No trackback comments for this entry.
Związki homoseksualne w Polsce - zdania biskupów podzielone | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
hermes sob, 19 lip 2003, 11:07:50
katolikiem nie jestem ale biskupa pieronka w tej kwesti popieram w 100%
 
 • Klasyk wto, 22 lip 2003, 00:42:44
artkon nie, 20 lip 2003, 20:29:18
Pan Pieronek Ameryki nie odkrył, ale właśnie na taką \"umowę społeczną\" można iść...
 
Jer pon, 21 lip 2003, 01:04:58
Jan Hus gdy ginął na stosie miał ponoć powiedzieć, widząc dokładającą drew do stosu kobietę - \"O święta naiwności\". Zaiste, świętą naiwnością cechuje się wypowiedź bpa Pieronka. Bo oczywiście wszyscy wierzymy, że na \"rejestracji\" się skończy, prawda? Nikomu nawet do glowy nie przyjdzie, że skoro już \"zarejestrowano związek\" to niesprawiedliwe byłoby traktowanie go inaczej niż małżeństwo, prawda?
A polscy muzułmanie nadal są dyskryminowani i zmuszani do oficjalnego poślubiania tylko jednej żony. Skandal! SLD powinno zareagować na tak jaskrawe naruszenie praw człowieka. :-(
 
hermes śro, 23 lip 2003, 01:06:53
a swoja droga jestem ciekaw ja to jest w praktyce a mianowicie ile jest tych homoseksulaistow w polsce, ja osobiscie w wawie widzialem chyba tylko 2 razy i to tylko pary facetow, dziwnie oczywscie troszeczke to wyglada jak jeden facet drugiego obejmuje ale nie wiem dlaczego ktos mialbym im przeszkadzac, jak dla mnie nie jest to w zaden sposob demoralizujace. co o tym sadzicie ??
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń