Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów

Katolickie instytucje i organizacje w Wielkiej Brytanii otrzymały dokument przygotowany przez komisję pastoralno-prawną konferencji episkopatu Anglii i Walii, który jest małym przewodnikiem dla pracodawców określającym na jakich zasadach i w jaki sposób mogą oni zatrudniać osoby homoseksualne.

Kościelny dokument wyjaśnia jakie jest nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu, przypominając że istnieje fundamentalna różnica między orientacją a aktywnością seksualną. Kościół nie naucza, aby występować przeciwko osobom o orientacji homoseksualnej, ale sprzeciwia się aktywnym zachowaniom homoseksualnym. Pracodawcy zarządzający katolickimi organizacjami i instytucjami powinni wstrzymać się przed zatrudnianiem aktywnych homoseksualistów. Nie mają oni jednak prawa odmówić komukolwiek zatrudnienia tylko dlatego, że ktoś posiada orientację homoseksualną, ponieważ tego rodzaju działania nie są niczym innym, jak dyskryminacją. Dokument biskupów ostrzega więc katolickich pracodawców przed aktami dyskryminującymi osoby homoseksualne.

Dokument biskupi cytuje najważniejsze fragmenty z nauczania Kościoła dotyczące takich właśnie spraw, jak czystość, wstrzemięźliwość seksualna, homoseksualizm itd. Czytamy w nim między innymi: "Kościół naucza, że każda osoba ludzka – mężczyzna i kobieta – jest powołana przez Boga do życia w czystości i wierności, niezależnie od tego, czy żyje ona w związku małżeńskim, czy też jako osoba samotna. Do życia w czystości powołani są więc w tym samym stopniu osoby heteroseksualne i homoseksualne".

Katolickie Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek skrytykowało biskupów za wydanie dokumentu o zatrudnianiu homoseksualistów w instytucjach katolickich i wezwało ich pracodawców, aby nie stosowali się do jego zaleceń. Biskupów wezwano natomiast, aby dokument ten został wycofany z użycia. Katoliccy homoseksualiści twierdzą bowiem, że pracodawca nie ma żadnego prawa – ani cywilnego ani kościelnego – wnikać w prywatne życie swojego pracownika i decydować o zatrudnieniu kogoś na podstawie tego, kto z kim śpi.

Również sześć związków zawodowych w Wielkiej Brytanii zabrały głos w związku z publikacją kościelnego dokumentu o zatrudnianiu osób homoseksualnych. Zadeklarowały one, że jeśli jakaś osoba homoseksualna zatrudniona w kurii diecezjalnej, katolickiej szkole, domu opieki lub innej instytucji kościelnej zostanie zwolniona z pracy z powodu swojego homoseksualizmu, związki zawodowe będą traktować takie przypadki ze szczególną uwagą, udzielając tym osobom wszelkiej pomocy prawnej i doradczej.

The Irish Times

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004042315340571

No trackback comments for this entry.
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów | 51 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
S.Niemiec sob, 24 kwi 2004, 20:26:47
Ciekawie wygląda takie jawne nawoływanie do łamania prawa.
Swoją drogą to tylko czekać, aż polscy biskupi wydadzą podobny dekret, a wtedy już krok do Strasburga....

---
Szymon Niemiec

"Miłość jest niepojęta dla tych, co jej nie dzielą"
Rene de Chateubriand
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
zergling nie, 25 kwi 2004, 12:09:43

No dobrze, w takim razie katoliccy pracodawcy powinni automatycznie
wyrzucać z pracy:

1. osoby heteroseksualne, które są eee... jak to było?... "aktywne" bez
zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego;

2. osoby heteroseksualne zdradzające współmałżonków;

3. wszystkich, którym się udowodni odbycie stosunku seksualnego (bleh, ale
to brzmi) poza małżeństwem, bez względu na orientację seksualną.

Jak czystość, to czystość. Konsekwencja musi być. Poza tym, życie zrobi się
ciekawsze: rozkwitnie zapomniana sztuka podglądania i podsłuchiwania, nie
mówiąc o sztuce szantażu i pisania anonimów. Yay! Istny brazylijski serial.
Nie mogę się doczekać.

---
Whose love is given over-well
Shall look on Helen's face in hell,
Whilst they whose love is thin and wise
May view John Knox in paradise.
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
Wojciech1966 nie, 25 kwi 2004, 16:36:04
Jak tak dalej pojdzie, to chyba niektorzy zaczna po prostu po cichu najbardziej napastliwych sodomitow po prostu kamienowac... Bo dogadac sie nie ma jak...

---
Wojciech
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
Wojciech1966 nie, 25 kwi 2004, 23:54:57
jaskiniowcy...
jaskiniowcy tez miewaja do czynienia z prawem i sie ucza...

czy ktorys z panow uwaza, ze ktos tu nawolywal do lamania prawa i do kamieniowania sodomitow? och, nie! tu zostala wyrazona troska, ze niektorzy sie zniecierpliwia, bo ise nijak nie mozna dogadac i sodomitow zaczna kamieniowac... troska....

a co do "zboczenia"...
proponuje rozpisac konkurs na nowa nazwe... moze cos od techniki polegajacej na wzajemnym grzebaniu w niestrawionych resztkach jedzenia wiadomo czym wiadomo gdzie?

I Waldorff i Czapski byli homoseksualistami, ale nikt nie nazwalby ich pogrardliwie, bo oni sie z niczym nie obnosili, niczym nie epatowali i nie prowadzili agresywnej propadandy polegajacej jakze czesto na atakowaniu praw i uczuc wiekszosci.

jesli ow szkocki milosnik wiadomo czego wiadomo gdzie wykorzystuje swieckie prawo do lamania praw i zasad Kosciola no to ....

---
Wojciech
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
S.Pelka pon, 26 kwi 2004, 00:26:04
Szanowny Panie Zergling - w obronie pokrzywdzonych homoseksualistów chętnie by Pan wybił tych - najlepiej pewnie przez ukamieniowanie - wszystkich tych, ktorzy nie podzielają Pana liberalnych przekonań. Błagam o łaskę dla wszystkich tych integrystów, tradycjonalistów i zwykłych katolików. Niech się Pan zgodzi wysłać ich chociaż na Madagaskar. Bo i po co tyle jadu z siebie wylewac?

A do Pana Dluhomila - Pan też mężnie broni gejów i innych miłośników tej samej płci, ale jest Pan bardzo wybrióczy -gej nie może być proboszczem. Dlaczego?

Stach

---
Stach
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
gaetta pon, 26 kwi 2004, 08:59:11
Cała ta dyskusja jest idiotyczna. Mnie też nikt nie zatrudni, ani jako modelki ani jako dyskotekowego wykidajły, bo jestem małą kobietką i niewiele by mieli ze mnie pożytku. I co, mam krzyczec do Strasburgao DYSKRYMINACJI?! Nie rozumiem dlaczego akurat spośród wielu innych kryteriów - kryterium upodobań seksualnych ma być szczególnie chronione?! To jest właśnie dyskryminacja!
Uważający, że katolik nie może zwolnić homoseksualisty - a co byście powiedzieli, gdyby redaktor pisma gejowskiego nagle się "nawrócił" i zaczął wypisywać tam rzeczy niezgodne z "orientacją" gazety. No słucham.Według tego pokrętnego braku logiki, który reprezentujecie, nie mogliby go zwolnić! Dostałby DUUUUUUUUŻE odszkodowanie!

---
Anna
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
S.Pelka wto, 27 kwi 2004, 01:02:54
Szanowny Panie Zergling,
przepraszam, że posłużyłem się pewnym skrótem myślowym, pisząc o kamieniowaniu przez Pana swoich ideologicznych adwersarzy. Cały czas miałem jednak na uwadze rzucanie przez Pana kamianiem sarkazmu i cynicznego humorem. Ich uderzenie może zabić równie dobrze, jak i zwykły kamień, a przynajmniej sprawić ból.
Niewiele Pan wie o chrześcijaństwie i chrześcijanach, że pisze o nim tak niechętnie. Chrześcijanie to usprawiedliwieni, ale nadal grzesznicy. To nie świętoszki, z których Pan szydzi, przypinając im chrześcijańskie ID. Być może w ten sposób właśnie chciałby Pan chrześcijan widzieć i być może wielu chrześcijan tak właśnie się prezentuje, ale to pomyłka.
Oczywiście, że nie jest dobrze, gdy tradycjni chrześcijanie przesadzają w wyrażaniu swoich emocji, ale warto byłoby zadać sobie wysiłek, aby spróbować zrozumieć tych ludzi, którzy chcą być wierni tradycyjnym zasadom moralnym. Czy nie mają do tego prawa? Czy Kościół katolicki nie ma prawa odmówić zatrudnienia tzw. aktywnym osobom homoseskualnym? Kościół ma prawo kierować się własnymi zasadami moralnymi i odmawiać zatrudnienia w SWOICH INSTYTUCJACH osobom, które tych zasad nie podzielają, tak jak Amisze mają prawo używać zaprzęgi konne zamiast samochodów.

A serwis ekumeniczny Kosciol.pl (to bardziej do pana Dluhomila) cieszy sie tradycją publikowania różnych kontrowersyjnych artykułow - będąc z tego powodu atakowanym przez zwolenników różnych poglądów i nurtów chrześcijaństwa. Nie uważamy jednak, że trzeba koniecznie wywracać świat do góry nogami, a z pewnością nie powinno tego być w serwisie ekumenicznym. Dowalanie komukolwiek to na pewno nie jest zajęcie dla ekumenistów, chociaż i ekumeniści to zwykli ludzie ulegający ludzkim słabościom. Nie sądzę jednak, abysmy byli aż tak bardzo świętoszkowaci, pruderyjni i hipokryzyjni jak chce to wmówić Pan Zerling.
Stach

---
Stach
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
S.Pelka śro, 28 kwi 2004, 00:57:06
Ucieszył mnie Pański ostatni komentarz, bo okazuje się, że jednak potrafi Pan mówić ludzkim językiem, bez zgrzytów sarkazmu i kpin z ludzkich słabości (Pan chyba też się zmaga ze swoimi). Nie musimy zgadzać się z wieloma rzeczami, możemy się nawet sprzeczać, ale nigdy nie dojdziemy do czegokolwiek jeśli - nawet, gdy się ma rację - swoich przeciwników będziemy traktować z góry, z szyderstwem i kpiną. Proszę bowiem pamiętać, że zawsze może Pan trafić na silniejszego i lepszego od siebie szydercę, którego kosa sarkazmu błyśnie ostrzem, że nawet Pan tego nie zauważy. Z mojej strony to nie grozi, bo ledwo sobie radzę z mową ojczystą, ale zawsze może Pan takiego kogoś sprowokować. Tak więc to moja dobra rada, lepiej o trudnych sprawach sobie porozmawiać na spokojnie i bez wylewania szyderczych słów.
A co do kolegów tradycjonalistów i integrystów. Cóż, mnie też się nie podoba, gdy ktokolwiek chce ciskać kamieniami w osoby homoseksualne. Ale można chyba nie zgadzać się z trendami akceptowania homoseksualizmu zawsze i wszędzie. Właśnie tradycyjne zasady chrześcijańskie, oparte na Listach św. Pawła (o Starym Testamencie nawet nie będę wspominał), mówią wyraźnie i prosto, że aktywny homoseksualizm jest złem i grzechem. Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego o homoseksualizmie wypowiada się z troską i ze zrozumieniem (KKK nie wini tych osób za posiadaną orientację seksualną), ale podkreśla, że brak czystości jest grzechem (podobnie jak w przypadku heteroseksualistów). Kościół kierując się tymi zasadami ma chyba prawo zatrudniać w swoich instytucjach takie osoby, które te wartości respektują.
A co do chrześcijan - chrześcijanie nie są aniołami. Powinni żyć, jak słusznie Pan zauważa, prawem miłości, ale nie żyją, bo to nadal - jak już pisałem - grzesznicy. Są chrześcijanami nie dlatego, że są doskonali i święci, w pełni wypełnijąc nakaz miłości, ale dlatego są chrześcijanami, że uwierzyli w Chrystusa, który ich usprawiedliwia z grzechów, podnosi z licznych upadków i umacnia.

---
Stach
 
Katoliccy pracodawcy nie powinni zatrudniać aktywnych homoseksualistów
S.Pelka czw, 29 kwi 2004, 10:36:58
Szanowny Panie Zergling,
może faktycznie zareagowałem zbyt nerwowo, ale sam Pan wie, że są to dość trudne i delikatne tematy, gdzie nerwy często puszczają. Głównie chodzi o to, że ludzka seksualność, lub - lepiej - osobowość seksualna człowieka nie jest cechą widzianą tylko w czarno-białych barwach. Po prostu nie ma 100 procentowego mężczyzny, jak i nie ma 100 procentowej kobiety. W każdym z nas - czy to nam się podoba, czy nie - drzemie odrobina homoseksualisty: u różnych osób, w innym stopniu. Dlatego też reagujemy nerwowo i panicznie uciekamy od prawdy, gdy odkrywamy w nas samych naszą własną homoseksualność. Mam nadzieję, że się Pan ze mną zgodzi w tym względzie i uzna to za wytłumaczenie mojego nazbyt nerwowego zachowania w naszej polemice. Ale, pozwoli Pan, że zapytam, czy samemu Panu nie przydażyło się nerwowo pocierać spocone ręce o spodnie, gdy uświadomił sobie, że widok nagiego i wzbudzającego respekt, tudzież kształtnego męskiego członka (na filmie, zdjęciu lub na żywo u kolegi) wzbudził Pańskie zainteresowanie, a może nawet podniecenie? Z tym pytaniem zostawiam Pana i jeszcze raz przepraszam za moją nerwowość.

Stach

---
Stach
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń