Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

A w Moskwie znów biją dzwony

Przez całą oktawę wielkanocną każdego dnia biją w Moskwie dzwony we wszystkich kościołach i klasztorach prawosławnych, aby uczcić fakt zmartwychwstania Pańskiego. Po długich dziesięcioleciach ciszy okresu sowieckiego, moskwianie, wsłuchując się przez 8 kolejnych dni w metaliczny dźwięk setek dzwonów, znów radują się tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.Rosyjskie dzwony bijące specjalnie z okazji oktawy świąt wielkanocnych to stara tradycja. Władze sowieckie w czasach komunistycznych wydały dekret zabraniający używania na tę okazję dzwonów, ale Wiktor Szarikow – emerytowany kierownik Cerkiewnego Centrum Dzwonów w kościele katedralnym Mądrości Bożej w Moskwie, nigdy nie stracił nadziei, że stara tradycja znów będzie mogła powrócić do stolicy Rosji. – Każdego roku, odkąd tylko upadło imperium sowieckie – mówi Szarikow – coraz więcej moskiewskich kościołów i klasztorów przyłącza się do akcji odnowienia starej tradycji. W czasach sowieckich wiele dzwonów kościelnych było w ogóle nieczynnych, co powodowało ich niszczenie. Później natomiast w okresie Pierestrojki i za rządów prezydenta Jelcyna już w wolnej i demokratycznej Rosji brakowało najczęściej środków na renowację starych i zabytkowych dzwonów”.


Wiktor Szarikow pracuje nadal jako nauczyciel w dość nietypowej szkole, gdzie kształcą się przyszli adepci niezwykle trudnego zawodu “moskiewskiego dzwonnika”. Wbrew pozorom ta niby prosta praca wymaga jednak prawdziwych umiejętności kwalifikacji. Głownie chodzi o to, aby zsynchronizować w jedną melodię bicie wszystkich moskiewskich dzwonów. Ich dźwięki tworzą prawdziwą muzykę, ale bardzo łatwo też jest tutaj o spowodowanie totalnego chaosu i ostatecznie zamiast pięknych dźwięków z wież kościelnych dobiegnie tylko jeden wielki jazgot i hałasu. Podczas tegorocznych świąt wielkanocnych po raz pierwszy od czasów rewolucji “zagrają” wszystkie moskiewskie dzwony.


Źródło: The Orthodox NewsOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040416103753651

No trackback comments for this entry.
A w Moskwie znów biją dzwony | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
A w Moskwie znów biją dzwony
mateuszwroc pią, 16 kwi 2004, 15:45:56
Miałem kiedyś przyjemność być na wykładzie Pana profesora Jana Miodka. Otóż mówił, że mieszkańcy Moskwy, to nie moskale a nie moskwiczanie, ale moskwianie. Nazwy mieszkańców miast pisze się z małych liter.

---
Ekumenizm to powrót odłączonych na łono Kościoła Katolickiego pod opiekę Biskupa Rzymu.
 
A w Moskwie znów biją dzwony
S.Pelka pią, 16 kwi 2004, 22:39:00
Prosze mi wybaczyc moje bledy. Od wielu lat mieszkam na Antypodach i mam bardzo maly kontakt z jezykiem polskim. Profesora Miodka widzialem ze dwa razy w TV Polonia. Wiekszosc moich tekstow poprawia pani Gacka, ale czasami sam je korrektuje. Jak widac z roznym skutkiem. Jeszcze raz wiec przepraszam, korrekte zaraz zrobie i dziekuje za uwage.

Stach

---
Stach
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń