Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Homoseksualiści mają prawo do własnej mszy

Od dłuższego czasu w londyńskej dzielnicy Soho – mekki europejskich gejów i lesbijek – odprawiane są codziennie msze św. w katolickim kościele pw. św. Anny. Organizuje je Ruch Rzymsko-katolickich Gejów i Lesbijek. Przeciwko tym mszom zaprotestowały liczne grupy katolików, które sprzeciwiły się praktyce organizowania mszy dla osób żyjących według zasad stojących w opozycji wobec nauczania Kościoła.Do kurii arcybiskupiej kardynała Cormaca Murphy-O’Connora w Westminster każdego dnia napływały dziesiątki listów żądających wprowadzenia zakazu odprawiania mszy św. dla homoseksualistów w Soho. Początkowo kardynał nie reagował na te protesty, ale w ubiegłym tygodniu podjął decyzję o tym, że niektórym diecezjanom należy przypomnieć, jakie są zadania i obowiązki Kościoła Chrystusowego.

Rzecznik prasowy archidiecezji Westminster odczytał podczas konferencji prasowej oświadczenie podpisane przez kardynała O’Connora, w którym czytamy: „Archidiecezja w Westminster bardzo poważnie traktuje swoje pastoralne obowiązki otoczenia opieką duchową każdą osobę lub grupę społeczną”. List kardynała opiera się głównie na dokumencie wydanym w 1986 roku przez Watykan, w którym podkreślono wielką potrzebę otoczenia opieką duszpasterską osoby homoseksualne. Dokument ten zobowiązywał biskupów do udzielenia homoseksualistom opieki pastoralnej na „na wszystkich poziomach życia religijnego, czyli sakramentów, modlitwy, świadectwa, rady oraz indywidualnej opieki duszpasterskiej”.

Rzecznik kurii w Westminster dodał, że przeciwnicy mszy św. w Soho nie potrafią dostrzec różnicy między nauczaniem a opieką duszpasterską Kościoła. Kościół ma bowiem obowiązek roztoczyć taką samą opiekę nad osobami homoseksualnymi, co i heteroseksualnymi. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku przyzwolenia na grzech.

Kardynalskie oświadczenie z wielką wdzięcznością przyjęli członkowie Rzymsko-katolickiego Ruchu Gejów i Lesbijek. Każdego dnia na mszę do św. Anny w Soho przychodzi około 100 osób – poza niedzielami i świętami jest to znacznie więcej niż do jakiegokolwiek innego londyńskiego kościoła. Uczestnicy tych mszy bardzo często dają świadectwo, że mimo homoseksualnej orientacji czynią wszystko, aby żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030914122523307

No trackback comments for this entry.
Homoseksualiści mają prawo do własnej mszy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Homoseksualiści mają prawo do własnej mszy
montsegur sob, 11 paź 2003, 12:09:05
No coz, w ZASADZIE to jestem przeciw czemus takiemu jak specjalna msza dla homoseksualistow. W ZASADZIE to czy nie moze byc mszy dla wszystkich? Trzeba osobnych mszy dla osobnych \'orientacji seksualnych\' i innych grup? No, to moze teraz kolej przyjdzie na msze dla transwestytow? Dla osob, co poddaly sie zabiegowi \'usuniecia ciazy\'? Dla erotomanow? Dla seksualnie ozieblych?

Ale jakkolwiek krotochwilnie to brzmi, ja to rozumiem. Jesli homoseksualisci sa ostracyzowani, jesli fakt nieakceptowania ich seksualizmu okazywany jest im czesto w wyjatkowo chamski sposob i to nieraz przez \"prawdziwych\" chrzescijan \"poslusznych Chrystusowi i Jego Ewangelii\", no to co w koncu wladze koscielne maja zrobic? Wola to niz opuszczanie KK przez homoseksualistow.

Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń