Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zjednoczony Kościół Chrystusa w kryzysie finansowym

Zjednoczony Kościół Chrystusa (United Church of Christ - UCC), drugi największy amerykański kościół o tradycji ewangelicko - reformowanej znajduje się w największym kryzysie od swego powstania 47 lat temu. Jeżeli zła kondycja finansowa kościoła nie zostanie pokonana w 2004 roku, deficyt budżetowy wyniesie 3,5 miliona dolarów, by do 2007 osiągnąć niebotyczną kwotę 33 milionów dolarów. Już teraz zwolniono ponad 25 pracowników centrali kościelnej oraz obcięto wydatki na niektóre programy o 40%.Przyczyny kłopotów

Deficyt finansowy jest spowodowany kilkoma czynnikami. Po pierwsze, w wyniku recesji i zmniejszonych zysków z inwestycji kościoła, zmalały tym samym jego dochody - problem ten dotyczy wszystkich kościołów chrześcijańskich w USA. Po drugie recesja wpłynęła także na zmniejszone datki wiernych: podczas gdy wierni Kościoła Południowych Baptystów zostawiają na tacy średnio 2,03% swoich dochodów, to wierni UCC już tylko 1,67% dochodów. Takie główne przyczyny kryzysu podaje grudniowy numer United Church News.

Są jednak i inne, nie podawane przez to czasopismo. Po pierwsze, od 1965 roku w UCC spada systematycznie liczba wiernych. UCC liczy obecnie 1 360 000 wiernych, podczas gdy w 1965 roku liczył ich ponad 2 100 000. I choć do UCC przystępują nowe parafie i wierni, to jednak ich liczba ciągle nie równoważy liczby parafii z niego występujących: i tak w dekadzie 1991-2001 z UCC wystąpiło lub wykluczono 364 parafie, podczas gdy wstąpiło lub powołano 144 nowych parafii. I chociaż ostatnio trend ten powoli wyhamowuje, złośliwi krytycy UCC dodają, że kto miał z niego wystąpić już dawno wystąpił, to jednak czynnik demograficzny trzeba brać pod uwagę. Wreszcie po drugie, wśród wiernych kościoła coraz mniejszą grupę stanowią zamożni biali wierni, podczas gdy inne grupy rasowe rosną. Tym samym więc UCC płaci finansową cenę otwarcie się na grupy społecznie zmarginalizowane i niezamożne: Latynosi, Azjaci, homoseksualiści, chorzy na AIDS.

Możliwe rozwiązania

Zgromadzony w październiku ubiegłego roku na spotkaniu w Cleevland (Ohio) Zarząd Kościoła naszkicował plan naprawy finansów kościoła. Przedewszystkim, wezwano wiernych UCC by zwiększyli darowizny na rzecz kościoła o 140 milionów dolarów rocznie, tak by w 2007 roku jego dochody przekroczyły 1 miliard dolarów. Jednocześnie UCC zdecydował się rozwinąć nową kampanię reklamową, podobną do tych jakie przeprowadzili ostatnio metodyści i anglikanie, która ma zapoznać opinię społeczną ze Zjednoczonym Kościołem Chrystusa. Multimedialna kampania (prasa, radio, telwizja, internet, książki, koszulki, kubki etc.) pod hasłem „Bóg ciągle przemawia! Nigdy nie stawiaj kropki, tam gdzie Bóg postawił przecinek” uzyskała entuzjastyczne recenzje i spotakła się z pozytywnym oddźwiękiem wiernych kościoła, co nie zawsze się zdarza. Ma ona trwać dwa lata i kosztować 2,5 miliona dolarów. Pozostaje mieć nadzieję, że Zjednoczony Kościół Chrystusa wyjdzie z tego kryzysu wzmocniony i gotowy jeszcze odważniej głosić światu Dobrą Nowinę!

Zjednoczony Kościół Chrystusa

Magazyn SR: Zjednoczony Kościół Chrystusa

Kamapania: „Bóg ciągle przemawiaOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040106161043437

No trackback comments for this entry.
Zjednoczony Kościół Chrystusa w kryzysie finansowym | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń