Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Błogosławieństwa par homoseksualnych także u niemieckich katolików

W ostatnim czasie wielu chrześcijan poruszyła wiadomość o wyborze na biskupa Kościoła Episkopalnego w USA praktykującego homoseksualisty, o czym szeroko informowaliśmy w naszym serwisie. 31. lipca br. watykańska Kongregacja Wiary wydała dokument, wzywający wszystkich katolików do sprzeciwiania się legalizacji związkom tej samej płci. Kościół Rzymskokatolicki, podobnie jak konserwatywne środowiska w Kościołach tradycji protestanckiej, stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek formom liturgicznym, które sugerowałyby akceptację dla gejów i lesbijek. Mało jednak kto wie, że z dala od urzędowych dekretów w Kościele Rzymskokatolickim praktykowane jest błogosławienie par homoseksualnych.

Jak donosi poczytny tygodnik z Hamburga „Der Spiegel” wielu kapłanów rzymskokatolickich w Niemczech praktykuje błogosławieństwo par homoseksualnych i chce nadal to czynić, mimo radykalnego stanowiska Watykanu. Ks. Christoph Simonsen z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mönchengladbach miał według informacji „Der Spiegla” pobłogosławić pięć par tej samej płci w obecności ponad 300 zebranych.

Ks. Simonsen jest diecezjalnym duszpasterzem dla osób homoseksualnych, mianowanym przez ordynariusza diecezji Akwizgranu, bp. Heinrich Mussinghoffa. Także w diecezjach Kolonia, Monachium, Hildesheim, Limburg i Essen działają podobni duszpasterze.

Według informacji „Der Spiegel” ks. Simonsen poinformował o swojej działalności diecezjalną Radę Kapłanów, najwyższe gremium doradcze biskupa. Ks. Simonsen nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, argumentując, że według prawa kościelnego błogosławienie ludzi jest dozwolone, jeśli prośba o błogosławieństwo jest wiarygodna. Ks. Simonsen zaznaczył jednak, że nie prowadzi sakramentalnej celebracji.

Jednak nie we wszystkich diecezjach błogosławieństwo par homoseksualnych jest tak otwarcie praktykowane. W wielu parafiach duchowni w obawie przed kościelnymi sankcjami potajemnie błogosławi pary podczas kameralnych uroczystości, podczas których wymieniane są niekiedy między partnerami lub partnerkami obrączki.

Kosciol.pl: Zakończyła się Konwencja Generalna amerykańskich anglikanówOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030813095544754

No trackback comments for this entry.
Błogosławieństwa par homoseksualnych także u niemieckich katolików | 22 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
łacinnik śro, 13 sie 2003, 10:29:50
\"Panie, wybacz tym kapłanom zgorszenie jakie czynią.\"

Wiele razy już pisałem, że lepiej aby w Kościele Rzymskokatolickim było mniej kapłanów ale za to żeby byli autentycznymi następcami apostołów.
 
MRB śro, 13 sie 2003, 12:00:51
Oczywiście nie ma mowy o zaistnieniu małżeństwa.
Co do błogosławieństwa - ma ono sens (wobec każdego, niezależnie od grzechów, chorób czy zboczeń) o ile nie jest błogosławieństwem na grzech.
A więc można błogosławić homoseksualistów ale nie uprawianie homoseksualizmu (podobnie jak można błogosławić złodziei, ale nie kradzież)
 
Churchman śro, 13 sie 2003, 17:13:04
Tomo, i w ten sposób, trochę żartem, doszliśmy do niezwykle ważnego odkrycia. Gdyby Pan Bóg faktycznie nie miał nic przeciwko związkom gejowskim, to by im błogosławił.... dziećmi. Pan Bóg bardzo często błogosławi ludziom, dając im dzieci: Abraham, Elżbieta, Maria. Pan Bóg jest wszak w stanie przekraczać prawa natury i gdyby zechciał, to nie byłoby dla Niego żadnym problemem, aby homoseksualiści zostali rodzicami. Jak na razie jednak, rodzicem może być tylko jedna w tym związku osoba.


---
Robert Opala
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń