Amerykańska Polonia rozbija Unię Utrechcką
Dnia 30 listopada 2003 roku podczas spotkania w ramach Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich w Pradze, zaaprobowano decyzję o wykluczeniu spośród członków Utrechckiej Unii Starokatolików Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA (Polish National Catholic Church USA) za – jak to określono - „zbyt tradycjonalistyczną postawę”. W praktyce sprawa dotyczyła udzielania święceń kapłańskich kobietom, stosunku do homoseksualizmu i ekumenizmu.
Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA cieszy się bardzo dobrymi relacjami z Kościołem rzymsko-katolickim w USA. Po wielu latach wytężonej pracy teologów, historyków i kanonistów Watykan postanowił uznać ważność wszystkich sakramentów udzielanych w tym Kościele. Trwają też prace zmierzające do pełnego zjednoczenia z Rzymem. Gdy Kościoły członkowskie Unii Starokatolików w Utrechcie wydały zgodę o udzieleniu święceń kapłańskich kobietom w Kościołach starokatolickich w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Holandii, Polski Kościół Narodowy sprzeciwił się temu postanowieniu. W konsekwencji Unia skrytykowała Kościół o zbytni tradycjonalizm, źle pojęty i prowadzony ekumenizm oraz dyskryminowanie osób homoseksualnych.
Unia Utrechcka powstał w 1889, zrzeszając Kościoły starokatolickie, które odłączyły się od Kościoła rzymsko-katolickiego po Soborze Watykańkim I. Pierwszym Kościołem starokatolickim był Kościół w Utrechcie, który oddzielił się od Rzymu jeszcze w XVIII wieku podczas tzw. „kontrowersji jansenistycznej”. Po Soborze Watykańskim I zaczęły do niego dołączać nowe Kościoły starokatolickie z Czech, Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych.
Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA powstał w XIX wieku wśród polskich emigrantów w Ameryce i Kanadzie. Jego twórcą był były kapłan rzymskokatolicki ks. Franciszek Hodur, który walczył o zachowanie polskiego języka i kultury w parafiach polskich emigrantów, a znajdując duży sprzeciw ze strony amerykańskiej hierarchii, głownie niemieckiego i irlandzkiego pochodzenia, postanowił o powołaniu do życia nowej wspólnoty eklezjalnej. W 1898 roku Rzym ekskomunikował ks. Hodura, który w 1907 roku przyłączył nowy Kościół do wspólnoty Kościołów starokatolickich w Utrechcie. W tym samym roku holenderski biskup starokatolicki wyniósł ks. Hodura na urząd biskupa i zwierzchnika Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego.
Pewne nowinki doktrynalne pojawily sie za sakry Franciszka HOdura - "osmy sakrament" - gloszenie Slowa Bozego bodajze, ale po jego smierci je porzucono. jakby bylo malo tego, choc nie uznaje sie nieomylnosci Papieza to... uznano za wazne dogmaty Maryjne :)
Tak wiec PNNK poza dyscyplina (malzenstwa) prawie nic nie rozni od Kosciola Katolickiego w USA, teraz juz nawet jezyk. Bo nie jest to Kosciol juz tylko Polonii.
Chca PNNk usuna z Unii Utrechckiej... No to straca jeden z najwiekszych chyba swoich Kosciolow... bo PNKK bije wszystkie je (nie liczac Filipn - ale nie wiem czy tamtejsi Starokatolicy w Unii sa) liczebnoscia tak wiernych, jak parafii i duchownych - sami mezczyzni!!!!
Ciekawe jest co na to bp. Wysoczanski? W Kosciele Polskokatolickim tez jest tradycyjna postawa do kobiet "ksiezycowek" i homoseksualistwo. TEz ich wyrzuca?
---
Wojciech