Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Baptyści podzieleni przez jednopłciowe związki

Konwencja Południowych Baptystów (SBC) zdecydowała wczoraj, że odłączy się od Światowej Unii Baptystów (BWA). Powodem decyzji o zerwaniu mającej niemal wiek więzi jest fakt, że w łonie Aliansu pojawiły się wspólnoty "otwarte na związki homoseksualne". Decyzja o odłączeniu SBC została podjęta ogromną większością głosów podczas trwającego właśnie w Indianapolis dorocznego spotkania delegatów.

Przemawiając w sprawie odłączenia się Południowych Baptystów od BWA szef Southwestern Baptist Theological Seminary, Paige Patterson w szczególny sposób odniósł się do przyjęcia do Unii członka amerykańskiego Aliansu Baptystów - Evergreen Baptist Association, jednej z najbardziej liberalbych wspólnot baptystycznych w USA, sprzyjającej aktywnym homoseksualistom. Podając ten przykład Patterson określił BWA oraz Alians Baptystów jako związki, którym "zależy na wizerunku przyjaznego gejom".

- Jeśli gdzieś przynależysz i dajesz na coś swoje pieniądze, znaczy to że dajesz ciche przyzwolenie na to co robi ta organizacja - uzasadniał decyzję o odejściu Patterson - Południowi Baptyści nie mogli już dłużej pozwalać sobie na powiązanie z kościołami, które wyrażają swoją aprobatę dla jednopłciowych związków, szczególnie w czasie gdy debata na temat takich "małżeństw" jest jednym z wiodących tematów publicznej dyskusji w USA.

Decyzja o wycofaniu się z prac w od BWA, która już w lutym została przyjęta przez przywódców SBC, została teraz przyjęta na dorocznym spotkaniu 8000 delegatów. Za jej uchwaleniem oddano 80 procent głosów.

Przywódcy Unii przyjęli decyzje ze zdumieniem i smutkiem. Przyznają, że oczekiwali krytyki podczas spotkania, choćby ze względu na przyjęcie w poczet członków BWA powstałej przez odłączenie się od SBC wspólnoty Cooperative Baptist Fellowship, a także z powodu różnic dotyczących ordynacji kobiet czy poparcia wojny z Irakiem. Właśnie z tych powodów już w lutym zapadła decyzja o przerwaniu wpłacania składki do BWA. Południowi Baptyści wpłacali co roku do kasy BWA 300 tys dolarów - jedną piątą budżetu światowej organizacji. Przywódcy Unii podkreślają jednak, że kwestia homoseksualnych małżeństw nie została nigdy podniesiona w czasie ostatnich rozmów.

- Zostaliśmy niesłusznie oskarżeni o sprzyjanie homoseksualnym małżeństwom - oświadczył Denton Lotz, generalny sekretarz BWA - Światowa Unia Baptystów nie akceptuje takich związków. Nie akceptuje ich także oskarżany o nadmierny liberalizm amerykański Alians Baptystów, który w 1992 roku wydał w tej sprawie deklarację mówiącą o niezgodności aktywnego homoseksualizmu z nauczaniem Chrystusa.

Sekretarz generalny amerykańskiego Aliansu Baptystów Roy Medley nazwał "obraźliwym" określenie tej wspólnoty jako sprzyjającej gejom. Przypomniał, że w 1984 roku Alians wydał oświadczenie w którym określił małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Rzecznik amerykańskich baptystów Richard Schramm podkreślił że choć "poszczególne kościoły zachowują autonomię i Alians nie może im niczego narzucać" to "polityka Aliansu jest bardzo tradycyjna".

Przywódcy BWA podkreślają jednak, że nie uznają decyzji SBC za ostateczną i że z radością przyjmą Południowych Baptystów do swojego grona w każdej chwili w której Konwencja zdecyduje się na nowo podjąć współpracę.

Licząca 16,3 miliona członków Konwencja Południowych Baptystów była największym z kościołów członkowskich Światowej Unii Baptystów, która do tej pory składała się z 211 baptystycznych wspólnot skupiających łącznie 47 milionów osób.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040617011015968

No trackback comments for this entry.
Baptyści podzieleni przez jednopłciowe związki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń