Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej - ta sama dyskuja

Dotychczasowy Kodeks Etyki Lekarskiej stanowczo się zdewaluował za sprawą ogromnego postępu w naukach biomedycznych. Uchwalona 12 lat temu przy wielkich kontrowersjach środowiska medycznego kodyfikacja nie może sobie poradzić z takimi problemami bioetycznymi jak wykorzystywanie sklonowanych tkanek w celach transplantacyjnych czy też kwestia badań prenatalnych.

Dyskusja na temat obecnego kształtu Kodeksu jest jednak zażarta i skażona dyskusjami ideologicznymi. Jak zazwyczaj ścierają się dwa obozy polityczne liberalny oraz konserwatywny pod przewodnictwem obecnego szefa Naczelnej Izby Lekarskiej Konstantego Radziwiłła. Tarcia widać również na linii środowiska prawniczego, widzących w obecnych zapisach wiele „furtek i chęci omijania odpowiedzialności” i środowiska lekarskiego, które uparcie „chce obrony własnej autonomii”.

Czy w toku tych dyskusji powstanie uniwersalna regulacja prawna, która rozwiązałaby w dużej mierze obecne bioetyczne wątpliwości ? Ostatnio został opublikowany list podpisany przez byłego ministra Marka Balickiego, profesora kardiologii Rużyłłę oraz wielu innych wybitnych specjalistów medycyny. Sygnotariusze listu protestują przeciw nowemu projektowi Kodeksu Etyki Lekarskiej. Narzuca on ich zdaniem jeden światopogląd całemu środowisku lekarskiemu, które ich zdaniem nie jest korporacją polityczną, ale zawodową.

Najlepszym wyjściem zdaniem autorów listu jest wprowadzenie klauzuli pozwalającej na odmowę udzielenia zabiegu przez lekarza jeżeli są one sprzeczne z jego światopoglądem. Lekarz w takim wypadku miałby obowiązek powiadomienia pacjenta o możliwości udzielenia zabiegu poprzez innego wskazanego praktyka medycyny.

Sformułowany jest również wyraźny postulat, aby twórcy nowego Kodeksu brali pod uwagę poszanowanie światopoglądu innych jednostek. Nowy Kodeks zakłada między innymi , że podejmowanie badań prenatalnych obarczonych większym ryzykiem zdrowotnym niż spodziewane korzyści dla dziecka jak i dla matki będzie zabronione. Taki przepis stawia de facto przeszkody dla wykonywania badań płodu, w które mogą wykazać jego ciężką wadę lub chorobę a co za tym idzie pretendować taki stan do wykonania legalnej aborcji. Przepisy zezwalają bowiem na zabieg aborcyjny w takim przypadku. Również zgodnie z artykułem 38. udzielenie informacji na temat antykoncepcji jest zarezerwowane jedynie dla osób „zainteresowanych”.

Istnieje też pewne prawdopodobieństwo, ze w Kodeksie znajdzie się zakaz klonowania tkanek ludzkich. Genetycy są w konsternacji ponieważ częściowo procedury klonowania stosuję się w celu pozyskania tkanek w celach transplantologicznych (pobiera się tzw. komórki macierzyste ze sklonowanych ludzkich zarodków).

Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, uzasadnia taki projekt regulacji faktem, że korzenie polskiej kultury wywodzą się z chrześcijaństwa i chrześcijańska nauka społeczna powinna być jak najbardziej obecna w regulacjach Kodeksu. Kontrowersje przedstawiają również prawnicy, którzy krytykują zapis mówiący o „współuczestniczeniu pacjenta” w procesie leczenia. Ich zdaniem taka regulacja pomija autonomię jednostki zagwarantowaną przez Konstytucję. Pacjent uczestniczy w pełni i świadomie w procesie terapeutycznym wyrażając na niego zgodę.

Kodeks Etyki Lekarskiej jest tworzony przez dosyć hermetyczne środowisko lekarskie. Środowisko to oczywiście też posiada wiele podziałów wewnętrznych, które ujawniają się w tej chwili. Szkoda tylko, że tak ważne przepisy są tworzone tylko w sferze zawodowej, którą przepisy te bezpośrednio dotykają. Lepszy pożytek w tym procesie dałoby gdyby w tej dyskusji i w tym procesie uczestniczyli również etycy, filozofowie, socjologowie. Przedstawiciele tych dziedzin, z którymi medycyna właściwie jest nierozłączna.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030919153909533

No trackback comments for this entry.
Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej - ta sama dyskuja | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń