Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Małżeństwo chrześcijanki z muzułmaninem

Pytania i odpowiedziCzy małżeństwo chrześcijanki z muzałmaninem może być udane? Czy pomimo wielu religijnych sprzeczności związek taki ma szanse przetrwania i życia w miłości i zrozumieniu?

Postawiono pytanie trudne i zarazem łatwe. Wydawałoby się, że w samej jego konstrukcji kryje się już odpowiedź: "Czy pomimo wielu religijnych sprzeczności związek taki ma szanse przetrwania i życia w miłości i zrozumieniu?" Autor pytania posiada więc pewną świadomość, że istnieją poważne sprzeczności i z tego powodu rodzi się wątpliwość, czy takie małżeństwo posiada szanse przetrwania oraz bycia małżeństwem żyjącym w miłości i zrozumieniu.

Jakie to są lub mogą być sprzeczności? Przede wszytkim natury religijnej. Oprócz tych - bardzo ważnych - różnic religijnych, nie można też zapomnieć o niezwykle istotnych różnicach kulturowych, cywilizacyjnych i mentalnych. Inne jest także wartościowanie niektórych spraw, np. pozycji kobiety w małżeństwie oraz w całej społeczności islamskej.

Pomimo wszystkich tych różnic, które mogą stać się obiektywną przyczyną czyniącą małżeństwo między wyznawcami chrześcijaństwa i islamu wręcz niemożliwym, nie należy zapominać o tym, że małżeństwo z samej swojej natury jest intymną wspólnotą dwóch osób.

Co osoby te same uczynią ze swoim życiem oraz swoim małżeństwem trudno jest komukolwiek przewidzieć. Każde małżeństwo jest niepowtarzalne i tworzą go dwie osoby, które zadecydują, jak ich małżeństwo będzie wyglądać. Oczywiście, że osoby te są obciążone swoją religią, tradycją, kulturą, prawem oraz własną osobowością, mentalnością, cechami indywidualnymi. Wszystko to może stać się dla nich wyzwalającą siłą, ale też zniewalającym ciężarem. 

Ryzyko zawarcia związku małżeńskiego między osobą wyznania muzułmańskiego a osobą wyznania chrześcijańskiego jest więc duże. Do tego dochodzi jeszcze inna ważna sprawa. Chrześcijańska strona takiego małżeństwa musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak ważne miejsce w jego/jej życiu zajmuje wiara. Jak będzie mogła realizować lub wyznawać swoją wiarę, jak wychowywać dzieci? Wszyscy wiemy przecież, że relacje chrześcijańko-muzułmańskie nie należą do najlepszych. 

Niemniej istotnym elementem małżeństwa jest miłość, a prawdziwa miłość sprawia cuda. Osobiście jednak odradzałbym zawarcie takiego małżeństwa. Do tego dochodzą jeszcze sprawy drugorzędne, które szybko mogą stać się fundamentalnymi, jak np. gdzie takie małżeństwo będzie mieszkać: czy w kraju islamskim, czy innym. Czy strona chrześcijańska będzie miała wsparcię lokalnej społeczności chrześcijańskiej, miejscowego prawa, rodziny, itd. Jednym słowem jest to sprawa trudna i skomplikowana. Trudno udzielić - jak już na początku wspomniałem - jednoznacznej odpowiedzi.

dr Robert Opala, konsultant teologiczny serwisu Kosciol.pl

[Małżeństwa mieszane]Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030922121722149

No trackback comments for this entry.
Małżeństwo chrześcijanki z muzułmaninem | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń