Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykańska Polonia rozbija Unię Utrechcką

Dnia 30 listopada 2003 roku podczas spotkania w ramach Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich w Pradze, zaaprobowano decyzję o wykluczeniu spośród członków Utrechckiej Unii Starokatolików Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA (Polish National Catholic Church USA) za – jak to określono - „zbyt tradycjonalistyczną postawę”. W praktyce sprawa dotyczyła udzielania święceń kapłańskich kobietom, stosunku do homoseksualizmu i ekumenizmu.Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA cieszy się bardzo dobrymi relacjami z Kościołem rzymsko-katolickim w USA. Po wielu latach wytężonej pracy teologów, historyków i kanonistów Watykan postanowił uznać ważność wszystkich sakramentów udzielanych w tym Kościele. Trwają też prace zmierzające do pełnego zjednoczenia z Rzymem. Gdy Kościoły członkowskie Unii Starokatolików w Utrechcie wydały zgodę o udzieleniu święceń kapłańskich kobietom w Kościołach starokatolickich w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Holandii, Polski Kościół Narodowy sprzeciwił się temu postanowieniu. W konsekwencji Unia skrytykowała Kościół o zbytni tradycjonalizm, źle pojęty i prowadzony ekumenizm oraz dyskryminowanie osób homoseksualnych.

Unia Utrechcka powstał w 1889, zrzeszając Kościoły starokatolickie, które odłączyły się od Kościoła rzymsko-katolickiego po Soborze Watykańkim I. Pierwszym Kościołem starokatolickim był Kościół w Utrechcie, który oddzielił się od Rzymu jeszcze w XVIII wieku podczas tzw. „kontrowersji jansenistycznej”. Po Soborze Watykańskim I zaczęły do niego dołączać nowe Kościoły starokatolickie z Czech, Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych.

Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA powstał w XIX wieku wśród polskich emigrantów w Ameryce i Kanadzie. Jego twórcą był były kapłan rzymskokatolicki ks. Franciszek Hodur, który walczył o zachowanie polskiego języka i kultury w parafiach polskich emigrantów, a znajdując duży sprzeciw ze strony amerykańskiej hierarchii, głownie niemieckiego i irlandzkiego pochodzenia, postanowił o powołaniu do życia nowej wspólnoty eklezjalnej. W 1898 roku Rzym ekskomunikował ks. Hodura, który w 1907 roku przyłączył nowy Kościół do wspólnoty Kościołów starokatolickich w Utrechcie. W tym samym roku holenderski biskup starokatolicki wyniósł ks. Hodura na urząd biskupa i zwierzchnika Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040501225010681

No trackback comments for this entry.
Amerykańska Polonia rozbija Unię Utrechcką | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Amerykańska Polonia rozbija Unię Utrechcką
Wojciech1966 pon, 3 maj 2004, 08:53:27
Jesli sie wezmie do reki ksiazke Ursa Küry (nie mam pojecie czy dac apostrof Küry'ego?, czy nie) o Kościele Starokatolickim, z ubożychnym nieco dodatkiem W.Wysoczanskiego (obaj biskupi starokatoliccy) to widac jasno, ze Polski Narodowy Kosciol Katolicki wsród wielu innych starokatolickich Wspolnot jest pewnego rodzaju wyjatkiem. Wlasciwie byla to typowa schizma spowodowana nieposluszenstwem. Sprawy obrony praw do majatku parafii, wybudowanych ze skaldek polskich robotnikow swiatyn, jezyka polskiego odegraly tu olbrzymia role. Sprawy doktyrnalne pojawily sie dopiero pozniej. Starokatolicyzm byl nie przyczyna a srodkiem do utrzymania parafii niezaleznych w jako takim porzadku. (zreszta najpierw sakry biskupiej szukano u prawoslawnych). Pierwszym ksiedzem z parafii niezaleznych, ktory otrzymal sakre biskupia w Utrechcie byl zreszta nie franciszke Hodur a Antoni Kozlowski z Chicago. Bo tam obok Bufallo i Scranton parafii niezaleznych bylo najwiecej.
Pewne nowinki doktrynalne pojawily sie za sakry Franciszka HOdura - "osmy sakrament" - gloszenie Slowa Bozego bodajze, ale po jego smierci je porzucono. jakby bylo malo tego, choc nie uznaje sie nieomylnosci Papieza to... uznano za wazne dogmaty Maryjne :)
Tak wiec PNNK poza dyscyplina (malzenstwa) prawie nic nie rozni od Kosciola Katolickiego w USA, teraz juz nawet jezyk. Bo nie jest to Kosciol juz tylko Polonii.

Chca PNNk usuna z Unii Utrechckiej... No to straca jeden z najwiekszych chyba swoich Kosciolow... bo PNKK bije wszystkie je (nie liczac Filipn - ale nie wiem czy tamtejsi Starokatolicy w Unii sa) liczebnoscia tak wiernych, jak parafii i duchownych - sami mezczyzni!!!!
Ciekawe jest co na to bp. Wysoczanski? W Kosciele Polskokatolickim tez jest tradycyjna postawa do kobiet "ksiezycowek" i homoseksualistwo. TEz ich wyrzuca?

---
Wojciech
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń