Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Anglikanie z Afryki nie chcą "gejowskich pieniędzy"

Biskupi Kościołów anglikańskich w Afryce zamierzają podjąć decyzję o odrzuceniu pomocy finansowej od tych Kościołów, które ordynują na księży i biskupów osoby żyjące w jawnych związkach homoseksualnych. Decyzja Rady Anglikańskich Prowincji Kościelnych Afryki, której przewodniczy arcybiskup Akinola z Nigerii, może spowodować, że Kościoły afrykańskie mogą w ten sposób utracić nawet 70 procent swoich dotychczasowych dochodów. Lider konserwatywnych anglikanów w Afryce, arcybiskup Akinola, nie ma żadnych wątpliwości, że od pieniędzy o wiele ważniejszy jest ład moralny. Podczas spotkania wszystkich biskupów anglikańskich Afryki, które odbywają się przez cały bieżący tydzień w Kenii, nie ma zresztą żadnych oponentów wobec postawy arcybiskupa Akinoli.

Afrykańscy biskupi jeszcze raz wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji Episkopalnego Kościoła USA o konsekracji na urząd biskupa Gene Robinsona – geja żyjącego w otwartym związku homoseksualnym. Podczas spotkania w Kenii podkreślono również fakt, że wszystkie Kościoły wspólnoty anglikańskiej są autonomiczne i jeżeli Kościoły Europy i Ameryki Północnej nie potrafią zachować dyscypliny w sferze moralnej pozostałe Kościoły nie będą miały żadnej innej alternatywy jak tylko opuszczenie wspólnoty.

Kościoły anglikańskie w Afryce są najbardziej dynamicznie rozwijającą się społecznością w łonie anglikanizmu. W sytuacji, gdy gwałtownie maleje liczba anglikanów w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, prymas wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, musi bardzo poważnie traktować ostrzeżenie afrykańskich biskupów. W chwili obecnej afrykańscy anglikanie stanowią już połowę w 75-milionwej wspólnocie wyznawców anglikanizmu.

Kościół Episkopalny USA, który konsekrował geja na urząd biskupa przekazuje corocznie fundusz, który stanowi jedną trzecią wszystkich dochodów Kościołów anglikańskich w Afryce. W 2002 roku suma ta wynosiła 59.000 USD i wzrosła w ubiegłym roku do kwoty aż 106.000 USD. Jednak spośród wszystkich biskupów anglikańskich Afryki, tylko arcybiskup Akinola, prymas Kościoła anglikańskiego w Nigerii opracował biznes-plan pozwalający mu uniezależnić się finansowo od pomocy materialnej z USA i Wielkiej Brytanii, chociaż potrzebuje on jeszcze kilku lat, aby jego plan mógł wejść w życie.

Homoseksualizm jest nielegalny w większości krajów afrykańskich. Wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Afryce odczuwają pewne obawy, gdy główne ośrodki kościelne poszczególnych wspólnot wyznaniowych, np. Canterbury, Rzym lub Genewa zaczynają wyrażać relatywne stanowiska wobec homoseksualizmu. Obawy te są szczególnie duże w tych krajach, gdzie islam – będący religią radykalnie zabraniającą homoseksualizm – jest wyznaniem większościowym.

Na spotkanie w Kenii przybyli także biskupi anglikańscy z Azji, Ameryki Południowej i Oceanii, którzy poparli zdanie biskupów Afryki. Radę Anglikańskich Prowincji Kościelnych Afryki tworzy 12 niezależnych Kościołów krajowych oraz diecezja Egiptu podporządkowana bezpośrednio arcybiskupowi Canterbury. Wszystkie te wspólnoty podjęły już decyzję o zerwaniu wszelkich relacji z amerykańską diecezją New Hampshire Kościoła Episkopalnego USA, na czele której stoi biskup-gej Gen Robinson. Jednak osiem z afrykańskich Kościołów przyjęło już w tym roku pomoc finansową z New Hempshire.

Źródło: The Times

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040417150317502

No trackback comments for this entry.
Anglikanie z Afryki nie chcą "gejowskich pieniędzy" | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Anglikanie z Afryki nie chcą gejowskich pieniędzy
Wojciech1966 sob, 17 kwi 2004, 22:16:20
Pogratulowac tylko konsekwencji i odwagi!


---
Wojciech
 
Anglikanie z Afryki nie chcą gejowskich pieniędzy
S.Pelka nie, 18 kwi 2004, 01:29:47
Tak, to jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy ludzie daja swiadectwo o tym, ze sa na swiecie wartosci, ktore nalezy chronic. Biskupi Afryki dali temu wyraz. Pogardzili dolarami, które byly przesycone zapachem sodomii. Wybrali ubóstwo i cnote. Nalezy im sie najwiekszy szacunek.

---
Stach
 
Anglikanie z Afryki nie chcą gejowskich pieniędzy
kot Balaama nie, 18 kwi 2004, 09:57:11
"nie chcą gejowskich pieniędzy"

Przepraszam, ale jeżeli pieniądze Kościoła Anglii, Kościoła Episkopalnego USA to "pieniądze gejowskie" "przesycone zapachem sodomii" to chyba zupełnie niespodziewanie znalazłem się na serwisie antyekumenicznym. Czym innym jest niezgoda (którą wyrażają m.in. kościoły afrykańskie), a czym innym pogarda, niechęć i ośmieszanie historycznych kościołów o bogatym dziedzictwie.

"od tych Kościołów, które ordynują na księży i biskupów osoby homoseksualne"

To jest w ogóle nieporozumienie. W moim, rzymsko-katolickim Kościele wyświęca się osoby homoseksualne, natomiast obowiązuje zasada nieupubliczniania swoich seksualnych preferencji podobnie do panującej w US Army zasady "Don't ask, don't tell". Nawiasem mówiąc, rozciągnięcie tej zasady na przestępców-pedofilów stało się źródłem wiadomego kryzysu. Różnica polega wyłącznie na ukrywaniu albo nieukrywaniu tego faktu, albo innymi słowy wyświęcaniu jawnych bądź ukrytych homoseksualistów. Ma to, nie przeczę, pewne implikacje teologiczne, ale nie wiem czemu od jawności miał się zmienić zapach pieniędzy (chyba, że przestano je też perfumować).

Jedna uwaga osobista. Mam stanowczo dosyć tego tematu. Już sam nie wiem, co bardziej mnie irytuje: uwagi o mojej degeneracji czy zachwyty nad moim heroizmem (jako, że nie praktykuję). Kilka razy obiecywałem sobie, że w tej kwestii nie będę zabierał głosu (kiedyś się napopolemizowałem). Ale było tyle absurdów i jednostronnych sądów, że wątroba nie dawała mi spokoju. Teraz w troscę o nią oddalę się. Pif paf. The cat is dead.---
Pozdrawiam
Tomasz
 
Anglikanie z Afryki nie chcą "gejowskich pieniędzy"
S.Pelka pon, 19 kwi 2004, 23:35:36
Nie wiem z jakich zrodel skorzystali koledzy z serwisu Ekumenizm.pl. Ja skorzystalem z The Times'a. Sprawa druga - p. Dluhomil, napisalem przeciez wyraznie, ze tylko Kosciol anglikanski w Nigerii opracowal juz plan jak poradzic sobie bez pieniedzy z Kosciolow anglikanskich na Zachodzie, ktore ordynuja gejow. Dla pozostalych Kosciolow bedzie to powazny orzech do zgryzienia. Poza tym, arcybiskup P. Akinola nie ma takiej wladzy, zeby zmusic pozostale Koscioly Afryki do odsylania pieniazków sodomitów z powrotem do Ameryki. Koscioly anglikanskie Afryki sa niezalezne i dlatego w raporcie nie znalazlo sie wspolne o tym oswiadczenie, tym bardziej, ze 8 Kosciolów juz te pieniadze w tym roku przyjelo. Troche wiec na wyrost ocenil Pan morale naszych drogich afrykanskich anglikanów.

---
Stach
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń