Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Patronat medialny dla dominikańskiego Unitasu

Lata dziewiećdziesiąte. Jerozolima. Grób Pański. Prawosławni mnisi i franciszkanie z zimną obojętnością doglądają wspólnej kaplicy. Wydawałoby się, że właśnie w takim miejscu powinni być pogodzeni. A tymczasem tak nie jest. Obupólne skargi i narzekania są rzeczywistością tamtego miejsca.

Wezwanie papieża, oraz ten widok podczas pielgrzymki do Ziemii Świętej sprowokował Michała Wolaka do działania. Po powrocie do Krakowa Michał zwierzył się duszpasterzowi z chęci pracy dla jedności chrześcijan. Ojciec Wojciech Prus OP miał wtedy powiedzieć: "ja się na tym nie znam, ale widzę w Tobie wiele zapału, więc to rób". I tak powstał Unitas.

Nasz Serwis Informacyjny zgodził się podjąć patronatu medialnego nad tą grupą, która jest częścią duszpasterstwa dominikańskiego. Mimo niewielkiej ilości uczestników uchodzi ona za bardzo prężną. To właśnie spotkanie organizowane przez Unitas co roku kończy program styczniowego Tygodnia Ekumenicznego. W ramach patronatu medialnego serwis Kosciol.pl udostępnił grupie poddomenę: www.unitas.kosciol.pl.1. Na czym polega fenomen tej grupy?

Najważniejszym fenomenem jest sam fakt jej istnienia. Niestety piękny, kulturalny Kraków wydaje się nie potrzebować takich inicjatyw. Tylko nieliczni mieszkańscy grodu Kraka domyślają się istnienia niekatolików w swoim mieście. Zapytując przechodniów o cerkiew, czy kościół luterański - poza zdumieniem odmalowanym na twarzy pytanego, nie uzyskamy żadnych informacji. Wszelkie inicjatywy stworzenia grup ekumenicznych (np Effatha czy grupa ekumeniczna u jezuitów) już dawno pokrył kurz zapomnienia.

Unitas istnieje od 1997 roku. Jednym z celów Unitasu jest kontakt i współpraca z niekatolikami (szczególnie ze studentami). Jednakże głównym celem jest uświadamianie katolików, którzy bardzo często nic nie wiedzą o innych wyznaniach. Nie wiedzą czy baptyści to chrześcijanie, czy sekta. Dlatego skład Unitasu jest głównie katolicki. Natomiast protestanci i prawosławni są zapraszani na spotkania jako goście.

Fenomenem grupy jest także to, że uczestnicy spotkań (czy to katolicy, czy nie) coraz bardziej utożsamiają się w swoim wyznaniu. Katolicy stają się bardziej katolikami, luteranie bardziej luteranami, itd. Jest to bardzo cenne i ważne w czasach, gdy bardzo wiele grup "ekumenicznych" prowadzi do rozmywania tożsamości wyznaniowej w imię źle pojmowanej jedności. Nikt, kto uczęszczał na Unitas, nie dokonał konwersji. Unitas serwuje dosyć dużo "ciężkiej teologii". Dla niektórych jest to wada, dla innych szalona zaleta. Teologiczne oparcie daje grupie dr Marek Kita z Papieskiej Akademii Teologicznej, który często bywa na spotkaniach.

Kolejną zaletą tej grupy są jej wyjazdy. Unitas był zapraszany do Moskwy przez związek młodzieży prawosławnej, czy do Frankfurtu przez duszpasterstwo ekumeniczne. W mniejszej ilości osób Unitas był również w Szwecji i Rumunii. Z Podróży po Polsce warto wymienić Śląsk cieszyński (gdzie katolicy to tylko 50% chrześcijan), Wrocław (spotkanie z ks. Cybulskim), Kodeń, Laski. Również sam Unitas gościł w Krakowie przybyszy z innych krajów: młodzież prawosławną z Moskwy, czy członków zespołu The London Community Gospel Choir. Członkowie Unitasu pomagali również niejednokrotnie w organizacji corocznych spotkań "Taize".

2. Jak realizować jedność?

Jedność należy realizować przede wszystkim modlitwą. Ulubioną modlitwą Unitasu są Nieszpory. Oprócz modlitwy psalmami, ich zaletą jest również fakt, że można je odmawiać razem z niekatolikami.

Unitas stara się obserwować poczynania Polskiej Rady Ekumenicznej i jej oddziału w Krakowie, stara się uczestniczyć w nabożeństwach ekumenicznych organizowanych co miesiąc przez Radę - co jest ciężkie: nabożeństwa są o godz. 17:00, a w tych godzinach zazwyczaj studenci mają jeszcze wykłady na studiach. Mimo to niejednokrotnie Unitas stanowił 1/3, a nawet 1/2 zgromadzonych.

Szczególnym okresem roku dla Unitasu jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Każdego dnia jest wtedy nabożeństwo w Kościele innego wyznania. Tydzień zakończony jest u dominikanów ekumenicznym nabożeństwem Słowa Bożego i Mszą św., po której jest agapa organizowana właśnie przez Unitas.

Spotkania Unitasu odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 19:15, w Krypcie klasztoru dominikańskiego. Pierwsze spotkanie tego roku akademickiego będzie w ten poniedziałek (niniejszym zapraszam wszystkich krakowskich studentów). Na tych spotkaniach wyjaśniane jest studentom, co nas chrześcijan łączy, czym się różnimy, które problemy są fikcyjne, które rzeczywiste, a które są wynikiem złej woli i niewiedzy. Poruszane są takie tematy jak: dokument Dominus lesus, Trójca św, problem Filioque, Liturgia w Kościele Prawosławnym, Eucharystia, Żydzi jako Naród Wybrany.

Częstym błędem grup ekumenicznych jest twierdzenie, że będziemy rozmawiać tylko o tym co nas łączy, a zamilczymy o różnicach. Taka jedność ma krótką przyszłość. Problemy są - i to duże. I one pojawią się wcześniej, czy później. Dlatego powinno się o nich -rozmawiać - ale powinna być to rozmowa w duchu miłości.
W Unitasie są rozmowy i o tym co nas łączy, i o tym co nas różni. Rozmawiamy o radościach i o tym co boli.

3. Jakie korzyści daje ekumenizm?

Pytając członków Unitasu "jakie korzyści daje ekumenizm?", zazwyczaj usłyszymy coś takiego: "Dzięki ekumenizmowi wzmocniła się moja wiara. Dzięki ekumenizmowi stałem się lepszym katolikiem i lepszym chrześcijaninem. I poznałem wielu wspaniałych ludzi."Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031010053505423

No trackback comments for this entry.
Patronat medialny dla dominikańskiego Unitasu | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateusz sob, 11 paź 2003, 10:20:54
Spędziłem tam 5 lat życia i szczerze polecam wszystkim studentom krakowskich. W razie pytań zapraszam do pisania maili do mnie na priv :-)

---
Mateusz
 
Lubelski Unitas
namor pon, 13 paź 2003, 07:22:39
Z kolei w Lublinie działa Ekumeniczne Stowarzyszenie Unitas.
Inicjatywa wyszła od protestantów i pierwotnie jednym z celów było tworzenie świetlic dla biednych dzieci. Niestety arcybiskup miał zastrzeżenia, aby katolickie dzieci uczęszczały do tych swietlic. W swietlicy Koscioła Adwentystów Dnia Siódmego odbywają się cotygodniowe spotkania dyskusyjne na rózne tematy zwiazane z dialogiem i religią. Prelegentami są przedstawiciele różnych Kościołów. Unitas dużo czyni też na rzecz pojednania z Żydami.

---
Roman Zając.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń