Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Pojednanie Kościołów Holandii ekumenicznie istotne

Porozumienie o zjednoczeniu między holenderskimi luteranami a dwoma Kościołami reformowanymi jest decyzją o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Kościołów w Holandii, ale również dla reformowanych i luteranów na całym świecie. Tak decyzję o zjednoczeniu skomentowała Światowa Federacja Luterańska.

Synodałowie Holenderskiego Kościoła Reformowanego (NHK), Zreformowanych Kościołów w Niderlandach (GKN) oraz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Królestwie Niderlandów (ELK) opowiedzieli się tydzień temu za unią, która powołuje z dniem 1 maja 2004 roku Protestancki Kościół w Niderlandach. Nowy Kościół będzie liczył prawie 2 600 000 członków i będzie największym kościołem protestanckim w kraju. Tym samym dobiegł końca proces rozpoczęty 42 lata temu.

Zgodnie z zapisami unii nowopowstały Kościół będzie nosił nazwę Protestancki Kościół w Niderlandach zastępując dotychczasową nazwę ?Kościoły Razem w Drodze?, ale poszczególnym parafiom pozwolono zachować w swoich nazwach przymiotniki ?hervormde?, ?gereformeerde?i ?lutherse?. Kościelne synody okręgowe i same okręgi (classis) mają także ulec połączeniu, ale nie jest to obowiązkowe - dotychczas połączyło się już ponad 2/3 synodów okręgowych oraz 1/3 classis. Jeżeli chodzi o parafie, to na 1320 parafii reformowanych i 856 zreformowanych zjednoczyło się już ponad 400. Ukłonem w stronę GKN jest pozostawiona tylko im możliwość wystąpienia z nowego kościoła razem z majątkiem parafialnym, ale do 2014 roku. Na koniec potwierdzono, iż nowy Kościół będzie błogosławił związki homoseksualne (luteranie od tego uzależniali przystąpienie do unii), ale zastrzeżono, że decyzję w tej sprawie podejmować będą jak dotychczas poszczególne parafie, co jest ukłonem w kierunku konserwatystów z NHK i GKN.

"Światowa Federacja Luterańska gratuluje trzem Kościołom w Holandii i zdaje sobie sprawę z intencji nowego ciała kościelnego, które będzie dążyć do członkowstwa zarówno w ŚFL, jak i Światowym Aliansie Kościołów Reformowanych" - napisała ŚFL w oświadczeniu sygnowanym przez ks.  Sven Oppegaard, asystenta Sekretarza Generalnego ŚFL ds. ekumenicznych.

Obecnie istnieją cztery Kościoły "unijne", które należą zarówno do ŚFL, jak i do aliansu reformowanego. Są to:  Etiopski Kościół Ewangelicki Mekane Yesus; Kościół Ewangelicki z River Plate z Argentyny; niemiecki Kościół w Lippe oraz Malagaski Kościół Protestancki we Francji (Eglise protestante malgache en France - Fiangonana Protestanta Malagasy Aty Andafy).

Światowa Federacja Luterańska jest wspólnotą Kościołów chrześcijańskich należących do tradycji luterańskiej. Założona została w 1947 roku w Lund w Szwecji. ŚFL skupia obecnie  136 kościołów w 76 krajach świata, obejmuje swoim działaniem 61.7 milionów z 65.4 miliona luteran na świecie.

Więcej na ten temat: Holenderscy reformowani i luteranie zjednoczeni!Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031221121843308

No trackback comments for this entry.
Pojednanie Kościołów Holandii ekumenicznie istotne | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń