Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Krzywa tradycyjna rośnie

Były dyrektor Brytyjskiego Urzędu Statystycznego twierdzi, że ewangeliczny nurt w Kościele Anglii (anglikański), który charakteryzuje się dużym tradycjonalizmem będzie w tej wspólnocie wyznaniowej dominował w ciągu najbliższej dakady. Dr Peter Brierley uważa też, że nurt ten będzie miał największy wpływ na podejmowane decyzje, czego najlepszym przykładem jest diecezja w Oksfordzie.Dyrektor Bierley jest przekonany, że to właśnie dzięki rosnącej liczbie konserwatywno-tradycjonalistycznych anglikanów, którzy dominują w ewangelicznym nurcie Kościoła Anglii nie doszło do skandalicznego wyboru na biskupa Reading – sufraganii należącej do diecezji w Oksfordzie - jawnego homoseksualisty Jeffreya Johna.

Dr Bierley, po przejściu na emeryturę, pełni społecznie funkcję dyrektora chrześcijańskiego centrum statystycznego w Londynie. Jest anglikańskim tradycjonalistą, ale twierdzi, że w jego pracy liczy się tylko profesjonalizm i doświadczenie, które nabył podczas pracy w agencji rządowej. Oczywiście cieszy go osobiście fakt, że „krzywa statystyczna jest korzystna dla anglikanów o poglądach konserwatywno-tradycjonalistycznych”.

W roku 1989 tylko 26 procent anglikanów określiło się jako konserwatywni tradycjonaliści o duchowości ewangelicznej (ta kompozycja jest zresztą prawdziwym ewenementem w Kościele Anglii), ale już 9 lat później było ich aż 35 procent. Oobecnie, nadal istnieją tendencje wzrostowe. I tak, w roku bieżącym, liczba anglikanów o poglądach konserwatywno-tradycjonalistycznych osiągnęła rekordowe notowania, zbliżając się do poziomu 50 procent. Wszystko wskazuje na to – twierdzi dr Bierley – że za 10 lat przekroczą oni liczbę 60 procent.

Wraz z tym wzrostem, proporcjonalnie spada liczba liberałów wśród brytyjskich anglikanów oraz tzw. anglo-katolików, czyli anglikanów zainteresowanych unią z Kościołem katolickim po przemianach dokonanych podczas soboru watykańskiego II. Jednak anglikańscy tradycjonaliści, którzy z reguły nie przejawiali żadnego zainteresowania w rozwijaniu relacji z Kościołem katolickim, teraz zaczynają wyraźnie zmieniać swój stosunek wobec katolików, odkąd Kościół katolicki w Anglii i Walii zaczął radykalniej przybierać charakter tradycyjny. Szczególne znaczenie ma dla nich tradycyjna duchowość kontemplacyjna i monastyczna, która istnieje w Kościele katolickim.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030905115908181

No trackback comments for this entry.
Krzywa tradycyjna rośnie | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
łacinnik pią, 5 wrz 2003, 15:54:12
Już pisaliśmy o małych kroczkach. Bóg ze zła wyciąga dobro. Bardzo bym chciał dożyć chwili kiedy anglikanie (a przynajmniej ich konserwatywna część) znajdą się w unii z Kościołem Katolickim, na wzór Katolickich Kościołów wschodnich. To byłby piękny owoc nadużywaniego i wykorzystywanego Soboru Watykańskiego II.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń