Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konserwartyści wykluczeni z Kościoła

Anglikańska parafia w Kanadzie, która nie pogodziła się z decyzjami biskupów aprobujących błogosławienia związków jednopłciowych została zamknięta dosłownie na kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Bp Michael Ingham, zwierzchnik diecezji New Hampshire zamknął parafię św. Krzyża w Abbotsford. Mimo likwidacji parafii jej proboszcz ks. James Wagner zdecydował się odprawić mszę bożonarodzeniową dla swoich parafian.

- Jak długo diecezja będzie podtrzymywała swoją decyzję, tak długo nie będziemy istnieć. Ale ja nie porzucę tych ludzi. Będę nadal ich proboszczem, będą modlił się dla nich w tym kryzysie - podkreślił ks. Wagner.

Duchowny podkreślił, że decyzja bp Inghama była dla niego i parafian całkowitym zaskoczeniem.

Ronald Harrison, z diecezji New Westminster podkreślił, że decyzja biskupa była konsekwencją faktu, że parafia św. Krzyża wymówiła posłuszeństwo swojemu biskupowi i zwróciła się o jurysdykcję do innego (wiernego nauce Wspólnoty Anglikańskiej - przyp. red.) biskupa. Biskup uznał ją więc za parafię niezależną, wstrzymał jej fundusze i zdecydował się ją zrezygnowac.

Parafia św. Krzyża jest jedną z parafii anglikańskich, które odmówiły podporządkowania się decyzjom swoich biskupów o aprobacie dla związków homoseksualnych, i podporządkowały się biskupowi Terry Buckle z Yukon.

Na razie nie wiadomo, czy inne parafie, które nie aprobują liberalnych nowinek także zostaną zlikwidowane.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031229141141598

No trackback comments for this entry.
Konserwartyści wykluczeni z Kościoła | 16 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wierni biblijnej etyce wykluczeni z Kościoła
pawei pon, 29 gru 2003, 18:57:08
Moim zdaniem pseudobiblijnej, ale to kwestia subiektywna.

Obiektywne natomiast jest to, że ten ksiądz zaskoczony być nie powinnien, bowiem - razem z parafianami - złamał prawo kościelne. Sami - poprzez schizmę - wyłączyli się z Kościoła, więc nie widzę w decyzji biskupa niczego dziwnego.

Jeśli konserwatyści uważają się za takich biblijnych, to proszę bardzo - ale czemu jednocześnie chcą być na utrzymaniu i pod parasolem \"grzesznego\" Kościoła?
 
Zgorszenie maluczkich i wielka polityka
Toronto pon, 29 gru 2003, 23:39:44
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na trzy aspekty całej sytuacji:
* pierwszy i najgorszy to zgorszenie - jest potworna awantura w świecie chrześcijańskim o status aktywnych homoseksualistów w kościele, która dla przeciętnego człowieka jest mało czytelna i sama w sobie powoduje dalsze rozbicie wspólnoty wierzących,
* drugi to stosowanie wewnątrz kościoła metod walki, które mogą przynieść powodzenie w sensie zwycięstwa jednej frakcji nad drugą, ale nie przybliżają nas do poznania prawdy i wypracowania konsensusu. Zamknięcie \"zbuntowanej\" parafii to tylko element większej rozgrywki między \"progresistami\" a \"konserwatystami\" - to takie biskupie szachy \"ja wam zamknę parafię, szach. I co wy na to?\". Oburzające, prawda? Nie sądzę, żeby odczucia parafian miały jakikolwiek wpływ na decyzję biskupa. Nie sądzę również, by brał pod uwagę takie górnolotne i niemodne sprawy jak troska o wieczne zbawienie owych parafian.
* po trzecie, cóż to za czasy, że stawanie w obronie najprostszych prawd biblijnych to \"konserwatyzm\"? Ale widzać tak się porobiło, że trzeba głośno mówić, że chrześcijańskie małżeństwo to mężczyzna i kobieta, dla seksu jest miejsce w małżeństwie a dzieci powinny być wychowywane przez tatę i mamę. Szanujmy i kochajmy tych co myślą inaczej, ale brońmy swojego cheścijaństwa tak jak uczy nas Biblia. Nawet jeśli będziemy nazwani konserwatystami.

Pozdrawiam

---
Przemysław Hewelt
 
Konserwatywni wierni wykluczeni z sekty anglikanskiej, moze przejda do Kosciola
Crusader wto, 30 gru 2003, 00:24:02
tak powinien brzmiec tytuł tego tekstu. Miejmy nadzieje, ze grupa ta dostrzeze, ze dotąd mamiona była przed dyabła, odciągającego dusze od Kościoła Chrystusowego i teraz doń powróci.

\"Abyśmy byli jedno\"

---
Silence - we hunt for the Queen
Sign of the Cross
And pray in-between
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń