Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Watykan o związkach homoseksualnych

Jak zapowiadaliśmy Kongregacja ds. Doktryny Wiary opublikuje w czwartek w południe dokument wyjaśniający stanowisko Kościoła katolickiego wobec problemów związanych z homoseksualizmem.

Tekst dokumentu, dostępny w 7 językach (w tym po polsku) został rozesłany biskupom katolickim. Dokument liczy 12 stron i poświęcony jest rozważaniom dotyczącym pojawiającym się propozycjom prawnego uznania związków pomiędzy partnerami tej samej płci.

Dokument nie zawiera żadnych zmian dotychczasowej nauki Kościoła katolickiego. Potwierdza dotychczasowe nauczanie odnośnie homoseksualności i działań homoseksualnych. Następnie podaje szereg uzasadnień i argumentów przeciw prawnemu uznawaniu jednopłciowych związków.

Według tych, którzy czytali dokument sprzeciw wobec legalizacji takich związków ma być wyrażony w niezwykle ostrym i jednoznacznym tonie, jakiego Kościół używał do tej pory w debacie dotyczącym prawnej dopuszczalności aborcji. Podkreśla obowiązek katolickich polityków sprzeciwiania się jakimkolwiek rozwiązaniom prawnym stawiającym takie związki na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny bądź przyznającym im takie same prawa.

Przedstawiciele Watykanu podkreślają, iż dokument skierowany jest przede wszystkim do polityków, tak katolickich jak i nie-katolików, w sytuacji, gdy coraz to nowe kraje wprowadzają bądź zamierzają wprowadzić ustawodawstwo uznające prawnie związki osób tej samej płci. Autorzy dokumentu odwołują się więc głównie do argumentów naukowych i społecznych, nie tylko zaś do Biblii czy Tradycji Kościoła, czyli objawionego prawa Bożego.

Dokument jest odpowiedzią przede wszystkim na obecną sytuację w Ameryce Północnej. Osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w stanie Brytyjska Kolumbia i Ontario w Kanadzie. Na jesieni oczekiwana jest decyzja parlamentu Kanadyjskiego w sprawie prawnego dopuszczenia osób tej samej płci do zawierania związków małżeńskich na terenia całego kraju. W stanie Massachusetts (USA) w najbliższych dniach stanowy Sąd Najwyższy ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności ograniczającego możliwość zawarcia małżeństwa jedynie do par różnopłciowych. W stanie Vermont pary jednopłciowe posiadają zagwarantowane prawa cywilne.

Także w Europie coraz więcej krajów rozważa możliwość przyznania praw związkom jednopłciowym. Jak do tej pory jedynie w Holandii i Belgii pary jednopłciowe mogą zawierać związki małżeńskie. Francja, Niemcy Szwecja i Dania dają takim związkom określone prawa cywilne. Wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważane są w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy. Ostatnio wspominali o takiej możliwości także polscy politycy.

W przygotowaniu znajduje się kolejny dokument związany z problemami homoseksualzmu a dotyczący dopuszczania do święceń mężczyzn o orientacji homoseksualnej.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030729134934176

No trackback comments for this entry.
Watykan o związkach homoseksualnych | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń