Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Amerykański senator wystąpił z Kościoła Katolickiego

Bernard Kenny, 57 letni polityk zasiadający w amerykańskim Senacie z ramienia Partii Demokratycznej, ogłosił decyzję o wystąpieniu z Kościoła Katolickiego. Powodem mają być poglądy senatora na niektóre kwestie moralne, niezgodne z nauczaniem jego dotychczasowego kościoła. Kenny nie zgadza się także na konieczność dokonywania wyboru między zobowiązaniami wobec wyborców a zasadami własnej religii.

- Jeśli każde wyznanie czy religia zacznie wymuszać forsowanie swoich zasad na wiernych, którzy jednocześnie pracują na rzecz państwowych czy rządowych instytucji, demokracja zamieni się w partyjniackie rozgrywki podzielonych religijnie ugrupowań - powiedział Kenny, uzasadniając swoja decyzję. Senator z hrabstwa Hudson nie zgadza się z katolickim nauczeniem w kwestii aborcji, klonowania, kary śmierci czy małżeństw homoseksualnych i nie zamierza "ugiąć się pod naciskiem katolickich biskupów". Kenny najprawdopodobniej stanie się członkiem Kościoła Episkopalnego.

Bernard Kenny nie jest jedynym politykiem, który w ostatnich dniach oskarża Kościół o wywieranie zbyt dużego nacisku na katolickich członków rządu, kongresmenów i senatorów oraz na kandydata na prezydenta - Johna Kerry'ego. Inny demokratyczny senator William Pascrell Jr. stwierdził, że nie został posłany do parlamentu przez Kościół ale przez swoich wyborców i to ich a nie swój Kościół ma reprezentować, bo właśnie na tym polega demokracja. Z nauczaniem Koscioła w wielu kwestiach nie zamierza się także zgadzać gubernator stany New Jersey James E. McGreevey, który twierdzi, że co prawda jest katolikiem i bardzo ceni sobie swoją wiarę ale ma także obowiązki jako gubernator. McGreevey oświadczył także, że w związku z naciskami przestanie przystępować do komunii, by "zachować niezależność od Kościoła w kierowaniu stanem".

Sytuacja między częścią katolickich polityków a Kościołem stała się napięta po wywołanej przez watykańską instrukcję "Redemptionis Sacramentum" jasnej deklaracji amerykańskiego Episkopatu, mówiącej o tym, że politycy którzy nie stosują się w życiu do nauk Kościoła, nie mogą przystępowac do komunii. Wielu biskupów zaczęło już wcielać deklarację w życie w swoich diecezjach i choć John Kerry bez przeszkód przystępuje do komunii, niektórzy politycy otrzymali już od władz kościelnych oficjalne ostrzeżenia a nawet spotkali się z przypadkami odmowy udzielenia Eucharystii.

Politycy, którzy zarzucają swojemu Kościołowi zbytnie mieszanie się w sprawy polityki, dają przykład prezydenta Kennedy'ego, który przed swoim wyborem oświadczył iż nie będzie zakładnikiem Kościoła.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004051201315955

No trackback comments for this entry.
Amerykański senator wystąpił z Kościoła Katolickiego | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Amerykański senator wystąpił z Kościoła Katolickiego
swiatlo śro, 12 maj 2004, 21:35:45
O! W koncu konsekwentny czlowiek.
 
Amerykański senator wystąpił z Kościoła Katolickiego
emkapucyna wto, 29 cze 2004, 18:05:29
to już przegięcie... Jak ksiądz katolicki może odmówić Komunii? Jesli chodzi o tą całą sprawę "namawiania i zmuszania" przez Kościół...chyba mam podzielone zdanie... Nie jestem za aborcją, eutanazją, karą śmierci ale... przecież zadaniem Kościoła nie jest "przeprowadzanie wypraw krzyżowych" i zmuszanie kogoś do czegoś.
Owszem - zdarza się, że ktoś ma inne poglądy - np. jest za "zabijaniem" i według mnie robi źle, ale nie mam przecież prawa nikogo za to potępić... jesli będzie miał ponieść karę, to ją poniesie, odpowie za to.
I gdzie ten Kościół wychodzący na przeciw ludziom?
No i po cholerę pcha sie On w politykę???
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń