Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Baptystyczna dyskusja o publicznych szkołach

Dr Jack Graham, prezydent Konwencji Południowych Baptystów (SBC) nie popiera rezolucji wzywającej rodziców do zabierania dzieci z publicznych szkół. Z kolei jeden z największych amerykańskich autorytetów w sprawach rodziny - dr James Dobson (na zdjęciu) - wyraża swoją aprobatę dla proponowanego tekstu, choć nie w tak radykalny sposób jak jego autorzy.

Kilka tygodni temu T.C. Pinckney z Wirginii i Bruce Shortt z Teksasu wezwali Południowych Baptystów do zabrania dzieci z państwowych szkół w celu zapewnienia im chrześcijańskiej edukacji. Projekt rezolucji w tej sprawie został przesłany do komisji, która ma podjąć decyzję w sprawie przedstawienia go podczas dorocznej konwencji w Indianapolis.

Lider SBC, dr Jack Graham uważa, iż na skutek niektórych zapisów zawartych we wspomnianym tekście jego przyjęcie przez komisję będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Jako przykład podaje następujące stwierdzenie: "rodziny, które posyłają swoje dzieci do publicznych szkół, popełniają grzech". Choć on sam wspierał akcję tworzenia szkół chrześcijańskich oraz nawoływał do tego, by zakładać szkoły w rodzaju tych prowadzonych przez Południowych Baptystów w całej Ameryce, nie uważa za stosowne rozwiązywania problemów edukacyjnych poprzez zabieranie dzieci z publicznych placówek.

Zamiast tego podkreśla, iż chrześcijanie mogą odegrać i odgrywają ważną rolę, wywierając pozytywny wpływ na publiczną oświatę.

- Jest wielu nauczycieli, trenerów i administratorów szkół publicznych, którzy aktywnie działają w naszych kościołach - zauważa Graham - ponadto szkolimy młodych ludzi, by byli solą i światłem naszych wspólnot, a przecież wielu z nich będzie kiedyś uczyć w szkołach publicznych.

Także założyciel i przewodniczący organizacji prorodzinnej "Focus on the Family", dr James Dobson, jest daleki od pełnego poparcia tezy, iż wszyscy Południowi Baptyści powinni zabrać swoje dzieci z publicznych szkół. Jego zdaniem, w większości przypadków jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dobson uważa, iż rodzice powinni zabrać dzieci ze szkół publicznych w liberalnych stanach, takich, jak Kalifornia czy Massachusetts, gdzie we wszystkich typach szkół głoszona jest homoseksualna propaganda i ideologia bezpiecznego seksu. Są też takie stany, w których publiczny system oświatowy nie jest wcale aż tak odmienny od wartości judeo-chrześcijańskich. W takich przypadkach proponowana rezolucja byłaby nieco "zbyt daleko idąca".

Dobson stanowczo sprzeciwia się tezie, iż młodzi ludzie powinni pozostać w szkołach publicznych, by być solą i światłem dla środowiska wyznającego wartości sprzeczne z ich przekonaniami.
- Nie mówimy tu o dorosłych - podkreśla ekspert ds. rodziny -  którzy pójdą w świat nawracać bezbożnych. Mówimy o oddaniu naszych dzieci pod kontrolę ludzi, którzy nie zgadzają się z tym wszystkim, w co wierzymy i popieramy, i którzy starają się osłabić nasz system przekonań. Czy mamy pozwolić naszym dzieciom, by to właśnie one spróbowały to zmienić?.

Przedstawiciel "Focus on the Family" uważa, iż w każdych okolicznościach rodzice powinni nadzorować to wszystko, czego uczą się ich dzieci, ponieważ system publicznej oświaty jako całość jest sprzeczny z chrześcijaństwem i często przyczynia się do upadku intelektualnego i moralnego amerykańskich dzieci.
- Rodzice, którzy uważają za słuszne pozostawienie dzieci w szkołach publicznych ze względów misyjnych, powinni jeszcze raz przemyśleć swoje stanowisko teologiczne - dodaje.

- Poślemy nasze dzieci do Sodomy i Gomory z nadzieją, że zmienią system, naprawią go? Myślę, że to zadanie nas, dorosłych, a nie dzieci, szczególnie, kiedy są jeszcze bardzo wrażliwe... Kiedy trafią do Sodomy i Gomory, możecie już nie być w stanie wydostać ich stamtąd - ostrzega Dobson.

Jego zdaniem w większości przypadków najlepszym sposobem, w jaki chrześcijanie mogą wywierać wpływ na publiczne szkoły, jest zabranie najmłodszych dzieci z tych placówek. - Gdyby było jasne, iż nie da się zatrzymać dzieci w publicznym systemie oświaty przy jednoczesnym obrażaniu wiary chrześcijańskiej i zmuszaniu uczniów do czytania perwersyjnej literatury, z pewnością bylibyśmy świadkami zasadniczych zmian w amerykańskich klasach – konkluduje założyciel "Focus on the Family".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040614150913255

No trackback comments for this entry.
Baptystyczna dyskusja o publicznych szkołach | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Baptystyczna dyskusja o publicznych szkołach
swiatlo pon, 14 cze 2004, 16:29:45

W naszej III PRL nie ma nawet mowy o jakimkolwiek apelu. Ludek jest doszczetnie ograbiony z pieniedzy, czyli z wladzy i mozliwosci wybierania - decydowania o swoim zyciu.

Dzieki socjalizmowi, wiekszosc Polakow jest zdana na panstwowe uslugi i nie ma realnej sily aby sie hydrze przeciwstawic.

Prosze zwrocic uwage na to, ze to socjalizm generuje napiecia spoleczne. Wierzacy (w Polsce) pozbawieni innej mozliwosci musza stanac do politycznej walki z biurokracja i lewica o edukacje. Konflikt i konfrontacja jest nieuchronna. W ustroju gospodarki wolnorynkowej ludzie sami decyduja na co wydac pieniadze. Kazdy posyla dzieci do szkoly ktora mu odpowiada, albo uczy w domu. Konflikt nie istnieje ze wzgledu na roznorodnosc szkol, sposobow, programow. Oto wolny rynek - demokrajca konsumentow glosujaca portfelem. Wszyscy sa zadowoleni. No... z wyjatkiem biurokracji, ale pasozytow nie nalezy uszczesliwiac. Tepic trzeba!

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń