Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Angielscy biskupi łagodzą moralne nauczanie Kościoła?

Biskupi Koscioła Katolickiego Anglii i Walii wydali dziś dokument, w którym odnoszą się do wielu problemów etycznych i moralnych. W ponad 100-stronnicowym dokumencie, który został odebrany jako znacznie łagodniejszy niż oficjalne nauczanie Kościoła Katolickiego, podnoszono kwestie rozwodów, aborcji, antykoncepcji, homoseksualizmu czy seksu pozamałżeńskiego.

Przyjęty przez angielskich i walijskich biskupów dokument, zatytułowany "Cherishing Life", ma na celu wskazanie i przypomnienie norm moralnych obowiązujacych katolików. Jest pisany znacznie łagodniejszym i mniej jednoznacznym językiem niż oficjalne teksty pochodzące z Watykanu, nie zmienia jednak podstawowych nakazów Kościoła w tym względzie.

W przypadku związków homoseksualnych biskupi bardzo silnie podkreślają, że nie jest grzechem ani złem sama orientacja homoseksualna - dopóki nie wyraża się ona w seksualnym związku.

Dokument podtrzymuje opinię Kościoła w sprawach takich jak aborcja, rozwody, antykoncepcja, klonowanie czy seks pozamałżeński jednak wypowiada się o tych kwestiach w sposób znacznie mniej potępiający niż dotychczas. Biskupi wskazują na przykład na różnicę między stosowaniem środków antykoncepcyjnych nie dopuszczających do zapłodnienia a "pigułką dnia następnego", która ma działania wczesnoporonne. Złagodzono jednak znacznie ton dotyczący antykoncepcji jako takiej. Parom stosującym takie środki wskazuje się na "stawianie barier między małżonkami", podnoszone sa też kwestie zdrowotne.

"Cherishing Life" krytykuje presję seksualną, jaką na młodych ludzi wywiera ich środowisko. Podkresla też, że relacje seksualne mogą mieć miejsce tylko w małżeństwie, wzywa do odpowiedzialności w tym względzie i sprzeciwia się przyznaniu związkom partnerskim takich samych praw, jakimi cieszą się małżeństwa. Podkreślają przy tym, że nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny jest najlepszym miejscem do wychowywania dzieci.

W najostrzejszych słowach biskupi wypowiadają się przeciwko aborcji określając prawo do przerywania ciąży, obowiązująze w Wielkiej Brytanii od 1967 roku jako niszczące społeczeństwo oraz etykę lekarską.

"Każdego roku wiele tysięcy dzieci jest zabijanych w łonach matek, nie z powodu niekompetencji lekarzy ale dlatego, że ich zabójcy wyznają zdeprawowaną ideologię" - czytamy w dokumencie.

Większość kwestii jest jednak potraktowana znacznie łagodniej. Biskupi przyznają, że dokument odzwierciedla wątpliwości, jakie w wielu kwestiach mają brytyjscy katolicy, nie wyłączając duchownych.

"Nikt nie może oczekiwać, że Kosciół od razu znajdzie odpowiedź na wszytskie szczegółowe pytania. Księża i biskupi nie zawsze śa ekspertami i nie mają gotowych rozwiązań wszystkich problemów (dotyczy to nawet najpoważniejszych dylematów)" - ostrzegają biskupi.

Arcybiskup Westminster, kardynał Cormac Murphy-O'Connor wyjaśniał dziś w wywiadzie dla Guardiana: "Każdy z nas jest w drodze, w drodze do Boga. Droga ta powinna być radosna, ale wymaga także dokonywania trudnych moralnych wyborów. Naszą powinnością jest chronić nieodłaczną i przynależną każdemu człowiekowi godność każdej istoty ludzkiej - od jej naturalnego początku do naturalnego końca".

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek stwierdzili, że dokument w części poświęconej homoseksualizmowi jest po prostu grą słów. Podkreślili swoje zadowolenie z powodu złagodzenia języka, wyrażając jednocześnie zawod z powodu "nie podjęcia przez biskupów wyzwania jakim jest zmiana w postrzeganiu jednopłciowych związków".

Dokument porusza również kwestie dotyczące eutanazji, wojny (w kontekście wojny w Iraku) i sposobów pokojowego rozwiązywania konfliktów.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040527004036465

No trackback comments for this entry.
Angielscy biskupi łagodzą moralne nauczanie Kościoła? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń