Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowi kardynałowie - nowe perspektywy

Nowe nominacje kardynalskie wprowadzają do konsystorza nie tylko nowe twarze, ale również nowe opinie, a nawet nowe perspektywy. Trzeba przecież pamiętać, że pewnego dnia - to m.in. nowi kardynałowie wybiorą nowego papieża.

Papież mianował 31 kardynałów (dane jednego utrzymywane są w sekrecie) - z czego 26 ma poniżej 80 lat, a zatem będzie mogło wybierać przyszłego biskupa Rzymu.

Cechą charakterystyczną nowych kardynałów jest fakt, że tworzą oni bardzo różnorodne środowisko. Hierarchowie pracują na wszystkich zamieszkanych kontynentach, w całkowicie różnych warunkach - wojennych, głodu, wrogości państwa wobec Kościoła, czy sekularyzacji.

Część z nich całkowicie aprobuje i popularyzuje poglądy Jana Pawła II we wszystkich kwestiach. Tak jest np. z abp. Georgem Pellem z Australii. Inni - jak kardynał nominat Keith O'Brien ze Szkocji - wypowiadają opinie sprzeczne, z niektórymi aspektami nauczania obecnego papieża. Ten ostatni np. podkreślając ogromną wagę "daru celibatu" - nie widzi problemu, by ten ostatni został zniesiony. Podczas Synodu Biskupów w 1999 roku to właśnie on podkreślał, że dyskusja na temat żonatych księży została zablokowana przez Kurię Rzymską.

Zdaniem szkockiego kardynała - powinno się otworzyć dyskusję również o sztucznej antykoncepcji.

Kardynał nominat Peter Turkson z Ghany - podkreśla natomiast potrzebę ponownego odkrycia charyzmatów uzdrawiania w Kościele i sugeruje, by nie ograniczać nauczania kościelnego tylko do książek i katechizmów.

Obecnie kardynałowie pochodzą z 69 krajów. W konklawe nadal dominują Europejczycy - jest ich 66 (z czego 23 to Włosi) na 135 mających prawa wyborcze kardynałów. 24 kardynałów pochodzi z Ameryki Łacińskiej (17.8 procent wszystkich). Afryka i Azja posiada 13 kardynałów elektorów, a Ameryka Północna 14 (grupa 11 kardynałów ze Stanów Zjednoczonych jest drugą, co do wielkości po włoskiej kardynalską grupą narodową.

Mimo iż papież mianował kardynałami aż 7 kurialistów rzymskich, to grupa ta, jako całość wyraźnie traci wpływy liczebne. Obecnie kardynałów "kurialnych" jest 34 (25 procent wszystkich), ale w ciągu najbliższego roku pięciu z nich przekroczy osiemdziesiąty rok życia i straci tym samym prawa wyborcze.

Zobacz także:

Kosciol.pl: Kardynał O´Brian o celibacie, homoseksualizmie i antykoncepcji

Kosciol.pl: Papież z południa całkiem możliwy

Kosciol.pl: Australijski arcybiskup następcą kard. Ratzingera?Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030930155045697

No trackback comments for this entry.
Nowi kardynałowie - nowe perspektywy | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Toronto śro, 1 paź 2003, 10:45:34
Ta różnorodność w kolegium kardynalskim jest dla mnie źródłem dużej nadziei. Co prawda artykuł wspomina z nazwiska tylko kardynałów Turksona i O\'Briana, ale myślę, że rozwiązanie poruszanych przez nich problemów będzie w dużej mierze warunkował dalszy rozwój kościoła. Szczególnie myślę tutaj o kardynale Turksonie, który widzi to, czego Zachód zdaje się nie dostrzegać - potężne przebudzenie charyzmatyczne w Afryce i Ameryce Południowej, które nadaje nowej mocy głoszeniu Ewangelii a cuda uzdrowień w imię Jezusa tylko to głoszenie Ewangelii uwiarygadniają. Jeżeli głównym problemem kościoła w krajach rozwiniętych jest kryzys wiary brak autentyczności, to rozwiązanie może przyjść właśnie z tej nieco zapomnianej i pogardzanej czarnej Afryki.

Pozdrawiam---
Przemysław Hewelt
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń