Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

List otwarty do kardynała Ratzingera

Amerykański ruch świeckich katolików Catholics Speak Out wystosował do kardynała Josepha Ratzingera list otwarty, w którym porusza problematykę kobiet w Kościele Rzymskokatolickim oraz formułuje protest wobec ekskomunikowanych w czerwcu br. siedmiu kobiet, które wyświęcono na kapłanki katolickie. Tekst listu został podpisany przez ponad 700 osób oraz pojedyncze organizacje katolickie.

 

Autorzy tekstu są przekonani, że argumenty Watykanu odnośnie święceń kapłańskich dla kobiet są obalone i to zarówno w perspektywie teologicznej, jak i przez pryzmat tradycji.

Reprezentacja Chrystusa nie jest uzależniona od płci, lecz przez moc i powołanie Ducha Świętego. Przyszłość Kościoła zależy od tego, jak kobiety będą w nim traktowane – uważają autorzy dokumentu, którzy domagają się zdjęcia ekskomuniki z wyświęconych kobiet.

List dostępny jest w Internecie na stronach National Catholic Reporter i każdy internauta może go podpisać.

Zobacz także:

Kosciol.pl: O stanie wiary, kryzysie Kościoła, liturgii, ekumenizmie i planach na przyszłość - rozmowa z kard. Josephem RatzingeremOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031201155524481

No trackback comments for this entry.
List otwarty do kardynała Ratzingera | 28 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
sofi50 pon, 1 gru 2003, 16:55:15
Trudno opierać etykę chrześcijańską na zasadach \"co sądzi większość\".To samo dotyczy zasad obowiazujących w Kościele i prawa kanonicznego. Relatywizm, hedonizm...Taką metodą można dojść do absurdów.

Jeśli mówimy o ekumeniźmie - to jak widać autorzy strony Koscioła Chrześcijan Baptystów wyszukując i publikując takie różne treści o zabarwieniu negatywnym wobec katolików na pewno do tego ekumenizmu się nie przyczyniają !


 
 • MRB wto, 2 gru 2003, 13:54:38
MRB pon, 1 gru 2003, 19:17:28
No cóż, jest to stała praktyka autorów serwisu \"kosciol.pl\" którego ekumeniczność polega głównie na wspieraniu ruchów odśrodkowych (a więc rozłamowych) wewnątrz wyznań - ze szczególnym uwzględnieniem wynajdywania małych i nieważnych inicjatyw rozbijackich w Kościele i nagłaśnianiu ich.
Tak to bywa gdy konwertyci biorą się za ekumenizm. Sami powiększyli rozbicie Kościoła a teraz twierdzą (zdaje się że nawet sami w to uwierzyli) że \"działają ekumenicznie\" - w istocie nie jednocząc Kościoła lecz wsperając to co niszczy jego jedność.
\"Informacja\" to wygodna wymówka do takich działań.
pozdrawiam
Marek
 
 • MRB wto, 2 gru 2003, 01:00:44
 • MRB wto, 2 gru 2003, 10:37:39
 • MRB wto, 2 gru 2003, 11:51:48
 • MRB wto, 2 gru 2003, 12:58:41
Admin śro, 3 gru 2003, 10:38:59

Komentarze użytkowników MRB i tomo zostały usunięte ze względu na niezgodność z zasadami publikacji tekstów na serwisie Kosciol.pl

Użytkownikowi MRB przypominam, że chcąc przebywać na jakimkolwiek forum musi się stosować do jego zasad. Nie przewiduję w komentarzach dalszej dyskusji ani na temat tychże zasad ani na temat dostosowywania się do nich. Uwagi do redakcji nalezy wysyłać w sposób już przeze mnie opisany.

Joanna Gacka
 
Tendencje \'odsrodkowe\'?
montsegur śro, 3 gru 2003, 12:57:00
O ile mi wiadomo, listy maja prawo pisac wszyscy (tak, tak, Panie Jakubie!). A tak generalnie: to byl list kobiet do kard. Ratzingera, a tu sie zrobil spor o to, czy Redakcja popiera \"dialania odsrodkowe\". O ile mi wiadomo, to Sz. Redaktorzy (i Redaktorki!) prezentuja zroznicowane poglady w zaleznosci od denominacji, ktore tu reprezentuja. I jedna jeszcze rzecz: \"dzialania\" (czy np. \"tendencje\" \'odsrodkowe\', to takie, ktorych zdaniem jest np. rozbijanie kosciolow czy namawianie do wystepowania z nich. Ja jeszcze czegos takiego tu nie widzialem. Prosze Szanownych Panstwa o nie mylenie tego z prawem do swobodnej dyskusji, bo to sa dwie rozne rzeczy.

I na koniec: moze nie wszyscy sie ze mna zgodza, ale ja wlasnie uwazam, ze tendencja tu gorujaca jest tendencja DOSRODKOWA (moze poza tymi przypadkami, gdy sie dyskutanci tak maja siebie dosc nawzajem, ze wkladaja komentarze, ktore trzeba om \'kasowac\', bo bliskie sa obrazy). Bo ludzie roznych przekonan wlasnie tu sie GROMADZA razem i oferuja sobie szczerosc. I to bez wrogosci (przynajmniej z mojej strony). Tendencje odsrodkowe bylyby, gdyby byla JEDNA instytucja (np. jeden kosciol), w ktorej wszystkim razem trudno byloby juz wytrzymac ze soba. A ze jest kosciolow w swiecie cala masa (a i spora rzesza \'niezrzeszonych\'), to tendencje \'dosrodkowe kwitna - stad (powtarzam: STAD!!!) caly ekumenizm.

No i niechaj tak bedzie. Na zdrowie wszystkim!

Cheers!!!
 
Admin śro, 3 gru 2003, 22:00:23
Komentarz użytkownika MRB został usunięty ze względu na niezgodność z zasadami publikacji tekstów na serwisie Kosciol.pl
To ostatnie ostrzeżenie w stosunku do użytkownika MRB. Kolejny skasowany komentarz będzie równoznaczny z tygodniowym zawieszeniem użytkownika.

Joanna Gacka
 
MRB czw, 4 gru 2003, 09:37:20
Tak mnie nie wystraszysz :):):)
A cóż za korzyść z bycia na forum, jeśli można mówić jedynie pozytywnie ?

Proponuję by mnie odsunąć na stałe - człowiek krytykujący Redakcję nie mieści się w formule tego serwisu.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń