Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ekumeniczne reakcje na decyzję Kościoła Episkopalnego

Decyzja Kościoła Episkopalnego o wyborze aktywnego homoseksualisty na biskupa wywołała już liczne ekumeniczne reakcje. Większość amerykańskich kościołów czy wspólnot religijnych, nawet jeśli nie zgadza się z decyzją - nie uznaje jej za katastrofę.

- Jest niedopuszczalne, by jedna wspólnota wiary krytykowała inną - podkreślił komentując decyzję anglikanów rabin Joseph Potasnik przewodniczący New York Board of Rabbis. - Jesteśmy różnymi ludźmi i mamy inne spojrzenia na tematy religijne. Nie ma między nami jedności opinii, ale jest jedność ducha - dodał rabin.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA), który znajduje się w pełnej komunii z episkopalianami nie zamierza jej zrywać pod wpływem tej decyzji. - Niektórzy członkowie naszego Kościoła będą zgorszeni wyświęceniem biskupa homoseksualisty, inni będą się cieszyć. Ale znajdujemy się w pełnej komunii z Kościołem Episkopalnym, i wierzymy, że będzie ona wzrastała - powiedział rzecznik ELCA John Brooks.

Prof. Janice Love - metodystka podkreśla jednak, że homoseksualizm jest obecnie jedną z najbardziej dzielących kościoły spraw. Jej Kościół zakazuje ordynowania aktywnych homoseksualistów czy udzielania im kościelnych błogosławieństw.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2003080714075099

No trackback comments for this entry.
Ekumeniczne reakcje na decyzję Kościoła Episkopalnego | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kazik czw, 7 sie 2003, 14:43:31
dzieki Bogu, ktos zachowuje resztki rozsadku w tym calym cyrku! Kto wie, moze udzieli sie on i anglikanom.
Kazik
 
 • MRB czw, 7 sie 2003, 16:33:23
 • MRB pią, 8 sie 2003, 10:51:28
Churchman pią, 8 sie 2003, 12:32:14
Panie Jacku Łacinniku
Wydaje mi się, że rada udzielona przez Marka jest w tym przypadku jedyną sensowną i właściwą radą. Istnienie skandalu jest niejako zakodowane w naturę Kościoła, a to dlatego, iż Kościół jest instytucją Bosko-ludzką. Jest znakiem świętości Boga, a jednocześnie grzechu człowieka, którego Bóg oczyszcza swoją łaską. Proszę nigdy nie zapominać, że Judasz był jednym z Dwunastu. Czy po jego czynie komuś z Apostołów przyszło do głowy zerwać nici z Kościołem? Tak jest zawsze. W Kościele były, są i będą zgorszenia, a naszą rolą jest w pokorze i często w bólu modlić się o metanoię i trwać. W żadnym razie nie można zrywać więzi, choćby miało dojść do największych skandali. W takich sytuacjach musimy sami dawać świadectwo, że Kościół mimo wszystko jest znakiem sprzeciwu. W najtrudniejszych momentach możemy zawsze zwrócić się do korzeni i zobaczyć jak było w Kościele pierwszych wyznawców. Idea doskonałego Kościoła, Kościoła idyllicznego jest mitem!!! Jednak żaden ludzki skandal i grzech nie powoduje, że Kościół przestaje być prawdziwym Kościołem Chrystusowym. Kościoły wyrosłe z reformacji miały się stać przeciwieństwem \"Kościoła papieskiego\". Czy się stały? Widzimy to dobitnie chociażby na prostym przykładzie ostatnich wydarzeń Kościoła episkopalnego w USA.

---
Robert Opala
 
Pako pią, 8 sie 2003, 16:39:56
Na stronie KAI (http://e.kai.pl) można przeczytać informację o tonacji nieco innej. Cała ta historia "może mieć "katastrofalne" skutki dla wspólnoty anglikańskiej na świecie". Jest to komentarz anglikańskiego biskupa Sydney - Petera Jensena. KAI dodaje w kolejnych akapitach: "liczni przedstawiciele Wspólnoty Anglikańskiej na całym świecie ostro potępili decyzję o nominacji bp. Robinsona".

---
Pako

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń