Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Umywanie nóg tylko dla mężczyzn

Tylko mężczyźni mają znaleźć się wśród osób, którym księża z archidiecezji w Atlancie będą umywać nogi w Wielki Czwartek - takie polecenie wydał metropolita Atlanty arcybiskup Jonh Donoghue. Decyzja arcybiskupa podzieliła amerykańskich katolików i oburzyła wiele osób, w tym teologów i duchownych.

Ceremonia umycia nóg odbywa się w kościołach katolickich podczas nabożeństwa w Wielki Czwartek. W kościele katedralnym czynność tą sprawuje biskup, w kościołach parafialnych proboszcz, a w Rzymie sam papież. Jest ona nawiązaniem do umycia stóp swoim apostołom przed Ostatnią Wieczerząy. Chciał przez to wyrazić potrzebę szczególnej czystości, jaka ma panować w sercach tych, którzy będą ją spożywać a jednoczesnie dać wzór i przykład miłości poprzez służenie.

W wielu amerykańskich kościołach od lat osobami, którym umywano nogi podczas nabozeństwa były również kobiety i dzieci. W tym roku polecenie arcybiskupa ogranicza w jego archidiecezji wybór tylko do mężczyzn. Abp. Donoghue uzasadnia to tym, iż wybranych 12 mężczyzn ma uosabiać duchowieństwo - następców Apostołów.

Wielu wiernych a także duchowni i teolodzy stwierdzili, że decyzja arcybiskupa wprowadziła ich w zakłopotanie, a nawet oburzyła. Księża nie chcą się na ten temat wypowiadać otwarcie i publicznie, obowiązuje ich bowiem lojalnosć wobec hierarchy, jednak przyznają że decyzja zasmuciła ich i że stoją przed trudnym wyborem. Niektórzy kapłani zamierzają w tym roku zrezygnować z umywania stóp podczas nabożeństwa, są też tacy którzy chcą zignorować polecenie abp. Donoghue. Szczególnie trudno będzie zastosowac polecenie w parafiach, w których wprowadzono jako symbol pokory i chrzescijańskiej miłości zwyczaj wzajemnego umywania sobie nóg przez wszystkich uczestników nabożeństwa.

- Wygląda na to, że w Kościele pojawiają się kolejne strefy zakazane dla kobiet - mówi Danny Ingram, parafianin z kościoła Niepolalanego Poczęcia NMP w Atlancie - przecież w umywaniu nóg chodzi o służenie sobie nawzajem a nie o służenie mężczyznom.
 
Siostra Mary Ann Walsh, rzeczniczka Konferencji Biskupów w USA stwierdziła, że arcybiskup Jonh Donoghue miał prawo samodzielnie wydać takie polecenie dla księży w swojej archidiecezji. Decyzje w tej sprawie są indywidiwalnie podejmowane przez lokalnych biskupów i fakt że amerykańscy hierarchowie w zdecydowanej większości nie mają nic przeciwko umywaniu nóg także kobietom i dzieciom, nic tu nie zmieni.

(ajc)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040408131421938

No trackback comments for this entry.
Umywanie nóg tylko dla mężczyzn | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Umywanie nóg tylko dla mężczyzn
mateuszwroc czw, 8 kwi 2004, 15:21:11
Trzeba Boga w duszy nie mieć, aby kobietom nogi w ten dzień myć! Przecież Chrystus umył nogi apostołom, a nie apostołkom! U mnie w parafii na nieszczęście ksiądz wybrał chłopców, le lepsze to niż kobiety!
Taka jest tradycja, której sie nie powinno zmieniać! Kobietom się nóg nie umywało przed Vaticanum II, a teraz to niektórzy księża okropny modernizm do liturgii wprowadzają!

---
Ekumenizm to powrót odłączonych na łono Kościoła Katolickiego pod opiekę Biskupa Rzymu.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń