Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unieważnienie małżeństwa katolickiego

Pytania i odpowiedziByliśmy małżeństwem prawie 5 lat, niestety dłużej nie potrafiłam już wybaczać, obmywać stóp jak w Wieczerniku. Złożyłam pozew o rozwód cywilny ale z całego serca pragnę unieważnić to małżenstwo które i tak formalnie nie istniało! Mój były mąż wprowadził mnie nikczemnie w błąd podając sie za innego człowieka niż był w żeczywistości. Udawał że bardzo chce mieć dzieci co w rezultacie okazało sie kłamstwem i to wykrzyczanym prosto w twarz. Byłam mu potrzebna do dbania o niego, zastąpienia mu matki, a dziecko miało być tylko przysłowiową marchewką na końcu kija która daje siły ciągnąć ten wóz dalej!

Straciłam 5 długich lat życia, w upokorzeniu, mąz pił, wyrzucał mnie z domu, mówł że koledzy są dla niego najważniejsi. Czy według kościoła nadal powinnam być żoną kogoś kto kłamał przed Bogiem że będzie mnie kochał, szanował, że będzie mi wierny, uczciwy?!

Chce wyjsć ponownie za mąż ale za człowieka który bedzie tym kim powinien czyli świadectwem Bożej miłości wobec mnie, czy kościół stanie mi na drodze abym mogła w świetle swojej religii bez grzechu podarować mu siebie (ponownie ) przed ołtarzem??

Czy w związku całą tą sytuacją mam szanse na unieważnienie małżenstwa za przyczynę podając niedotrzymanie przysięgi małżeńskiej ze strony męża, skaładajen przed Bogiem, oraz niechęć do posiadania potomstwa czyli wystąpieniu przeciwko prawom Bożym? Jaki jest proces uzyskiwania unieważnienia małżeństwa, co musze zrobić gdzie sie zgłosić?

Jakie wogóle mam szanse na szczęśliwe zycie??

Anna

Pani Anno,

Sporo informacji na temat stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele Katolickim znajdzie Pani w artykule Unieważnienie sakramentu małżeństwa (proszę przeczytać również komentarze - tam także znaduje się wiele praktycznych uwag oraz linków). Każda sytuacja jest jednak bardzo indywidualna i trudno powiedzieć jak jest w Pani przypadku. Najlepiej będzie jeśli zwróci się Pani do kurii diecezjalnej w miejscu swojego zamieszkania. Właśnie przy kurii funkcjnują wydziały zajmujące się tego rodzaju sprawami, a pracujący tam specjaliści od prawa kanonicznego i małżeńskiego będą w stanie indywidualnie zająć się Pani sprawą. Również przy kuriach znajdują się Sądy Metropolitalne właściwe do rozpatrywania tego typu spraw. Pełny spis adresowy kurii diecezjalnych znajdzie Pani w serwisie Opoka.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040616231018815

No trackback comments for this entry.
Unieważnienie małżeństwa katolickiego | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
verbadocent czw, 17 cze 2004, 15:03:22

Pani Anno! Po pierwsze, to jest mi bardzo przykro z powodu Pani sytuacji rodzinnej. Po drugie, podpisuję się w całości pod tym,co podano powyżej. Jakiś czas temu na forum katolik.pl ukazała się seria artykułów pani mgr Małgorzaty Baran poświęcona, kwestii unieważniania związków kościelnych. Napisana bardzo kompetentnie i do tego przystępnie. Polecam lekturę: http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&kategoria=prawo

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń