Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Koszerne małżeństwo Pazury

Podobno w Polsce 1/3 małżeństw jest zawierana z powodu "wpadki". W takim świetle wydawałoby się, że niewielu parom zależy na prawdziwym, kościelnym małżeństwie. Szczególnie ludzie goniacy za karierą: dziennikarze, artyści - powinni być niezainteresowani ślubem kościelnym, tym bardziej - gdy niektóre środowiska lansują ślub cywilny jako w zupełności wystarczający i prawdziwy. Jedną z "czarnych owiec" świata sztuki stał się Cezary Pazura - który po trzech latach małżeństwa (cywilnego) postanowił powtórnie wstąpić przed ołtarz.Jak wiadomo, w Kościele Katolickim nie ma rozwodów. Jeżeli się swojemu współmałżonkowi składa śluby w obecności świadków, a ksiądz powagą Kościoła potwierdza związek - wtedy jesteśmy szczęśliwie związani z drugą osobą do końca życia (a może i dłużej). Małżeństwo może być rozwiązane tylko w jednym wypadku - gdy związek nie został skonsumowany. Co jednak, gdy małżeństwo nie chce kroczyć po drodze ideału? Co w wypadku, gdy szczęście nie chce zamieszkać przy domowym ognisku? Co zrobić gdy współmałżonek zostawi nas, założy sprawę rozwodową?

Wydawałoby się, że w najgorszej sytuacji są katolicy. W przypadku protestantów, rodzimy Kościół często przyjmuje do wiadomości wielkie zło, jakim jest rozwód - i wychodząc na przeciw człowiekowi, dozwala na powtórne małżeństwo. Podobnie jest w prawosławiu: strona poszkodowana ma prawo do drugiego i trzeciego małżeństwa. Co ciekawe - wcześniejsze małżeństwo nie ulega rozwiązaniu, a jedynie znika komunia (jedność) małżeńska. Wygląda na to, że katolicy są "poszkodowani" nie mogąc zawierać kolejnych małżeństw.

Jeżeli małżeństwo dwojga katolików rozpada się - Kościół daje możliwość sprawdzenia, czy małżeństwo było w ogóle zawarte. Oceniają to sądy biskupie, kierując się Prawem Kanonicznym.

Cezary Pazura mówi o sobie, że pochodzi z bardzo pobożnej, katolickiej rodziny. W przeszłości był stosem zwątpień i pesymizmu, teraz - pod wpływem Weroniki i jej optymizmu - sam skierował wniosek do Sądu Biskupiego, o stwierdzenie ważności/nieważności jego pierwszego małżeństwa.

Pierwsza żona Pazury odeszła definitywnie w 1993 roku, po tym jak zrzekła się praw do córki. Weronika - druga żona, została szybko zaakceptowana przez córkę Cezarego, która po całkiem niedługim czasie zapytała się, czy może się do niej zwracać "mamusiu". Życie państwa Pazurów zaczęło się delikatnie układać, mimo zranień i "neurotycznych" zachowań Czarka. On sam przyznaje się, że powinien był zafundować sobie terapię. Nie zrobił tego, a teraz uważa że Weronika przez cały czas była jego nieformalną terapeutką.

Po długim oczekiwaniu Pazura otrzymał stwierdzenie nieważności małżeństwa. Teraz przygotowywuje się do kolejnego: opartego na szczęściu i Bogu. Przed laty na wesele był zmuszony wydać wszystkie swoje oszczędności - teraz może ze spokojnym sercem zorganizować wesele, ku uczczeniu ich sakramentu. 

zobacz również: przepisy Prawa KanonicznegoOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030818172217238

No trackback comments for this entry.
Koszerne małżeństwo Pazury | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Crusader pon, 18 sie 2003, 23:48:06
wedle zasad Kościoła, za niezawarte można uznać małzeństwa np. zawiązane pod przymusem lub zakładające, że wiążą się nie chcąc mieć dzieci.

Mniejsze przeszkody przy małzeństwie były walidowane przez konsumpcję związku.

Oczywiście, i przed laty byli \"równi i równiejsi\" - ale dziś każdy, kto chce, może uzyskać rozwód kościelny. Ciekawe, co na to Pan Jezus ?!
 
 • brojak wto, 19 sie 2003, 16:06:08
 • gosc śro, 13 kwi 2005, 01:07:27
 • gosc śro, 13 kwi 2005, 01:10:55

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń