Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Świąteczne przesłanie arcybiskupa Uppsali

Bożonarodzeniowe czytanie Starego Testamentu, jakie odnajdujemy w Księdze Izajasza, stało się jednym z najbardziej umiłowanych fragmentów Biblii. Słyszymy je w naszym kraju każdego roku podczas porannego nabożeństwa świątecznego. Ten sam tekst jest odczytywany od wieków: "Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie, nad mieszkańcami krainy mroków zabłyśnie światłość" (Iz 9,1; Biblia Warszawska). Może kochamy ten fragment, bo nasze oczekiwanie na światłość i ciepło jest tak uporczywe, a czekamy w środku zimowych ciemności? Ale może też dlatego, że podczas Adwentu światło świec zaprasza nas do refleksji nad Bogiem i tym, kim On jest - pisze KG Hammar, arcybiskup Uppsali.

- Podczas Bożego Narodzenia nie chodzi tylko o figurki św. Mikołaja. Największą tajemnicą tych dni jest to, że Bóg stał się człowiekiem, urodził się jako dziecię w betlejemskiej stajence. Bóg stał się jednym z nasi i być może trudno w to uwierzyć. To jest właśnie wielka tajemnica Bożego Narodzenia - pisze KG Hammar, arcybiskup Uppsali.

Dorosły Jezus mówił o sobie jako o świetle świata, jako jedynym, który przybył, aby wszystkiego dopełnić. Jezus powiedział: Jestem Światłością Świata (Ewangelia św. Jana). Biblia mówi nam, w jaki sposób Chrystus spotykał się z ludźmi słuchając ich i nie ograniczając dostępu do siebie. Światłość jest przeciwieństwem ciemności, bliskość przeciwieństwem bycia outsiderem, a ciepło odwrotnością chłodu. Jezus nikogo do niczego nie zmuszał. Jego słuchacze przemawiali własnymi słowami, mówiąc o swoim doświadczeniu życiowym. A On dał im możliwość podniesienia się i zaufania. Mówiąc o prawie każdego do wolności od prześladowań, stał się w oczach władz zdrajcą.

- Jakże zróżnicowane wartości Królestwa Bożego sprawiają, że świąteczne przesłanie staje się dość rewolucyjne - uważa prymas Królestwa Szwecji.

Bóg chce nami wstrząsnąć. Chce nam dać wizję różnych dróg, którymi może iść świat. Bóg chce nam dać próbkę tego, w jaki sposób możemy żyć razem.

- Kiedy zapalamy bożonarodzeniowe świece, w znacznie głębszy sposób, niż mogą to uczynić słowa, wyrażamy nasze oczekiwanie, że ciemność i śmierć nigdy nie będą miały ostatniego słowa. Wyrażamy naszą nadzieję, że Bóg będzie obecny we wszystkim, co się wydarzy. Bez względu na to, w co tak naprawdę jesteśmy w stanie uwierzyć - pisze arcybiskup Hammar.

Bożonarodzeniowa modlitwa abp. KG Hammara:

BOŻE, / dziękujemy Ci za to, że połączyłeś się / z ludzkością / i za to, że zawsze jesteś przy swoim stworzeniu.

Dziękujemy Ci za tajemnicę Bożego Narodzenia / podczas którego spotykasz nas w naszym człowieczeństwie / kiedy jesteśmy bezbronni i podatni na zranienie.

Pozwól nam, niczym pasterzom / usłyszeć niebiańską pieśń dziękczynną w królestwie pokoju / które zaczęło się w żłobku, w betlejemskiej stajence.

Pozwól nam, którzy otrzymaliśmy dar, / dojrzeć Cię w Jezusie Chrystusie, i poprzez Jego naśladowanie, / widzieć Cię w każdym napotkanym człowieku / AMENOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031223223531433

No trackback comments for this entry.
Świąteczne przesłanie arcybiskupa Uppsali | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń