Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ewangelikalni w USA cenią papieża

Amerykański instytut badawczy PBS przeprowadził pierwsze od kilkunastu lat badanie społeczności ewangelikalnych chrześcijan w USA. Część z wyników mocno odbiega od stereotypowego wizerunku tej grupy chrześcijan. Wynika z nich między innymi, że "born again christians" cenią bardziej papieża niż niektórych ze swoich najbardziej znanych przywódców.

Badanie potwierdziło, że "born again christians" stosują w życiu zasady swojej wiary - przestrzegają norm moralnych, są zaangażowani w dzielenie się swoją wiarą, udzielają się jako wolontariusze i wspierają organizacje charytatywne.

Większość ewangelikalnych w zdecydowany sposób sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym i związkom partnerskim, jednakże uważają oni, że miejscem właściwym do regulacji tych praw jest prawo stanowe a nie poprawka do Konstytucji. Nieco mniej niż połowa (49 proc.) stwierdziła, że poparcie dla legalizacji związków homoseksualnych dyskwalifikuje w ich oczach kandydata politycznego.

W preferencjach politycznych amerykańscy ewangelikalni są podzieleni. 69 procent białych deklaruje przynależność lub sympatię dla Partii Republikańskiej, podczas gdy aż 84 procent Afroamerykanów to zwolennicy Demokratów.

Bardzo zaskakujące okazały się wyniki badań dotyczących stopnia zaufania do konkretnych osób. Papież Jan Paweł II cieszy się zaufaniem 59 procent ewangelikalnych chrześcijan w USA, ustępując jedynie dwóm najważniejszym konserwatywnym przywódcom chrześcijańskim - Franklinowi Grahamowi and Jamesowi Dobsonowi, a wyprzedzając uznawanych za reprezentantów tej grupy chrześcijaństwa Pata Robertsona i Jerry'ego Falwella. Co ciekawe - często występujący w mediach Robertson i Falwell są wyżej oceniani przez nie-ewangelikalnych chrześcijan.

Jeśli chodzi o kandydatów na prezydenta, obecna głowa państwa - George Bush - cieszy się zaufaniem 61 procent "born again christians" a kandydat Demokratów John Kerry zdobył poparcie 23 procent tej grupy.

Innym mitem obalonym przez badanie jest stwierdzenie, że ewangelikalni chrześcijanie są przede wszystkim członkami tak zwanych mega-kościołów. Należy do nich zaledwie 14 procent z tej grupy. Co piąty ewangelikalny należy do zboru mniejszego niż 100 osób.

Godne uwagi sprzeczności występują między tym jak ewangelikalnych postrzegają inni Amerykanie, a tym jak sami "new born christian" postrzegają stosunek społeczeństwa do nich. Trzy czwarte badanych ewangelikalnych chrześcijan stwierdziło iż czują się integralną częścią amerykańskiego społeczeństwa. Jednocześnie taka sama liczba badanych określiła swoją społeczność jako mniejszość, która musi walczyć by jej głos był słyszany. Niemal 3/4 z tej grupy chrześcijan uważa, że media są wrogie ich stylowi życia oraz wyznawanym przez nich moralnym i duchowym wartościom, prawie połowa zaś myśli że pozostali Amerykanie traktują ich z wyższością. Tymczasem wśród osób nie związanych z tym nurtem chrześcijaństwa tylko 46 pocent uważa, że głos ewangelikalnych jest zbyt słabo słyszany a nieco ponad 1/3 zauważa że są oni traktowani z wyższością.

Zdecydowana większość ewangelikalnych (84 proc.) wierzy, że osobiste zaufanie Jezusowi jest jedyną drogą do zbawienia (dla porównania wierzy w to 38 procent katolików i 56 procent nie-ewangelikalnych protestantów w USA). Jednakże mniej niż połowa z tej grupy uważa, iż zbawione zostaną wyłącznie osoby które narodziły się na nowo.

Ogólnonarodowe badanie, przeprowadzone między 16 marca a 4 kwietnia 2004 roku objęło reprezentatywną grupę 1610 dorosłych ewangelikalnych chrześcijan ze wszystkich głównych grup etnicznych.

Na potrzeby badania przyjęto, że termin "ewangelikalny" oznacza tych protestantow lub chrześcijan innych wspolnot koscielnych (innych niż rzymscy katolicy, prawoslawni lub mormoni), którzy okreslają siebie jako fundamentalistów ewangelicznych/ewangelikalnych, charyzmatyków lub zielonoświątkowców. Badanie objęło również osoby mówiące o sobie "nowo narodzeni chrześcijanie" i nie reprezentujących jednocześnie liberalnego kierunku chrześcijaństwa. Twórcy badania zdają sobie sprawę że nie jest to jedyna definicja tej grupy chrześcijan, jednak uważają że dobrze oddaje ona istotę ewangelikalnego nurtu.

Wyniki badania na stronie PBSOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040418000509208

No trackback comments for this entry.
Ewangelikalni w USA cenią papieża | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń