Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Konserwatywni anglikanie żądają odwołania biskupa-geja

Osiemnastu anglikańskich biskupów reprezentujących łącznie ponad 55 milionów anglikanów w swoich krajach, wezwało amerykański Kościół Episkopalny do "wyrażenia skruchy" w związku z prowadzoną przez ten kościół "pro-homoseksualną polityką". Jednym z wyrazów tej skruchy ma być odwołanie żyjącego w homoseksualnym związku Gene Robinsona ze stanowiska biskupa  New Hampshire. Jeśli tak się nie stanie, za trzy miesiące Kościół Episkopalny może zostać wykluczony ze wspólnoty anglikańskiej, ostrzegają sygnatariusze listu.

"To celowe nieposłuszeństwo Bożemu Słowu zapisanemu w Biblii jest bezwstydnym odejściem od zgodnego i jasno przedstawionego stanowiska Wspólnoty Anglikańskiej" czytamy w datowanym na 16 kwietnia, ale opublikowanym dopiero w ostatnich dniach liście 18 biskupów anglikańskich reprezentujących głównie azjatyckie i afrykańskie kościoły. List zawiera też ostrzeżenie o możliwości wykluczenia Kościoła Episkopalnego ze Wspólnoty, jeśli ten nie dokona zmian w swojej polityce względem osób żyjących w jednopłciowych związkach. Oprócz usunięcia bp. Robinsona, sygnatariusze listu domagają się również "zdyscyplinowania" tych diecezji, które błogosławią pary homoseksualne.

Pytany o stosunek do wystosowanego przez biskupów pisma Dan England, rzecznik Kościoła Episkopalnego odparł, że przede wszystkim nie bardzo wiadomo na czym miałaby polegać skrucha. Dodał, że w kwestii biskupa Robinsona decyzję może podjąć Generalna Konwencja Kościoła Episkopalnego - ta sama, która wybrała go w ubiegłym roku.

- Tu, w naszym kościele biskupi są wybierani. Zdaję sobie sprawę, że w wielu innych anglikańskich wspólnotach są oni mianowani. Oczywiście , jeśli biskup jest mianowany, można go też zdymisjonować. Ale u nas tak się nie dzieje - powiedział England.

Rzecznik episkopalian odniósł się także do ostrzeżenia o wykluczeniu, stwierdzając, że nie ma pojęcia jakby to miało wyglądać.

Od czasu elekcji Gene Robinsona stosunki kościoła Episkopalnego i konserwatywnych kościołów anglikańskich (szczególnie afrykańskich) są wyjątkowo chłodne. Główny inicjator opublikownego ostatnio listu, nigeryjski arcybiskup Peter Akinola wezwał afrykańskie kościoły do rezygnacji ze środków przekazywanych im przez Kościół Episkopalny. On i inni biskupi konsekwentnie odmawiają też uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach wspólnie z biskupem Robinsonem lub innymi biskupami episkopalnymi popierającymi wybór aktywnego homoseksualisty.

Canon Bill Atwood, sekretarz generalny międzynarodowego stowarzyszenia anglikańskich biskupów Ekklesia, powiedział że Wspólnota Anglikańska będzie się rozdzierać, chyba że Kościół Episkopalny zmieni swój kierunek.

- Ludzie nie są w stanie znosić takiej sytuacji. Jeśli anglikanie na całym świecie twierdzą że Kościół Episkopalny nie może już prawnie reprezentować Wspólnoty Anglikańskiej w Ameryce, to jaką cenę będzie skłonny zapłacić arcybiskup Cantenbury za trzymanie nadal tego kościoła pod swoimi skrzydłami. Czy Rowan Williams zdecyduje się stracić 90 procent członków Wspólnoty Anglikańskiej, by uchronić Franka Griswolda (zwierzchnika Kościoła Episkopalnego w USA) – powiedział Atwood.

Obie strony konfliktu stwierdziły, że list konserwatywnych biskupów wywrze duży wpływ na przebieg zaplanowanego w przyszłym miesiącu spotkania Komisji Eames'a - grupy anglikańskich hierarchów zajmującej się pokłosiem wyświęcenia Robinsona.

Przewodniczący tej komisji, irlandzki arcybiskup Armagh, Robin Eames, otrzymał list od arcybiskupa Zachodnich Indii, Drexel Gomez w którym azjatycki hierarcha wyjaśnia, dlaczego konserwatywni anglikanie tak naciskają na działania.

"Konserwatywni członkowie Wspólnoty Anglikańskiej wciąż są proszeni o powściągliwość w swoich reakcjach, gdy tymczasem liberalny program jest realizowany w pełni - z biskupami episkopalnymi podejmującymi działania przeciw konserwatywnym parafiom, z Kościołem Kanady zamierzającym wprowadzić na całym swoim terenie błogosławieństwa par jednopłciowych, z diecezjami w Kościele Episkopalnym, które już przeprowadzają takie ceremonie i z zatrudnianiem znanych obrońców homoseksualnych związków we władzach Kościoła Anglii" - pisze arcybiskup Gomez - "Po rozpoznaniu dysproporcji w tej sytuacji możemy zrobić tylko jedno - konserwatywna reakcja musi nastąpić zanim zwolennikom  liberalnego punktu widzenia zostanie przyznane prawo do żądania zbyt wiele w tej materii".

na podstawie The Washington Times

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040522011722622

No trackback comments for this entry.
Konserwatywni anglikanie żądają odwołania biskupa-geja | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Konserwatywni anglikanie żądają odwołania biskupa-geja
Crusader sob, 22 maj 2004, 08:17:23
i tak się właśnie powinno prowadzić lobbying !!! Jeśli sodomita nie straci stanowiska, to może czekać nas coś jeszcze ciekawszego - np. unia z Watykanem ...

---
"sodomita jest poza naszą cywilizacją opartą na kulcie kobiety"

Stanisław Cat - Mackiewicz herbu Boża Wola

 
Konserwatywni anglikanie żądają odwołania biskupa-geja
Wojciech1966 sob, 22 maj 2004, 14:25:48
Powiem szczerze, ze mnie troche denerwuja takie tytuly "konserwatywni anglikanie, konserwatywni katolicy". Jest to albo 1. przejaw swiadomej polityki i sugerowanie, ze walka o przestrzeganie przykazan to konserwatyzm albo 2. na to licze - uleganie presji i mimowolne nasladowanie "nowomowy". Tym czasem to nie konserwatysci tylko normalnie myslacy ludzie, ktorzy wiedza co jest w Biblii napisane bronia sie przed nazywaniem normą tego co jest obrzydliwym wystepkiem.

---
Wojciech

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń