Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ratzinger: nie wszystko było właściwe

- Nie potrafiłem uwierzyć własnym uszom – wyznał jeden z niemieckich dziennikarzy po spotkaniu z kardynałem Josephem Ratzingerem. Prefekt watykańskiej Kongregacji do Spraw Nauki Wiary faktycznie zaskoczył wielu dziennikarzy, którzy przybyli na konferencję prasową zorganizowaną w Wiedniu po zakończeniu uroczystości pogrzebowych kardynała Franza Königa.

Kardynał Ratzinger przyznał, że w okresie posoborowym Watykan nie zawsze potrafił zachować właściwego balansu w relacjach wobec Kościołów lokalnych. W stosunkach z Kościołami diecezjami i krajowymi preferowano raczej maskowany centralizm i autorytaryzm, niż kolegialną równość i decentralizację. W swojej wypowiedzi – zauważyli dziennikarze - prefekt najważniejszego watykańskiego urzędu był wyjątkowo otwarty i szczery. Podkreślił, że Kościół powinien lepiej zadbać o sprawę decentralizacji.

Znamienny podczas całej konferencji był fakt, że kardynał Ratzinger uczynił swoje wyznanie prawie bezpośrednio po pogrzebie kardynała Franza Königa, jednej z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego w dobie posoborowej, który nieustannie krytykował postępowanie kurii rzymskiej. Ratzinger i König wielokrotnie wyrażali publicznie różnice w swoich poglądach na temat funkcjonowania najwyższych urzędów Kościoła katolickiego. Krytyka Königa często dotyczyła sposobu w jaki Kongregacja do Spraw Doktryny Wiary traktowała niektórych teologów katolickich.

Największe zderzenie między dwoma hierarchami nastąpiło w związku ze śledztwem zorganizowanym przez kongregację przeciwko francuskiemu teologowi, jezuicie Jacquesowi Dupuis. Były arcybiskup Wiednia wyraził się wówczas na temat działań podjętych przez kongregację, że czynią sprawy „za szybko i za wcześnie. Tak, jakby utracili zaufanie w Ducha Świętego, który wieje kędy chcę i gdzie chce. Nawet poza instytucjonalnym Kościołem. A wystarczyło tylko stworzyć takie struktury, które dałyby Duchowi więcej miejsca do oddychania”.

Podczas wiedeńskiego spotkania z dziennikarzami, Ratzinger zwrócił uwagę, że w kurii rzymskiej – pomimo wielu rozbieżności z arcybiskupem Wiednia – zawsze istniał wielki szacunek i uznanie dla tego wielkiego człowieka Kościoła. Przypomniał też, że w 1979 roku kuria popierała te z papieskich dokumentów, które wyrażały doktrynalną prawdę o kolegialności biskupów. O te właśnie sprawy nieustannie zabiegał kardynał König. Jego główną zasługą podczas Soboru Watykańskiego II było powiązanie doktryny o kolegialności biskupów z doktryną o prymacie biskupa Rzymu wypracowanym przez Sobór Watykański I. Prawda ta została także pogłębiona – również pod wpływem Königa – w papieskiej encyklice „Sollicitudo omnium ecclesiarum” Pawła VI.

Kardynał Ratzinger pod koniec spotkania oświadczył, że w swojej służbie Kościołowi pragnąłby powrócić do pierwotnej idei kardynała Königa o decentralizacji władzy w Kościele. Mogłoby się to rozpocząć od zmiany polityki mianowania nowych biskupów. Pragnienia Kościołów lokalnych dotyczące wyboru danej osoby na biskupa były od pewnego czasu całkowicie ignorowane przez kurię – przyznał kardynał Ratzinger. Zawsze jednak polityka wyboru biskupa była najlepszym barometrem relacji między Kościołami lokalnymi a Rzymem. Przez blisko dwa tysiąclecia do dobrej tradycji należało prawo wspólnot lokalnych do przedstawienia Rzymowi nazwiska kilku kandydatów do biskupstwa, z których papież wybierał i mianował jednego. Jeszcze w 1829 roku na 646 biskupów diecezjalnych w całym Kościele, tylko 24 było wybranych i mianowanych przez Rzym. Natomiast pozostali byli wybrani i przedstawieni papieżowi przez lokalna wspólnotę katolików: księży i świeckich. Kardynał Ratzinger wyraził jednak nadzieję, że uda mu się wrócić do polityki decentralizacji, co byłoby wspaniałym pomnikiem postawionym kardynałowi Franzowi Königowi.

Źródło: The Tablet Weekly InternationalOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040407225808898

No trackback comments for this entry.
Ratzinger: nie wszystko było właściwe | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
dluhomil czw, 8 kwi 2004, 09:30:24


Kardynale Ratzinger,
zbyt dlugo szkodziles, zbyt jestes stary by miec czas na naprawy.
 
Ratzinger: wyznanie farbowanego lisa
kisiel czw, 8 kwi 2004, 15:16:04
Tak oto wilk w owczej skórze, rzekomo przychylny Tradycji plastik-kardinal, złożył hołd betonowemu moderniście, i, jak przystało na prawdziwego kamrata, wylał krokodyle łzy nad faktem, iż nawet on, prefekt, nie zdołał zniszczyć Kościoła do końca.

Maska opadła. Szkodnik się zdemaskował.

"Modernizm to rynsztok wszystkich herezji" św. Pius X PP

---
voodoo man
 
neony i euroszalomy ...
Crusader czw, 8 kwi 2004, 18:09:15
Panowie Bracia, nieco akademicka ta debata. Pomyślcie, czy kapituły mogłyby wybrać na biskupów gorszych kandydatów niż agentura Kowalczyka z Gądeckim na czele ?

Czy prócz JE bpa Wielgusa ostatniemi laty przyznano diecezję jakiejś indywidualności ? Czy raczej neony i euroszalomy ??

---
Silence - we hunt for the Queen
Sign of the Cross
And pray in-between
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń