Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Za mało dyscypliny

- Jeśli tolerujemy grzech w nas samych, w naszych własnych kościołach i kongregacjach jakie mamy prawo, by napominać grzeszny świat? - pyta ewangelikalny pisarz i teolog Albert Mohler, rektor Southern Baptist Theological Seminary w Louisville.

Mohler wskazuje, że współczesne kościoły - również ewangelikalne - są nastawione zbyt konsumpcyjnie i zbytnio starają się o to, by przypadkiem nikogo nie urazić. Za jeden z największych problemów uznaje też coraz silniejsze rozdzielenie wiary i życia, wynikające z chęci do zachowania maksymalnej prywatności. Tymczasem według teologa Biblia wskazuje na inny wzór życia chrześcijańskiego, nie stawiając na piedestale "świętego prawa własności i prywatności" i ukazując wczesny kościół żyjący w pełnej jawności, również w kwestii życia rodzinnego i wychowywania dzieci. Postępująca sekularyzacja wiary i życia prowadzi nieuchronnie do rozluźnienia norm moralnych w wielu dziedzinach, co już stało się widoczne nawet na poziomie statystycznym.

Ostatnie badania socjologiczne przeprowadzone w USA i wielu innych krajach na świecie wskazują, że czasem trudno jest dojrzeć różnicę między osobami, które uważają się za świadomie wierzących chrześcijan i resztą społeczeństwa. Przykładem moze być tu liczba rozwodów i aborcji - zbliżona w rodzinach praktykujacych chrześcijan i osób nie związanych blisko z kościołem.

Niektórzy z przywódców ewangelikalnych wspólnot twierdzą, że u źródeł problemu leży niechęć kościołów do Korzystania z prawa do dyscyplinowania  wiernych. Wiele osób postrzega obecnie stosowanie jakichkolwiek sankcji kościelnych jako brak miłości i przebaczenia w stosunku do grzesznika, obawiając się przy tym odpływu ze wspólnot licznych osób zranionych ostrym potraktowaniem oraz ingerowaniem w ich prywatne życie. Jednak część z liderów powołuje się nawet na XVI-wiecznych Reformatorów, którzy wprowadzając surowe zasady dotyczące osób "niepoprawnych", połączone z pełnym wiary nauczaniem i właściwym sprawowaniem sakramentów, pokazali doskonały przykład kościelnej dyscypliny. Wielu amerykańskich pastorów i liderów widzi potrzebę wprowadzenia takich właśnie zasad w swoich wspólnotach.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040409230234682

No trackback comments for this entry.
Za mało dyscypliny | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
arturek nie, 11 kwi 2004, 07:12:57
Mamy do czynienia ze zjawiskiem tak zwanej "poprawnosci politycznej", ktora w praktyce sprowadza sie do hasla: "moze ten Pan Bog to i jest, ale zyjmy tak, jakby Go w ogole nie bylo".
Rzeczywiscie, latwiej jest sie modlic, studiowac Pismo Swiete, niz na przyklad unikac stosowania antykoncepcji, albo nie sciagac w szkole lub na uczelni.
O tym rozdziale wiary od moralnosci bardzo trafnie pisze papiez Jan Pawel II w encyklice "Veritatis splendor".
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń