Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Szkocki ksiądz pozywa do sądu agencję episkopatu

Ks. Gerard Magee, proboszcz parafii katolickiej pw. św. Pawła w Hurlford w Szkocji otrzymał propozycję pracy kapelana w Duszpasterstwie Ludzi Morza, które jest agencją duszpasterską podległą konferencji episkopatu Anglii i Walii. W ostatniej chwili episkopat wycofał się jednak z zatrudnienia szkockiego kapłana, który następnie złożył w tej sprawie pozew do sądu pracy.Zatrudnienie ks. Magee na stanowisku kapelana Ludzi Morza nie zostało nigdy zmaterializowane, ponieważ właściwy wydział episkopat dowiedział się, że kapłan, któremu tą pracę początkowo zaproponowano jest homoseksualistą żyjącym w związku partnerskim. Dyrektor Duszpasterstwa Ludzi Morza przyznał, że nie można zaoferować pracę kapelana w pełnym wymiarze pracy w dużym porcie towarowym, gdzie przewija się każdego dnia setki młodych marynarzy różnych narodowości komuś, kto jest aktywnym gejem.

Ks. Magee nie daje jednak za wygraną. Powiedział, że przeszedł pomyślnie wszystkie formalności związane z zatrudnieniem, otrzymał na piśmie potwierdzenie zatrudnienia go, spędził 3 dni w porcie w Southhampton, poznając specyfikę nowej pracy od strony praktycznej i czyniąc pierwsze zawodowe kontakty z ludźmi zatrudnionymi w tym porcie, którym miał udzielać duchowego wsparcia, aby 9 dni później dowiedzieć się, że cała sprawa już nie istnieje. Tak się nie postępuje z ludźmi – podkreślił duchowny – a przynajmniej nie powinno się tak postępować w Kościele.

„W zasadzie, gdybym sam nie interesował się co dalej ze sprawą mojego zatrudnienia, nikt by mi nawet nie powiedział, że Duszpasterstwo Ludzi Morza nie jest już zainteresowane więcej moją osobą. Nikt bowiem nie pofatygował się nawet, aby mi to powiedzieć” – mówi rozgoryczony.

Przedstawiciel Duszpasterstwa Ludzi Morza powiedział natomiast, że nikt nie proponował ks. Magee pracy kapelana w porcie w Southampton. Nasz wydział podlega pod konferencję episkopatu Anglii i Walii, a ks. Magee jest Szkotem i znajduje się pod jurysdykcją biskupów szkockich. To dwa niezależne od siebie organizmy kościelne. Przyznał on jednak, że nawet jeśli ktoś z naszego wydziału napisał do ks. Magee list potwierdzający jego zatrudnienie, to prawdopodobnie pracownik ten nie posiadał pełnego obrazu wszystkich kościelnych niuansów jurysdykcyjnych.

Ks. Gerard Magee potwierdził, że będzie szukał sprawiedliwości przed sądem cywilnym. Zlekceważona została bowiem nie tylko jego godność, jako osoby ludzkiej, ale pogwałcone zostało jego prawo jako pracownika i obywatela. Ks. Magge jest obywatelem brytyjskim i ma prawo być zatrudnionym na obszarze całej Wielkiej Brytanii, jako i we wszystkich krajach Unii Europejskiej, tym bardziej, że pieniądze na jego wynagrodzenie nie pochodzą z kasy kościelnej, ani tym bardziej episkopatu angielskiego, ale są to pieniądze państwowe kapitanatu portu w Southampton. Ks. Magee posiada też pozwolenie swojego ordynariusza na podjęcie pracy kapelana poza jego rodzimą diecezją w Szkocji.

The Tablet - Catholic Weekly International

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040423153943194

No trackback comments for this entry.
Szkocki ksiądz pozywa do sądu agencję episkopatu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń