Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Episkopat mówi "Nie" związkom jednopłciowym

Wczoraj zebrała się specjalna komisji rządu i episkopatu, w sprawie legalizacji związków jednopłciowych. Kościół Rzymskokatolicki przekazał stronie rządowej swoje stanowisko dotyczące związków partnerskich.Tekst dokumentu:

W związku z inicjatywą ustawodawczą grupy senatorów, zmierzającą do uchwalenia ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich - strona kościelna wyraża następujące stanowisko:

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 18 ujmuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny i stanowi, że - obok rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa - małżeństwo znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do tego naczelne organy władzy państwowej zobowiązane są do przeciwstawiania się wszelkim inicjatywom, które mogłyby tym fundamentalnym dla życia społecznego wartościom zagrażać.

2. Przedstawiony przez wspomnianą grupę senatorów projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich trudno uznać za poważną inicjatywę ustawodawczą. Jednakże, gdyby projekt ten został uchwalony, spowodowałoby to niepowetowane szkody społeczne, w szczególności w sferze wychowania, małżeństwa i rodziny.

3. Przywoływane przez rzeczników tej inicjatywy argumenty i uzasadnienia są oparte na błędnych podstawach i nieprzekonywujące. Powoływanie się na to, że projekt ustawy mówi o związkach partnerskich a nie małżeńskich - w świetle treści projektu ustawy - graniczy z manipulacją.

Biorąc pod uwagę powyższe, strona kościelna oczekuje od naczelnych organów Państwa stosownych decyzji i działań zmierzających do realizacji konstytucyjnej zasady szczególnej ochrony rodziny i małżeństwa.

Warszawa, dnia 23 lutego 2004 r.

Abp Tadeusz Gocłowski, Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040224173409297

No trackback comments for this entry.
Episkopat mówi "Nie" związkom jednopłciowym | 24 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Nie - związkom jednopłciowym
dąbrowa wto, 24 lut 2004, 18:22:51
Generalnie bardzo dobry tekst! W ostatnim zdaniu można było jeszcze zagrozić ekskomuniką wszystkim tym którzy chcieliby wspierać tego typu sodomickie pomysły.
 
Nie - związkom jednopłciowym
MarYOUsh wto, 24 lut 2004, 20:05:12
A myślałem że władza świecka jest odrębna od władzy kościelnej w Polsce... Więc jednak się myliłem... Jest to co prawda kraj katolicki ale to było wiadome że na dzień obecny kościół nie poprze tego typu związków, po co było się pytać... Tak czy inaczej związki homoseksualne w polsce są i ci ludzie mają problem, który trzeba rozwiązać. Wprowadzenie tej ustawy nie zwiększy ilości tych związków... to przecież logiczne... Co z tego ze konstytucja tego zakazuje? Przecież u nas jest powszechne że konstytucji się nie przestrzega (każdy ma prawo do nauki, leczenia pracy.... i co z tego?)...
 
Nie - związkom jednopłciowym
ks.Jan wto, 24 lut 2004, 23:18:42
A czy hierarchia Kościoła przestrzega \"konstytucji\"???!!!

Czy jest wierna Biblii- \"konstytucji\" wydając ustawę sprzeczną z Jej nauczaniem...

Myślę tu o obowiązkowym celibacie duchownych.

Sytuacja ta przedstawia się tak samo jak gdyby władze danego państwa wydały ustawę nie zgodną z konstytucją - tzn. ustawę mają prawo wydać, ale ona i tak (nie ma
mocy sprawczej) nalezy ją zaskarzyć. Nakladanie takiego obowiazku na prezbiterów w Kosciele chrzescijanskim to po prostu wypaczenie. \"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi\".
 
Nie - związkom jednopłciowym
Kazik śro, 25 lut 2004, 13:22:02
Jak zwykle hiereachia nie powiedziala na ten temat nic nowego ani nic madrego.
Kazik
 
Nie - związkom jednopłciowym
Gabriel śro, 25 lut 2004, 16:38:31
Piszecie, ze sluby zlozone Bogu sa nierozerwalne i zniesienie celibatu, dotyczyloby tylko nowych ksiezy, a jednak za chwile, ze papiez moze z tego zwolnic!!!
Wiec sami pokazujecie, ze to tylko wymysly i wszystko sie zasze da zalatwic. To co jak papiez powie \"zwalniam\" to juz wszystko gra, i sluby niewazne. Widze ze w kk wszystko mozna zalatwic.
 
Nie - związkom jednopłciowym
ks.Jan śro, 25 lut 2004, 21:43:24
Ja nie rozumiem tych, którzy tak na siłę i zapalczywie mnie atakują a bronią obowiązkowego celibatu księży. Skąd ta wasza wyczuwana tu złość, zapalczywość. Przecież chyba rozumiecie problem: Sam celibat jest wartością niekwestionowaną. To, co kwestionuję to jego konieczne powiązanie z kapłaństwem.

Celibat księży jest postrzegany dziś przez ludzi bardziej jako \"sposób na wygodne życie\" niż ofiara. Ofiara jest wątpliwa, ponieważ nadużyć zbyt dużo. Celibat księzy nie spełnia swojej roli, a co gorsza zaczyna być pewnego rodzaju zagrożeniem i zgorszeniem.

Jeden z psychologów powiedział: \"Po pierwsze nakładanie na młodego jeszcze człowieka, który chce służyć w kapłaństwie przymusu celibatu jest zagrożeniem dla jego uczuciowości i równowagi emocjonalnej. Ale problem nie wychodzi w latach seminaryjnych, wychodzi później. Nie będę się wypowiadał jako teolog, bo nie mam prawa, ale uzależnianie kapłaństwa od celibatu (niemalże zrównanie) upokarza ten wielki sakrament. Kapłaństwo bowiem to posługa, celibat - forma życia. To dwie różne płasczyzny. Znam przypadki wielu kobiet zranionych emocjonalnie przez księzy. Nie każda bowiem kobieta zaakceptuje związek z kapłanem, który pozostaje w kapłaństwie(choć takie są!!!). Kobieta zraniona emocjonalnie przez kapłana, porzucona produkuje negatywne emocje wobec Kościoła, ma poważne problemy z wiara, nie może odnaleźć się w tej wspólnocie. Jej dramat wtedy to nie tylko dramat uczucia, ale to dramat wiary. Pomoc takiej osobie jest bardzo trudna, przekłada sie czasem na lata. To nie są sporadyczne przypadki, prosze mi wierzyć, obowiązuje mnie tajemnica zawodowa, tyle co moge zrobic to zasygnalizować ten problem i nic więcej.\"
 
Nie - związkom jednopłciowym
Gabriel czw, 26 lut 2004, 16:05:27
Masz racje, wszystko mozna zalatwic tylko w zaleznosci za ile!!!!
Wprowadzic celibat a ksiezom udzielic dyspensy i problem zalatwieony, przeciez biskupi maja taka wladze.
NIe wiem czy my tego dozyjemy, ale celibat i tak zniosa. Bo wszystko co wbrew prawu bozemu upada. Chyba ze w kk dojdzie do podzialow, a wiele panstw jest to nawet pewie na reke. No Holandii to jak woda na mlyn. Szans na drugiego Polaka w Watykanie pewnie juz nie ma. IWec wszystko przed nami.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń