Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Dziki ekumenizm" szkodzi zbliżeniu chrześcijan

Kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że kryzys istniejący w ruchu ekumenicznym można przezwyciężyć jedynie pogłębiając duchowość. Ostrzegł także przed skutkami dialogu prowadzonego "na dziko", bez zapoznania się z tożsamością własnego kościoła.

Kardynał wystąpił na zakończenie kongresu "Czterdzieści lat po Unitatis redintegratio", odbywającego się z okazji 40-lecia wydanego przez Sobór Watykański II w 1964 roku dekretu o ekumenizmie. Przypomniał iż traktowany jako wymiana darów i lekarstwo na zranienie spowodowane podziałem dialog ekumeniczny, jest jednym z priorytetów Kościoła Katolickiego.

Kard. Kasper wyraził troskę o obecny stan ekumenizmu, w którym z jednej strony można zauważyć zmęczenie, rozczarowanie oraz brak nadziei na postęp, a z drugiej niecierpliwość i brak przygotowania do prowadzenia dialogu, które skutkują "dzikim ekumenizmem", prowadzącym do nieporozumień i jeszcze większych ran zadawanych kościołom i wspólnotom.

Podczas swojego przemówienia kardynał podsumował obecny stan dialogu prowadzonego przez Kościół Katolicki z poszczególnymi kościołami i wspólnotami. Za najbardziej obiecujące uważa on rozmowy prowadzone ze starożytnymi kościołami wschodnimi i prawosławiem, choć w przypadku tego ostatniego zbliżeniu doktrynalnemu towarzyszą problemy kulturowe, polityczne i mentalnościowe.

W przypadku kościołów poreformacyjnych kardynał podkreślił postęp wyrażający się miedzy innymi podpisaniem katolicko-luterańskiej Wspólnej Deklaracji na temat Nauki o Usprawiedliwieniu. Jednocześnie podkreślił iż konieczne iż dalszym krokiem w dialogu muszą być uściślenia w zakresie eklezjologii, szczególnie zaś święceń. Cieniem na działaniach ekumenicznych kładą się także różnice w podejściu do zagadnień etycznych - takich jak jak aborcja, homoseksualizm czy eutanazja. Różnice w rozwiązywaniu tych kwestii, które występują nie tylko między tymi wspólnotami a Kościołem Katolickim, ale także w obrębie samego protestantyzmu, uniemożliwiają niekiedy składanie wspólnego świadectwa wiary, a niemal zawsze utrudniają wzajemne porozumienie.

Największe problemy kardynał Walter Kasper widzi jednak w dialogu z kościołami charyzmatycznymi i radykalnymi odłamami ewangelikalnych chrześcijan. Na przeszkodzie działaniom ekumenicznym stoją tu z jednej strony stereotypy, agresja i prozelityzm, z drugiej zaś ograniczenie dialogu tylko do płaszczyzny lokalnych wspólnot. Mimo tych trudności, kardynał podkreślił że właśnie dialog z intensywnie rozwijającymi się wspólnotami ewangelikalnymi i charyzmatycznymi może mieć ogromne znaczenie dla ruchu ekumenicznego jako całości.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040329220223670

No trackback comments for this entry.
"Dziki ekumenizm" szkodzi zbliżeniu chrześcijan | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
montsegur wto, 30 mar 2004, 12:27:14
Hm, no coz powiedziec? Z jednej strony "za" ekumenizmem, a z drugiej mamy przeciez te sztuczne "przeszkody' w porozumiewaniu sie w postaci zakazow interkomunii (ciekaw jestem, czy przed nadchodzacymi Swietami Wielkanocnymi ten zakaz znow uslyszymy z Rzymu tak jak rok temu), ktore to zakazy sa najwieksza "dzicza" ekumeniczna. Mowie oczywiscie za siebie: nie wierze w jakiekolwiek szczere intencje hierarchow wszelkiej denominacji. To oni zwodza najbardziej beznadziejnie i to oni sa odpowiedzialni w pierwszym rzedzie za owe rozczarowania. Co za szczescie dla mnie, ze ja juz w ogole na tych panach nie polegam. Sam sobie ustanawiam najlepszy (bo niezalezny od nikogo) ekumenizm z kim chce, na zasadach poszanowania dla wszystkich i jestem mile widziany w kazdym kosciele chrzescijanskim, w ktorym sie pojawiam, mimo ze nie ukrywam nigdzie swoich pogladow (ktore nie wszystkim przeciez odpowiadaja). Nie pytam hierarchow co mi wolno, a czego nie (n.p. w ktorym kosciele "moge" przystepowac do jakiego sakramentu) i juz teraz widze, ze mi ten ekumenizm wychodzi o cale niebo lepiej niz tym dygnitarzom od negocjacji, "espolnych dokumentow" i innych takich tworow w najdzikszy sposob zasmiecajacych pojecie ekumenizmu. To aparatczycy: lepiej ich zostawic ich aparatom, dzieki ktorym robia swoje kariery (rowniez te "ekumeniczne").

Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń