Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Obradował Synod Generalny VELKD

W dniach od 11.-14. października br. obradował w miejscowości Stade Synod Generalny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD). Posiedzenie synodu otworzył zwierzchnik VELKD bp Hans-Christian Knuth z Kilonii, a kazanie podczas nabożeństwa inauguracyjnego wygłosiła bp Margot Käßmann z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hannoveru. 

Synod wysłuchał sprawozdania biskupa Kościoła, raportu komisji finansowych i ds. reformy struktur Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Wychodząc naprzeciw potrzebie uproszczenia struktur organizacyjnych niemieckiego protestantyzmu synodałowie wyrazili zgodę na zlikwidowanie urzędu kościelnego (Kirchenamt) VELKD na rzecz jednego, wspólnego dla wszystkich Kościołów członkowskich EKD urzędu, zajmującego się bieżącymi sprawami niemieckich Kościołów ewangelickich. Zmiana ta zlikwiduje „dublujące” swoją działalność urzędy VELKD i EKD.

 

Synod dokonał ponownego wyboru sędziego Dirka Veldtrupa z Hannoveru na stanowisko prezydenta Synodu Generalnego oraz opowiedział się za uwzględnieniem odwołania do wartości chrześcijańskiej w powstającej konstytucji zjednoczonej Europy.

 

Gościem Synodu VELKD był zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, ks. bp Mieczysław Cieślar z Łodzi, który poprowadził wieczorne rozważanie biblijne.

 

Synod wysłuchał również sprawozdania ks. bp. Johannesa Friedricha, zwierzchnika Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Bawarii oraz pełnomocnika VELKD ds. dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim (Catholica-Beauftragte). Biskup Friedrich wskazał na liczne trudności związane z zagadnieniem małżeństw mieszanych, szczególnie w odniesieniu do wspólnej Eucharystii oraz skrytykował ponownie papieską encyklikę Ecclesia de Eucharistia, w której zabroniono rzymskim katolikom udziału w Eucharystii sprawowanej w Kościołach ewangelickich. Jednocześnie bawarski biskup wyraził rozczarowanie ostatnią wypowiedzią niemieckiego kardynała Ratzingera, prefekta watykańskiej Kongregacji Wiary, który w wywiadzie dla gazety z Würzburga określił Kościoły ewangelickie mianem „wspólnot reformacyjnych” nie będących w pełni Kościołem.

 

Biskup odniósł się także do obchodzonego na całym świecie 25-lecia pontyfikatu zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego, Jana Pawła II., mówiąc, iż mimo istniejących trudności związanych m.in. z rozumieniem urzędu duchownego oraz roli papiestwa, obecny papież zasłużył się dla ekumenizmu bardziej niż jakikolwiek z jego poprzedników. Biskup Friedrich podkreślił również znaczenie Karty Ekumenicznej i opowiedział się za ustanowieniem poniedziałku po Święcie Zesłania Ducha Św. dniem Jedności Chrześcijan.

 

Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec (VELKD), liczący ponad 11 mln wiernych, składa się z ośmiu Kościołów Krajowych (Landeskirchen), które jednocześnie wchodzą w skład EKD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu ks. bp Hans-Christian Knuth oraz ks. bp Margot Käßmann podczas nabożeństwa inauguracyjnego w niedzielę, 12. października.

 

Zobacz także:

 

Magazyn SR: Kościół Ewangelicki w Niemczech - historia, struktura i stan obecnyOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031017093515867

No trackback comments for this entry.
Obradował Synod Generalny VELKD | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń