Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unia Europejska gotowa do ataku na katolickie szkoły

Szkoły katolickie w krajach należących do Unii Europejskiej z niepokojem oczekują na ogłoszenie nowych przepisów prawnych przygotowanych przez specjalną komisję Unii Europejskiej, które będą zobowiązywać wszystkie instytucje edukacyjne do zatrudniania nauczycieli o orientacji homoseksualnej. Dokument prawny o nazwie „Prawo do równości zatrudnienia dla osób homoseksualnych” w szczególny sposób odnosi się do szkół katolickich.

Zgodnie z dokumentem Unii Europejskiej szkoły katolickie nie będą miały prawa odmówić aktywnym homoseksualistom zatrudnienia na etatach nauczycielskich. W jego treści czytamy, że odmowa zatrudnienia homoseksualnych nauczycieli będzie traktowana z cała powagą jako akt dyskryminacyjny wobec podstawowych praw człowieka.

Pierwsza wersja dokumentu początkowo nie brała pod uwagę szkół o charakterze wyznaniowym, z reguły należących do Kościołów chrześcijańskich. Jednak po proteście siedmiu organizacji związkowych nauczycieli przeprowadzono zmiany w zapisie dokumentu. Związki zawodowe zapowiedziały, że będą pozywać do sądu rządy tych krajów, które zgodzą się z decyzjami szkół prowadzonych przez organizacje kościelne odmawiające zatrudniania homoseksualistów. Pod wpływem tego nacisku Unia Europejska sama zainicjowała zmianę treści dokumentu o równym traktowaniu wszystkich pracowników wychowawczo-oświatowych, bez względu na ich orientację seksualną. Dotyczy to także szkół wyznaniowych.

Europejska Unia Nauczycielska stwierdziła, że religia nie uprawnia żadnej z instytucji oświatowo-wychowawczej do prześladowania pewnej kategorii ludzi tylko dlatego, że preferują określoną orientację seksualną, różną niż większość społeczeństwa. „Lesbijki i geje posiadają takie same prawa, jak wszyscy inni obywatele Unii Europejskiej i powinni być aktywnie zaangażowani w procesie wychowawczo-edukacyjny dzieci i młodzieży” – ogłosił rzecznik prasowy EUN, dodając: - „Nie dopuścimy, aby szkoły religijne mogły bezprawnie prześladować niektórych nauczycieli”.

W odpowiedzi na te postanowienia ostro zareagowały krajowe związki zawodowe nauczycieli katolickich oraz europejska unia szkół katolickich. Zorganizowały one wspólny front obrony prawa do własnej wizji wychowania młodego pokolenia opartej na wartościach chrześcijańskich. „Żadna z instytucji państwowych lub ponadpaństwowych nie będzie decydować w jaki sposób rodzice i nauczyciele mają wychowywać swoje dzieci – oświadczyła przedstawicielka związku nauczycieli katolickich. – Tego rodzaju posunięcia są bowiem niczym innym niż atakiem na podstawowe prawa człowieka. To dyskryminacja tych rodziców, którzy zdecydowali się posłać swoje dzieci właśnie do tych szkół, które wyraźnie respektują pewne wartości moralne”.

Przedstawiciele szkół katolickich zagroziły także, iż w przypadku wprowadzenia w życie wspomnianego dokumentu skierują do Trybunału Europejskiego w Strasburgu pozwy przeciwko rządom tych krajów, które będą dyskryminować szkoły katolickie w ich podstawowym prawie do wolnego wyboru takiej opcji wychowania dzieci i młodzieży, które będą korespondować z wyznawanymi przez nich wartościami moralnymi.

Ivonne Stannard, przewodnicząca „Katolickiej Rady Edukacyjnej” w Wielkiej Brytanii oświadczyła, że szkoły katolickie nigdy nie dyskryminowały homoseksualistów, także w kwestii zatrudnienia, jednak powierzając ich opiece dzieci i młodzież wymagały, aby tacy nauczyciele respektowali zasady etyczne reprezentowane przez zatrudniające ich szkoły.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040329231719216

No trackback comments for this entry.
Unia Europejska gotowa do ataku na katolickie szkoły | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
swiatlo wto, 30 mar 2004, 13:49:35
Wolnosc polega na tym, ze mam prawo robic ze swoja wlasnoscia, to co uwazam za stosowne - nie ograniczajac cudzych wolnosci. Nikt (rzad) nie powinien sie wtracac do umow zawieranych przez wolne osoby - to jest liberalizm.
Jezeli nie chce zatrudnic w mojej firmie czerwonych lub zielonych ludkow, bo mam np. biale sciany to powinienem miec do tego prawo, jako osoba majaca wizje swojej dzialalnosci i ryzykujaca swoje pieniazki. Dlatego prawo regulujace (wtracajace sie) kto ma kogo zatrudniac i jakimi kierowac sie kryteriami uwazam za niemoralne. Dyskryminacja prawna (pozytywna, czy negatywna) jest zla.
 
montsegur śro, 31 mar 2004, 13:06:40
"Jak prowadze firme to powinienem miec prawo zatrudnic chrzesciajan, czy nie? Czy moge sie z nimi modlic przed praca o powodzenie i bloslawienstwo, czy nie? Czy mam sie modlic z ateisata albo homoseksualista?"

Nikt Ci takiego prawa nie odbiera. Co do "wizji swojej firmy" zalezy co to za wizja. Mieszasz natomiast pojecia nic ze soba nie majace wspolnego. Przypominam zatem: ATEIZM to brak wiary w Boga (ateisci zatem sie nie modla). Natomiast HOMOSEKSUALIZM to sklonnosc seksualna. Z modleniem sie lub nie modleniem nie ma nic wspolnego. Wielu gejow chadza do kosciolow I sie w nich modli, tak jak my. Na TYCH lamach czytalem swego czasu, ze sa takie parafie katolickie, w ktorych odprawiane sa nawet msze dla gejow.


" Lobby lewicowe (anty-wolnosciowe) protestowalo i od tamtej pory moga kandydowac ateisci. Na przewodniczacego organizacji chrescijanskiej. Paranoja... "

Nie, to nie paranoje. Kandydowac moga. To przeciez od tych chrzascijan zalezy, czy ich beda wybierac. Bo przeciez nie oznacza to, ze ich wybrac MUSZA! Ty tez mozesz kandydowac np. na szefa Tow. Krzewienia Kultury Swieckiej. Nikt natomiast nie twierdzi, ze MUSISZ. A wybor zalezy do czlonkow. Jak zdecyduja wybrac Ciebie, to co: zabronic im?!!!


"Pomyliło się Panu prawo do pracy z prawem do etatu i pensji."

Nie, nie pomylilo. Jest sie zatrudnianym na ETACIE po to, by PRACOWAC, za co dostaje sie PENSJE. O to w tej wolnosci chodzi.


"Taki przyklad. Zalozmy ze, kazdy ma "prawo do dachu nad glowa". Ja zas mam mieszkanie. To wg. zaprezentowanego rozumowania powyzej, ta osoba ma prawo wpakowac mi sie do mieszkania i dzielic ze mna loze malzenskie :-)?"

Mylisz pojecia. No, chyba ze uwazasz, ze zatrudnienie geja w pracy naklada na Ciebie obowiazek spania z nim…
Pod cytatem z "Freemana" podpisuje sie natomiast obiema rekami.

Derdecznie pozdrawiam!

Cheers!!!


 
popieram swiatlo i Bai Lunga
gaetta czw, 1 kwi 2004, 14:37:53
Wszystkie te antydyskryminacyjne przepisy są absurdalne, to tak jak ja 160 cm na obcasie i waga piórkowa mogłabym powiedzieć, że jestem dyskryminowana, bo nie chcą mnie zatrudnić ani jako modelki ani jako goryla w dyskotece...
Dlaczego homoseksualiści i inni są grupą UPRZYWILEJOWANĄ w UE? To jest DYSKRYMINACJA!

Krążył w sieci taki mniej więcej dowcip:
Pracodawca ma kłopoty finansowe, ogranicza produkcję w firmie i musi kogoś zwolnić. Stoją: Murzyn, Kobieta, Żyd i Biały mężczyzna.
Murzyn: - jeśli MNIE zwolnisz oskarżę Cię o rasizm
Kobieta: - jeśli MNIE zwolnisz oskarżę Cię o dyskryminację ze względu na płeć
Żyd: jeśli MNIE zwolnisz oskarżę Cię o antysemityzm
Wszyscy patrzą na białego faceta
Biały Mężczyzna: - cóż, od jakiegoś czasu wydaje mi się, że jestem gejem...

Absurd, absurd, absurd!

---
Anna
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń