Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ukarać Kościół Episkopalny

Konserwatywnie nastawieni episkopalianie twierdzą, że większość arcybiskupów anglikańskich poprze ich starania o ukaranie Kościoła Episkopalnego za ordynację biskupią praktykującego homoseksualisty.

Konserwatyści podkreślają, że podczas dwóch miesięcy starań udało się im przekonać 23 z 38 prymasów anglikańskich do nałożenia sankcji na Kościół amerykański za wybór ks. kanonika Gene Robinsona na biskupa New Hampshire.

Anonimowy rozmówca "The Washington Times" podkreślił, że konserwatywni arcybiskupi rozważają różne scenariusze, będą jednak dążyć do wycięcia raka, jakim jest kościół amerykański.

Według informacji gazety anglikańscy prymasi będą domagać się zatrzymania konsekracji biskupiej, a jeśli Amerykanie odmówią pozbawią ich miejsc w Anglikańskiej Radzie Konsultacyjnej, a być może nawet wykluczą na dziesięć lat z Konferencji Lambeth.

Dalszym krokiem miałoby być przejmowanie przez konserwatywnych biskupów jurysdykcji nad parafiami należącymi do liberalnych diecezji w Stanach Zjednoczonych, a w końcu wykluczenie Kościoła Epsikopalnego ze Wsólnoty i powołanie w jego miejsce nowej, konserwatywnej już sieci diecezji.

Pojawiają się już również głosy (nawołuje do tego abp Peter Jensen z Sydney), by natychmiast wykluczyć epsikopalian ze Wspólnoty Anglikańskiej.

Ważnym argumentem w rękach konserwatystów jest również fakt, że ich walkę z homoseksualnym lobby wspiera Watykan. Podczas ostanitego spotkania zwierzchnika anglikanów z Janem Pawłem II - papież jasno przypominał, że akceptacja homoseksualizmu będzie poważną przeszkodą w dialogu. - Liderowi anglikanów będzie bardzo trudno występować przeciwko papieżowi - podkreśla ks. prof. Timothy Bradshaw z Regents College. - Stanowisko Watykanu będzie mocnym punktem oparcia dla konserwatystów. Chcemy być nadal kościołami siostrzanymi z Kościołem katolickim i prawosławnym, a to (akceptacja decyzji Kościoła amerykańskiego - red.) przerwało by dialog na długi czas.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031013131512891

No trackback comments for this entry.
Ukarać Kościół Episkopalny | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
kalip pon, 13 paź 2003, 14:00:22
Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień...

Pozdrawiam
Piotr
 
montsegur pon, 13 paź 2003, 15:02:39
Ten bp. Robinson musi byc chyba bardzo popularny w swojej diecezji, skoro w glosowaniu uzyskal wiecej glosow niz wszyscy jego trzej kontrkandydaci razem wzieci. A nie przypuszczam, by wiekszosc episkopalian byla tam \'odmiennej\' orientacji seksualnej. W ostatniej chwili przed wyborem, ktos probowal \'wplynac\' na decyzje synodu skladajac (emailem!) skarge na rzekome \'nieodpowiednie\' zachowanie (seksualne, rzecz jasna) biskupa-elekta wobec niego. Cala ta \'afera\' okazala sie (oczywiscie) szyta \'gruba nicia\', gdyz zadnego \'nieodpowiedniego\' zachowania nie bylo.

Nie jest to rowniez juz pierwszy raz, gdy Watykan stara sie wywrzec wplyw na wydarzenia w Kosciele Anglii poprzez popieranie jednych w nim formacji przeciw innym. Przypomnijmy, ze bylo tak m.in. wowczas, gdy kosciol ten rozwazal wyswiecanie kobiet na ksiezy. Wowczas sie to jednak nie udalo, gdyz anglikanie byli w stanie osiagnac wewnetrzny kompromis.

\"Konserwatysci\", ktorych Watykan popiera, sa dosc \'niecodziennym\' \"partnerem\". Sa to ewangelikanie anglikanscy, uwazani za \'najbardziej antypapieskich\' wsrod wszystkich anglikanow (t.j. byliby bodaj ostatnimi w tym kosciele do uznania prymatu \"Rzymu\"). Rozwazaja oni tez calkiem powaznie np. powierzanie (w niektorych wypadkach) sprawowania Eucharystii przez osoby swieckie, a to dla Watykanu istna \"anatema\".

Mialem wczoraj okazje rozmawiac ze \'zwyklymi\' wiernymi anglikanskimi (w katedrze w Perth) na temat poparcia watykanskiego dla \'konserwatystow\'. Opinia, jaka udalo mi sie uzyskac, jest nieprzychylna takiej akcji, ktora uwazana tu jest za przejaw wtracania sie w sprawy ich kosciola.

Cheers!!!
 
montsegur wto, 14 paź 2003, 12:40:08
Jesli \'konserwatywni\' anglikanie rzeczywiscie chcieliby \'unii z Rzymem\', to mogliby juz \'wstapic\'. jakos sie z tym jednak nie kwapia. Sa troche jak baptysci: Biblia, a nie papiez, jest dla nich autorytetem. No, ale pozyjemy, zobaczymy, co z tego wyniknie.

Jesli ja mialbym powiedziec, co mnie sie marzy, to jest to jednosc DUCHOWA chrzescijan, a nie INSTYTUCJONALIZM CENTRALISTYCZNY, czyli cos w rodzaju \"Ein Volk, Eine Kirche, Ein Papst\".

Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń