Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Dziki ekumenizm" szkodzi zbliżeniu chrześcijan

Kardynał Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan stwierdził, że kryzys istniejący w ruchu ekumenicznym można przezwyciężyć jedynie pogłębiając duchowość. Ostrzegł także przed skutkami dialogu prowadzonego "na dziko", bez zapoznania się z tożsamością własnego kościoła.

Kardynał wystąpił na zakończenie kongresu "Czterdzieści lat po Unitatis redintegratio", odbywającego się z okazji 40-lecia wydanego przez Sobór Watykański II w 1964 roku dekretu o ekumenizmie. Przypomniał iż traktowany jako wymiana darów i lekarstwo na zranienie spowodowane podziałem dialog ekumeniczny, jest jednym z priorytetów Kościoła Katolickiego.

Kard. Kasper wyraził troskę o obecny stan ekumenizmu, w którym z jednej strony można zauważyć zmęczenie, rozczarowanie oraz brak nadziei na postęp, a z drugiej niecierpliwość i brak przygotowania do prowadzenia dialogu, które skutkują "dzikim ekumenizmem", prowadzącym do nieporozumień i jeszcze większych ran zadawanych kościołom i wspólnotom.

Podczas swojego przemówienia kardynał podsumował obecny stan dialogu prowadzonego przez Kościół Katolicki z poszczególnymi kościołami i wspólnotami. Za najbardziej obiecujące uważa on rozmowy prowadzone ze starożytnymi kościołami wschodnimi i prawosławiem, choć w przypadku tego ostatniego zbliżeniu doktrynalnemu towarzyszą problemy kulturowe, polityczne i mentalnościowe.

W przypadku kościołów poreformacyjnych kardynał podkreślił postęp wyrażający się miedzy innymi podpisaniem katolicko-luterańskiej Wspólnej Deklaracji na temat Nauki o Usprawiedliwieniu. Jednocześnie podkreślił iż konieczne iż dalszym krokiem w dialogu muszą być uściślenia w zakresie eklezjologii, szczególnie zaś święceń. Cieniem na działaniach ekumenicznych kładą się także różnice w podejściu do zagadnień etycznych - takich jak jak aborcja, homoseksualizm czy eutanazja. Różnice w rozwiązywaniu tych kwestii, które występują nie tylko między tymi wspólnotami a Kościołem Katolickim, ale także w obrębie samego protestantyzmu, uniemożliwiają niekiedy składanie wspólnego świadectwa wiary, a niemal zawsze utrudniają wzajemne porozumienie.

Największe problemy kardynał Walter Kasper widzi jednak w dialogu z kościołami charyzmatycznymi i radykalnymi odłamami ewangelikalnych chrześcijan. Na przeszkodzie działaniom ekumenicznym stoją tu z jednej strony stereotypy, agresja i prozelityzm, z drugiej zaś ograniczenie dialogu tylko do płaszczyzny lokalnych wspólnot. Mimo tych trudności, kardynał podkreślił że właśnie dialog z intensywnie rozwijającymi się wspólnotami ewangelikalnymi i charyzmatycznymi może mieć ogromne znaczenie dla ruchu ekumenicznego jako całości.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040329220223670

No trackback comments for this entry.
"Dziki ekumenizm" szkodzi zbliżeniu chrześcijan | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
"Dziki ekumenizm" szkodzi zbliżeniu chrześcijan
montsegur wto, 30 mar 2004, 12:27:14
Hm, no coz powiedziec? Z jednej strony "za" ekumenizmem, a z drugiej mamy przeciez te sztuczne "przeszkody' w porozumiewaniu sie w postaci zakazow interkomunii (ciekaw jestem, czy przed nadchodzacymi Swietami Wielkanocnymi ten zakaz znow uslyszymy z Rzymu tak jak rok temu), ktore to zakazy sa najwieksza "dzicza" ekumeniczna. Mowie oczywiscie za siebie: nie wierze w jakiekolwiek szczere intencje hierarchow wszelkiej denominacji. To oni zwodza najbardziej beznadziejnie i to oni sa odpowiedzialni w pierwszym rzedzie za owe rozczarowania. Co za szczescie dla mnie, ze ja juz w ogole na tych panach nie polegam. Sam sobie ustanawiam najlepszy (bo niezalezny od nikogo) ekumenizm z kim chce, na zasadach poszanowania dla wszystkich i jestem mile widziany w kazdym kosciele chrzescijanskim, w ktorym sie pojawiam, mimo ze nie ukrywam nigdzie swoich pogladow (ktore nie wszystkim przeciez odpowiadaja). Nie pytam hierarchow co mi wolno, a czego nie (n.p. w ktorym kosciele "moge" przystepowac do jakiego sakramentu) i juz teraz widze, ze mi ten ekumenizm wychodzi o cale niebo lepiej niz tym dygnitarzom od negocjacji, "espolnych dokumentow" i innych takich tworow w najdzikszy sposob zasmiecajacych pojecie ekumenizmu. To aparatczycy: lepiej ich zostawic ich aparatom, dzieki ktorym robia swoje kariery (rowniez te "ekumeniczne").

Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń