Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kardynałowie Ratzinger i Meisner vs. ZdK

W niemieckim Kościele Rzymskokatolickim rozgorzał spór o ocenę pierwszych Ekumenicznych Dni Kościoła (ÖKT) w Berlinie. Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK), oficjalny współorganizator ÖKT zarzucił kard. Josephowi Ratzingerowi (Rzym) i kard. Joachimowi Meisnerowi (Kolonia) dyskredytowanie pozytywnych aspektów ekumenicznego spotkania chrześcijan różnych wyznań w Berlinie.Hans Joachim Meyer (na zdjęciu), prezydent ZdK, powiedział w Bonn, że wspomniani hierarchowie obrażają swoimi wypowiedziami nie tylko 200 tysięcy chrześcijan, uczestniczących w ÖKT, ale także ponad 40 biskupów i kardynałów, którzy współtworzyli i współorganizowali całe przedsięwzięcie.

 

W odniesieniu do sporu o Eucharystię z ks. prof. Gottholden Hasenhżttlem arcybiskup Kolonii, kardynał Joachim Meisner powiedział w wywiadzie prasowym, że ÖKT doprowadził do dezorientacji w parafiach. Natomiast kardynał Ratzinger, prefekt watykaęskiej Kongregacji Wiary ocenił ÖKT jako „nazbyt bezkształtne” i zarzucił ZdK, iż brakowało mu „słów radości wiary.”

 

W odpowiedzi na zarzut kard. Ratzingera prezydent Meyer powiedział, że ekumeniczny Kirchentag był „świętem chrześcijańskiej radości wiary” i w „przekonywujący sposób pokazał siłę wiary chrześcijańskiej oraz wolę chrzećcijan do większej wspólnoty w coraz bardziej ześwieczczonym społeczeństwie. Kardynał zdaje się rozumieć tylko to, co chce widzieć, potwierdzając tym samym swoje znane uprzedzenia.

 

Meyer podkreślił, iż nie rozumie zarzutów kardynała Ratzingera, który z jednej strony zarzuca ZdK brak radości wiary, a z drugiej krytykuje aspekt radosnego prześywania wiary podczas Kirchentagu. Tym samym, argumentuje Meyer, kardynał, obraża wielu katolików poprzez nieustanne powtarzanie zarzutu, jakoby organizacje katolickie były nazbyt zbiurokratyzowane. Opinia taka oznacza „pogardzanie zorganizowanymi ruchami katolików świeckich, które są dumne z tego, że mogą konkretnie i aktywnie opowiadać się za wartościami chrześcijaęskimi w społeczeństwie.”

 

W odniesieniu do wypowiedzi kard. Meisnera Meyer powiedział, że „kapłani i laikat, którzy podkreślają wierność papieżowi od początku nie chcieli powodzenia ekumenicznego spotkania w Berlinie.”

 

(kna)

 

Zobacz także:

 

Reakcje po zawieszeniu - prezydencka i ekumeniczna krytyka oraz kardynalskie wsparcieTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030723154348997

No trackback comments for this entry.
Kardynałowie Ratzinger i Meisner vs. ZdK | 15 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateusz śro, 23 lip 2003, 19:32:34
Byłem na Kirchentag. Ratzinger mnie wcale nie obraża, więc niech Hans Joachim Meyer nie sieje demagogii tymi 200 tys. Ja tez odczułem pewien bezkształt Kirchentag i nie do końca rozumiałem idee Kirchentag. W pierwszej chwili zrzucałem to na moją nieznajomość niemieckiego, ale mieszane uczucia zostały mi do końca.

Mimo pewnego bezkształtu, Kirchentag uważam za udane i potrzebne - jako pewnego rodzaju manifest chrześcijaństwa w sekularyzujących się Niemczech.

---
Mateusz
 
 • Łukasz czw, 24 lip 2003, 12:44:22
 • Łukasz czw, 24 lip 2003, 22:07:28
ursus czw, 24 lip 2003, 11:21:13
Jako członek ruchu My jesteśmy Kosiołem wspołorganizujacego Dni Ekumeniczne w Berlinie wiem że ideałem nie były Ale jak na Niemieckie warunki to było coś niesamowitego. Kardynał Ratzinger to fakt zawsze sie bał i pewnie dalej sie boi ruchów świeckich w Kościele i widzi w nich zagrożenie dla pozycji Watykanu. Jednakże nieustaniie odpychając nasz ruch powoduje tylko polaryzację nastrojów po jednej i po drugiej stronie. Tak tak owieczki same sie organizują i pokazują że potrafia cos zrobić, wiec może czasami trzeba sie zatoszyć o te owieczki.

---
Łukasz
 
 • Sophie czw, 24 lip 2003, 13:25:46
horseradish pią, 25 lip 2003, 08:23:26
zapewne pamietają Państwo sienkiewiczowskiego Kalego? Tym razem w jego postać wcielił się H.J.Meyer i obecni na forum członkowie \"Wir sind die Kirche\". Kurie rzymską, tradycyjnie zorientownych duchownych można krytykować ile wlezie i biada im, jeśli będą się bronić. Natomiast chocby jedna uwaga krytyczna pod własnym adresem nie spotyka się z chocby najmniejszą odrobiną autorefleksji. W zamian manipuluje się wypowiedzia oponenta, biorąc pars pro toto, i zrzuca mu się obtrażnie wszystkich uczestników Kirchebtagu.
Dla przećwiczenia tolerancji i równego traktowania osób odmiennych niż my poglądów proponuję odpowiedź na pytanie: Czy krytyka przemówień i homilii Papieża podczas, którejś z jego pielgrzymek jest obrazą dla milionów (trochę to więcej niż 200 tysięcy) spotykajacych się z nim wiernych.
Pozdrawiam
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń