Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żal liberałom niedoszłego biskupa Johna

Rezygnacja oksfordzkiego teologa z ubiegania się o urząd anglikańskiego biskupa Reading zasmuciła wielu anglikanów należących do liberalnego skrzydła Kościoła Anglii. Kanonik Jeffrey John, do niedawna żyjący w związku homoseksualnym, a obecnie w celibacie anglikański duchowny, miał być tajną bronią arcybiskupa Rowana Williamsa na zażegnanie sytuacji kryzysowej w łonie światowej Wspólnoty Anglikańskiej.Rezygnacja Jeffreya Johna wcale nie osłabiła głosu krytyki konserwatywnych anglikanów wobec samego pomysłu arcybiskupa Canterbury nominowania homoseksualisty na urząd biskupa. Ks. Colin Slee, anglikański dziekan Southwark, oskarżył liberałów o to, że „namieszali arcybiskupowi w głowie. Oni są winni całemu kryzysowi w anglikanizmie. Winni i nigdy nie myślący o skrusze” – powiedział dziekan podczas kazania w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Londynie. Dodał również, że tendencje do liberalizowania życia religijnego przez niektórych duchownych anglikańskich owocują teraz w postaci pustych kościołów podczas niedzielnych nabożeństw. „Budowanie liberalnego Kościoła, który - chcąc być tolerancyjnym wobec wszystkiego i wszystkich – a faktycznie wszystko i wszystkich wkoło potępia i krytykuje jest drogą donikąd. To czysta i zakamuflowana hipokryzja. Liberalni księża zawsze najgłośniej krzyczeli o potrzebie większego zaangażowania ekumenicznego z katolikami, a jednocześni to oni właśnie najbardziej się naśmiewali z irlandzkich niedouczonych księży katolickich pracujących w Wielkiej Brytanii”.

„Mam dobrą radę dla wszystkich pogrążonych w smutku po swoim niedoszłym biskupie anglikańskich liberałów – powiedział 11 sierpnia dziekan Slee. – Pan nasz Jezus Chrystus zwiastował Dobrą Nowinę dla ludzi, którzy reprezentowali własną płeć, naród i rasę. Nie ma więc co płakać za duchownym, któremu się pomieszała orientacja seksualna. On potrzebuje uzdrawiającego przekazu Ewangelii, a nie biskupstwa”. Dziekan Slee, razem z innymi tradycyjnymi anglikanami, założył serwis internetowy noszący nazwę Kościół inkluzywny, w którym propagują idee konserwatywno-tradycjonalistyczne w Kościele.

W tym samym czasie ks. Giles Fraser, anglikański proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny w Londynie, żalił się w wywiadzie udzielonym tygodnikowi katolickiemu „The Tablet”, że dotychczas liberalni anglikanie zajmowali wszelkie stanowiska decyzyjne w Kościele Anglii, ale dzieje się coraz gorzej, bowiem coraz bardziej rosną wpływy nietolerancyjnych z natury tradycjonalistów. „Ten dziki wybuch poglądów konserwatywnych byłby niemożliwy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mogliśmy ich pokazywać ludziom jako eksponaty z epoki wiktoriańskiej”.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030905154138234

No trackback comments for this entry.
Żal liberałom niedoszłego biskupa Johna | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń