Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Homo-związki nie są największym zagrożeniem dla świętości małżeństwa

Jedna z największych tegorocznych debat w Stanach Zjednoczonych dotyczy legalizacji związków homoseksualnych. Wielu duchownych wskazuje na niszczący wpływ takich związków na podstawy małżeństwa. Jednakże podnosi się także sporo głosów, że podstawy i świętość związku małżeńskiego zostały już poważnie zachwiane i to przez... heteroseksualistów, włączając w to wielu chrześcijan.

Prawdziwym zagrożeniem dla małżeństw jest coraz popularniejsza pornografia, rosnąca popularność wolnych związków, częste przypadki małżeńskiej zdrady, a także wykpiwanie i lekceważenie instytucji małżeństwa jako takiej, szczególnie przez osoby publiczne - alarmują amerykańscy duchowni.

- W świetle wzrastającej niemoralności i postępującego przyzwolenia dla nieograniczonej swobody seksualnej, wydaje się że wyjątkowa pozycja małżeństwa już została zniszczona. Nie oznacza to co prawda, że małżeński związek między kobietą a mężczyzną nie jest już święty, lecz jego wartość stacza się teraz po równi pochyłej. - mówi pastor Steve Struikmans z Rancho Community Church w Temecula (Kalifornia).

Inny duchowny z Temeculi, pastor Greg Sidders z Sunridge Community Church podkreśla, że główną odpowiedzialność za zanikanie świętości małżeństwa ponoszą nie homoseksualne związki ale to, że tak wielu heteroseksualnych chrześcijan ma problemy w swoich małżeństwach, które coraz częściej kończą się rozwodem. Za zagrożenie dla świętości i wyjątkowości małżeństwa amerykańscy duchowni uważają coraz większą swobodę seksualną i idące za tym coraz powszechniejsze przypadki cudzołóstwa.

- Oczywiście, zdaję sobie sprawę że definicja małżeństwa zmienia się obecnie w naszej kulturze, jednak w swoim kościele mam tyle rozpadających się i wymagających ratunku chrześcijańskich małżeństw, że brakuje mi już czasu na zajmowanie się naprawianiem innych spraw. W naszym kościele obowiązuje filozofia naprawiania złych rzeczy w nas samych, zamiast dyskutowania i naprawiania tego, co złe w innych. Niestety, złych rzeczy w naszych małżeństwie jest na tyle dużo, by być nawet za bardzo zajętym - mówi Sidders i dodaje, że w programie najbliższego cyklu kazań poświęconych małżeństwu, nawet nie wspomina o homoseksualnych związkach. Wiele miejsca poświęci za to naciskowi na nierozerwalność małżeństw.

Według raportu Roberta Hughes'a, byłego wykładowcy Uniwersytetu Missouri-Columbia, rozpadła się już połowa małżeństw zawartych w USA w 1990 roku.

Pastorzy podkreślają, że największą tragedią licznych rozwodów jest los dzieci, które są ranione przez wzajemną nienawiść rodziców i wzrastają bez właściwych wzorców małżeństwa i rodziny i że znacznie więcej dzieci jest krzywdzonych przez rozwody i częstą zmianę partnerów przez swoich heteroseksualnych rodziców niż przez homoseksualne związki.

Duchowni są skłonni przypisać część winy za spadek pozycji małżeństwa systemowi prawnemu, który coraz bardziej ułatwia rozwody i pozwala widzieć małżeństwo jako coś przejściowego.

James Q. Wilson, profesor politologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles twierdzi, że w wyniku zmian prawnych zmieniło się także postrzeganie społecznej roli małżeństwa.

- Kiedyś małżeństwo było sakramentem, potem stało się kontraktem gwarantowanym przez prawo a teraz staje się zwykłą cywilną umową - mówi Wilson - kiedyś religia wspierała sakrament całym swoim autorytetem, później prawo egzekwowało zobowiązania wynikające z kontraktu, a teraz  dotrzymywanie umowy jest zależne wyłącznie od chęci tych, którzy ją zawierają. Dlatego też zmienia się wizerunek małżeństwa - dziś nie jest ono postrzegane jako coś wyjątkowego i wymagającego specjalnego wsparcia, nie spełnia bowiem dawnej roli.

Sidders zdecydowanie nie zgadza się jednak z tezą iż chrześcijanie nie powinni się angażować w debatę na temat cywilnych związków homoseksualnych. Uważa, że zwolennicy tradycyjnego modelu małżeństwa, powinni zdecydowanie dawać wyraz swoim poglądom, jednak mając świadomość swoich słabości muszą występować z wielką pokorą a nie z wyższością.

Również pastor Struikmans stwierdza, że zachowanie tradycyjnego modelu małżeństwa jest niezwykle ważne, gdyż redefinicja związku małżeńskiego może rodzić bardzo daleko idące konsekwencje, pokazując przy tym, jak daleko postąpiła już degradacja społeczeństwa. Pastor dodaje też, że pierwszym krokiem do ratowania wyjątkowej pozycji związku małżeńskiego jest rozpoczęcie od naprawiania własnego małżeństwa i pomocy najbliższym w ratowaniu ich związków.

- Zamierzam walczyć o utrzymanie świętości małżeństwa, poprzez pomoc parom z mojego kościoła w dokładnym zrozumieniu, czym jest małżeństwo w oczach Boga i w jaki sposób powinny być realizowane zadania chrześcijańskiego męża i żony.

(North County Times)

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040405003132400

No trackback comments for this entry.
Homo-związki nie są największym zagrożeniem dla świętości małżeństwa | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń