Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Szwecja na granicy schizmy

Kontrowersje wokół Kościoła Szwecji. Przeciwnicy ordynacji kobiet na księży powołali swoją własną, schizmatycką "diecezję" dla tych luteranów, którzy sprzeciwiają się tej praktyce. Ich zdaniem jest ona "sprzeczna z wiarą chrześcijańską". Natomiast w ostatnich dniach Synod Kościoła zdecydował o przygotowaniu liturgii błogosławienia par homoseksualnych. Projekt ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.- Nie ma dla nas dłużej miejsca w Kościele Szwecji - mówi ks. Bengt Birgersson z 33-letnią praktyką pastorską, lider ruchu. - Chodzi o to, że najważniejsza powinna być ewangelia. (...) Poprosiliśmy luteranów z Kenii, aby objęli nasz kraj swoją misją i spróbowali ponownie ewangelizować Szwecję - dodaje.

Schizmatycka grupa określa się mianem "Prowincji Misji" i nie obejmuje swoim zasięgiem konkretnego terytorium. Ruch skupia przeciwników ordynacji kobiet z całej Szwecji. Planuje też wyświęcenie 3 biskupów na początku przyszłego roku.

Temu ostatniemu posunięciu ostro przeciwstawia się zwierzchnik Kościoła Szwecji, arcybiskup Uppsali K.G. Hammar. Jego zdaniem ordynowanie nowych księży lub wyświęcenie biskupów będzie oznaczało wykluczenie popierających wielebnego Birgerssona ze szwedzkiego Kościoła.

Szwedzi podjęli decyzję o ordynowaniu kobiet w 1958 roku. Dwa lata później ordynowano pierwszą panią ksiądz. Obecnie w 13-osobowym episkopacie zasiadają 2 biskupki. Szacuje się, że niespełna co piąty duchowny jest kobietą. - Wiele z nich rezygnuje dochodząc do wniosku, że bardzo trudno jest pogodzić obowiązki duszpasterskie z macierzyństwem - uważa ks. senior Eva Brunne ze Sztokholmu.

Bardzo spokojnie przebiegła natomiast debata szwedzkich synodałów na temat przygotowania liturgii homoseksualnych "ślubów". Jedynym zgrzytem była ostra wymiana zdań między abp. Hammarem a ks. Nilsem Arne Rehnströmem. Ten pierszy stwierdził, że Kościół Szwecji powinien wyjść naprzeciw nowym czasom i prowadzeniu dialogu, gdyż "Duch Święty wymaga dostosowania się do zmian".

Większość Szwedów jest ochrzczona. Dużą popularnością cieszą się także śluby i pogrzeby kościelne. Jednak na nabożeństwa regularnie uczęszcza zaledwie 1 proc. wiernych, co czyni ze Szwecji jeden z najbardziej zsekularyzowanych państw na świecie.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031024092135812

No trackback comments for this entry.
Szwecja na granicy schizmy | 11 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Szwecja na granicy schizmy
fistaszek pią, 24 paź 2003, 10:01:40
Beznadziejni są Ci Szwedzi! Niedość, że do kościoła nie chodzą, to mają baby w sutannach i chcą homo- dawać ślub!!! Sodoma i Gomora!!!
 
Szwecja na granicy schizmy
Jacek pią, 24 paź 2003, 13:12:54
Nie rozumiem tego: od 45 lat w Szwecji ordynują kobiety i nagle teraz pastor z 33-letnim stażem duszpasterskim ogłasza larum z tego powodu.
Znów ordynacja kobiet zostaje uznana za kryterium wierności Ewangelii - znów ktoś czegoś tutaj nie zrozumiał. Jedno wydaje sie w tej sprawie trafne: szukanie wsparcia w Kenii. Tamtejsi luteranie z pewnością udzielą niezorientowanym Szwedom miarodajnych pouczeń w kwestii tego czym jest Ewangelia, czym jest chrześcijaństwo i czym jest luteranizm.
 
Szwecja na granicy schizmy
hermes pią, 24 paź 2003, 13:25:01
no masz racje Jacku, tylko ja nie rozumiem tego ze im przeskadzaja kobiety - kaplanki, a nie przeskadza dawanie slubow homoseksualistom, co jak dla mnie jest duzo bardziej radykalne
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń