Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Antysemityzm wiecznie żywy

Po liście Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra sprawiedliwości być może prokuratura krajowa wznowi śledztwo umorzone w 2003 r. w sprawie rozpowszechniania antysemickich materiałów przez księgarnie "Antyk", mieszczącej się w podziemiach kościoła "Wszystkich Świętych" w Warszawie. Prokuratura wystąpi o dodatkową, rozszerzającą opinię biegłego, która będzie podstawą decyzji, czy wznowić śledztwo, o czym poinformował w poniedziałek Prokurator Krajowy Karol Napierski. 

W 2003 r. śledztwo umorzono "z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego". Prokuratura powołała się m.in. na fakt, że właściciel księgarni, autorzy i wydawcy książek "kategorycznie zaprzeczyli, iż ich zamiarem było znieważenie jakiejkolwiek grupy osób z powodu jej przynależności narodowej lub wyznaniowej lub nawoływanie z tych powodów do nienawiści". W październiku 2003 r. warszawski Sąd Rejonowy utrzymał umorzenie.

"Tygodnik Powszechny", śledzący całą sprawę na jej kolejnych etapach, prawie rok temu pisał: "Kiedy biskupi na kolanach przepraszali Boga za zbrodnię w Jedwabnem, pod podłogą tego samego kościoła Wszystkich Świętych sprzedawano antykościelną i antysemicką literaturę. Sprzedaje się ją do dziś - mimo wysiłków dziewiętnastoletniej studentki teologii". Niestety pomimo interwencji u proboszcza parafii, kilku biskupów, a nawet Prymasa Polski sytuacja nie zmieniła się do dziś.

Hierarchowie do których drzwi pukała najpierw sama pani Zuzanna, stwierdzili, że: "Kuria ma ważniejsze sprawy na głowie" (ksiądz kanclerz), w końcu jednak polecali modlitwę w tej intencji (bp Pikus), a gdy pani Zuzanna nic nie wskórała i sprawą musiały zająć się znów media, informowano, że to spawa między proboszczem parafii a właścicielem księgarni.

Oczywiście nie wszyscy tak reagowali. Katoliccy intelekualiści (m.in. Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki, Bohdan Cywiński, Leon Kieres, Jerzy Kłoczowski, Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak-Jeziorański i ks. Jan Twardowski.) wysłali list w tej sprawie do Prymasa Polski pisząc: "Nie rozumiemy przyzwolenia na propagandę nienawiści na terenie kościelnym. Gorszymy się przyzwoleniem na tę obecność, która może być odczytywana właśnie w kategoriach aprobaty kościelnej dla głoszonych tam treści", a abp Józef Życiński jednoznacznie wypowiedział się w sprawie oświadczając, iż. "Sprzedaż antysemickich publikacji przy kościołach uderza w Kościół i w Chrystusa". Sam Prymas Polski jednak, okazał się być nieugiętym obrońcą wolności słowa mówiąc: "Tym zajmowała się prokuratura, a ja nie chcę niczego narzucać w ograniczaniu wolności słowa".

Z kolei pytany przez KAI o cała sprawę ks. Zdzisław Król, proboszcz parafii, na której terenie funkcjonuje księgarnia, zadeklarował, że brzydzi się antysemityzmem i że nie był świadom "jakichś ekscesów" "Antyku". Sam do księgarni nie chodzi i - jak Prymas - ufa prokuraturze, która w działalności firmy Dybowskiego nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Blisko rok temu publikując list pani Zuzanny w Tygodniku Powszechnym ks. Adam Boniecki pisał: "Tekst Zuzanny Radzik nie powstał na zamówienie "Tygodnika". Publikujemy go po głębokim namyśle i ze smutkiem, że problemy dotyczące wewnętrznego funkcjonowania Kościoła znów musimy rozważać na forum publicznym. Jest to jednak naszym obowiązkiem, gdyż zgorszenie ma charakter publiczny, a wszystkie inne, podejmowane od kilku lat próby usunięcia go zawiodły. (...) Mamy tu do czynienia z dwoma problemami. Pierwszy, to problem księgarni w podziemiach warszawskiego kościoła Wszystkich Świętych, sprzedającej antysemickie materiały. Że ta lokalizacja jest powodem zgorszenia, że rzuca cień na dobre imię Kościoła, że podważa wiarygodność katolików w dialogu z judaizmem - dowodzić nie trzeba. Mimo podnoszonych od kilku lat protestów nikt nigdy nie wyjaśnił, czemu zawartej z księgarnią umowy o najem nie można rozwiązać. Trudno pojąć, dlaczego lokalu w znakomitym punkcie Warszawy nie można wynająć innej instytucji. Nasuwa się też pytanie, czy z podobną delikatnością i tolerancją byłby traktowany podnajemca, gdyby np. rozpoczął sprzedaż materiałów pornograficznych?

Drugi problem, to problem komunikacji w Kościele. Działaniom Zuzanny Radzik trudno zarzucić agresywność, awanturnictwo czy sektaryzm. Ona po prostu poważnie potraktowała to wszystko, co (w Kościele) usłyszała o wspólnocie kościelnej, o dialogu z judaizmem i w ogóle o dialogu oraz o roli biskupa... Chciałbym wierzyć, że opisana tu historia nie jest przysłowiową kroplą wody, w której odbija się cały wszechświat, a w tym przypadku Kościół."Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040210234157464

No trackback comments for this entry.
Antysemityzm wiecznie żywy | 23 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wojna psychologiczna?
swiatlo śro, 11 lut 2004, 12:55:33
Stanisław Michalkiewicz wyrazil opinie, ktora moze rzucic swiatlo na wydarzenia dotyczace ksiegarni Antyk i inne.

Owszem, znalazły sie w księgarni książki poświęcone różnym aspektom działalności publicznej środowisk żydowskich w Polsce i na świecie. Publikacje te odbiegają co prawda od przyjętego obecnie tonu apologetycznego, ale ton apologetyczny jest tylko przyjęty w środowiskach korzystających z subwencji Fundacji Batorego, albo mających nadzieję na objęcie tymi subwencjami, natomiast na razie nie jest jeszcze obowiązujący prawnie. Próby wymuszania przez lobby żydowskie w Polsce owego tonu apologetycznego, m.in. poprzez zastraszanie lub wyciszanie wszystkich, którzy do tej tonacji się nie dostrajają, są elementem wojny psychologicznej, jaką w roku 1996 wypowiedział Polsce pan Izrael Singer, sekretarz Światowego Kongresu Żydów. Zapowiedział on mianowicie, że jeśli Polska nie zadośćuczyni żydowskim roszczeniom majątkowym, to "będzie upokarzana na arenie międzynarodowej". Upokarzanie to, jak dotąd, polega na kolportowaniu przez środowiska żydowskie oszczerstwa, jakoby Polacy stanowili naród zbrodniarzy, aktywnie wspomagających, a nawet inspirujących hitlerowców do zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Wszelkie próby obrony przed tymi oszczerstwami są przez stronę żydowską traktowane jako "antysemityzm", posługujący się "językiem nienawiści".
Mamy więc oto taki łańcuszek św. Judasza: Światowy Kongres Żydów i inne firmy tworzące Przedsiębiorstwo Holokaust wykombinowały sobie, że wyciągną z Polski kilkadziesiąt miliardów dolarów. W celu osłabienia woli oporu wypowiedziały w związku z tym narodowi polskiemu wojnę psychologiczną, której ważnym orężem są oskarżenia o antysemityzm. Oskarżenia te miota utworzone specjalnie w tym celu w roku 1996 (widać koordynację) Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, skupiające Żydów i tych Polaków, którzy z różnych powodów przeszli na stronę wroga.
http://mazowsze.k-raj.com.pl/1072110482,63676,.shtml
 
Wolnosc slowa
swiatlo śro, 11 lut 2004, 20:05:13
Niech zyje wolnosc slowa. Precz z cenzura, precz z paleniem ksiazek, precz z zamordyzmem politycznej poprawnosci.

Obrona ksiegarni i polemika z \"Tygodnikem Powzechnym\" tutaj:
http://www.antyk.org.pl/ataki/ataki.htm
 
Crusader pią, 13 lut 2004, 18:22:25
mówiąc elegancko: pitolenie o Szopenie :]

poza pismem \"Szczerbiec\" i 2-3 broszurkami nie sprzedają tam pism antysemitnickich ;)

---
Silence - we hunt for the Queen
Sign of the Cross
And pray in-between
 
Daniel pią, 13 lut 2004, 22:56:47
\"I rzekł do nich: Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy, a wy czynicie z niego jaskinię zbójców.\" Mt 21,13
Co ta księgarnia robi w kościele? Czy to jest miejsce na jakąkolwiek działalność gospodarczą?
Pozdrawiam. Daniel
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń