Trzy cnoty dziennikarskie

Arcybiskup w taki właśnie sposób zwrócił uwagę na pryncypia dziennikarskiej pracy podczas spotkania "Życie konsekrowane i kultura komunikacji", zorganizowanego wspólnie przez wydawnictwa Regina Apostolorum Pontifical Athenaeum i St. Paul Publishers.
- Wszystkie formy społecznego przekazu - powiedział arcybiskup - powinny uznawać trzy podstawowe priorytety. Pierwszym z nich jest prawda - nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przekazywania kłamstw. Drugi priorytet to wrodzona godność każdego człowieka - zawsze należy ją wzmacniać a nie umniejszać w dziennikarskich przekazach. Trzeci to pożytek społeczny - praca dziennikarska powinna służyć dobru społeczności i nie ranić jej moralnie lub też w jakikolwiek inny sposób. Jeśli wszyscy ludzie mediów będą w swojej pracy kierowali się tymi pryncypiami, świat stanie się szczęśliwszym miejscem - dodał abp. Foley.
Przewodniczący Papieskiej Komisji do Spraw Środków Społecznego Przekazu przypomniał też, że Kościół od samego początku zwracał wielka uwagę na media i komunikację.
- Początkiem chrześcijańskich mediów jest Biblia - stwierdził arcybiskup, podając też liczne przykłady kościelnych mediów, które stanowiły swoistą awangardę środków masowego przekazu w swoich czasach, takie jak chociażby założony w 1832 roku Catholic Standard & Times, którym abp. Foley kierował przez jakiś czas, czy L'Osservatore Romano - czasopismo które pojawiło się podczas pontyfikatu Piusa IX i było jednym z nielicznych tytułów, nie podlegających faszystowskiej cenzurze.
Arcybiskup stwierdził również, że Kościół przodował również w dziedzinie kinematografii. Przypomniał, że w filmotece watykańskiej znajduje się między innymi jeden z najwcześniejszych dokumentów, nakręcony w 1896 roku przez uczniów braci Lumiere film ukazujący papieża Leona XIII w Ogrodach Watykańskich. Pierwszy oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej na temat kina - encyklika Piusa XI "Vigilanti Cura" powstał w 1936 roku . Druga była encyklika Piusa XII "Miranda Prorsus".
W 1931 roku Pius XI zainaugurował działalność Radia Watykańskiego. Watykańskie Centrum Telewizyjne zostało założone w 1983 roku przez Jana Pawła II.