Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Młot na polityków?

Pragnąc wyjaśnić wątpliwości dotyczące kwestii przystępowania do komunii polityków, którzy głoszą poglądy sprzeczne z nauką Kościoła, Episkopat Stanów Zjednoczonych utworzył nadzwyczajny zespół do spraw udziału katolików w życiu politycznym. Uczestnicy zespołu zbadają między innymi zgodność zasad udzielania Eucharystii z instrukcją "Redemptionis Sacramentum".

"Kazdy diecezjalny biskup ma prawo i obowiazek zwracać się z poważnymi duszpasterskimi zastrzeżeniami w tych sprawach, jako że ma on najlepszy osąd rzeczy w swoim lokalnym kościele, zgodnie z duszpasterskimi i kanonicznymi normami. Aby wspomóc nas w naszych wspólnych decyzjach, Konferencja Biskupów USA powołała zespół, który będzie omawiał sprawy, mające związek z udziałem katolikow w zyciu politycznym, włączając w to udzielanie sakramentów w sytuacjach, w ktorych postawy polityków są sprzeczne z nauczaniem Koscioła. Powołanie tego zespołu jasno pokazuje powagę, z jaką traktujemy te problemy i stanowi konsekwencję wniosków wyciągniętych z interpretacji norm Kościoła." - napisał w specjalnym oświadczeniu biskup Wilton D. Gregory, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.

Najbardziej znanym przypadkiem polityka, którym będzie zajmował się zespół jest  John F. Kerry stał się kandydatem na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej. Kerry, będąc katolikiem, czyni jednym z ważniejszych punktów swojej kampanii wyborczej walkę o zachowanie prawa do dokonywania legalnych aborcji w sytuacji, gdy Kościół Katolicki wspiera ruchy na rzecz prawnych ograniczeń w tym zakresie. Jednak zespół nie będzie zajmował się jedynie sprawą demokratycznego kandydata na prezydenta. Katolickich polityków głoszących publicznie poglądy sprzeczne z nauką swojego Kościoła jest bowiem w USA znacznie więcej.

- Biskupi amerykańscy mają nadzieję i oczekują, że politycy bez względu na swoje religijne przekonania, powinni w życiu publicznym zachować uczciwość i żyć zgodnie z zasadami wiary danej im przez Boga - podkreślił biskup Gregory.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004042800364089

No trackback comments for this entry.
Młot na polityków? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
dluhomil śro, 28 kwi 2004, 16:05:22
Spor Kerrego i niektorych bpow nie dotyczy przestrzegania zasad wiary danych przez Boga na terytorium USA, bo nie krytykuje zdecydowanie kary smierci w ameryce, oraz mowi, ze aborcja jest zlem.
Spor dotyczy tego, jakie m e t o d y panstwo moze zastosowac walczac z aborcja. Kerry twierdzi, ze na pewno nie policje, sady i prokurature. Biskupow rozjatrza najbardziej to, ze publicznie przyznaje sie do slabosci panstwa mowiac, ze nawet najnowoczesniejsze srodki inwiligacji spoleczenstwa nie sprawio, ze ostatecznego zdania co do aborcji nie podejmie kobieta i jej partner.

Nieprzemyslane dzialania episkopatu USA konfliktuja obywateli, ze szkodo dla katolicyzmu.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń