Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Baptyści podzieleni przez jednopłciowe związki

Konwencja Południowych Baptystów (SBC) zdecydowała wczoraj, że odłączy się od Światowej Unii Baptystów (BWA). Powodem decyzji o zerwaniu mającej niemal wiek więzi jest fakt, że w łonie Aliansu pojawiły się wspólnoty "otwarte na związki homoseksualne". Decyzja o odłączeniu SBC została podjęta ogromną większością głosów podczas trwającego właśnie w Indianapolis dorocznego spotkania delegatów.

Przemawiając w sprawie odłączenia się Południowych Baptystów od BWA szef Southwestern Baptist Theological Seminary, Paige Patterson w szczególny sposób odniósł się do przyjęcia do Unii członka amerykańskiego Aliansu Baptystów - Evergreen Baptist Association, jednej z najbardziej liberalbych wspólnot baptystycznych w USA, sprzyjającej aktywnym homoseksualistom. Podając ten przykład Patterson określił BWA oraz Alians Baptystów jako związki, którym "zależy na wizerunku przyjaznego gejom".

- Jeśli gdzieś przynależysz i dajesz na coś swoje pieniądze, znaczy to że dajesz ciche przyzwolenie na to co robi ta organizacja - uzasadniał decyzję o odejściu Patterson - Południowi Baptyści nie mogli już dłużej pozwalać sobie na powiązanie z kościołami, które wyrażają swoją aprobatę dla jednopłciowych związków, szczególnie w czasie gdy debata na temat takich "małżeństw" jest jednym z wiodących tematów publicznej dyskusji w USA.

Decyzja o wycofaniu się z prac w od BWA, która już w lutym została przyjęta przez przywódców SBC, została teraz przyjęta na dorocznym spotkaniu 8000 delegatów. Za jej uchwaleniem oddano 80 procent głosów.

Przywódcy Unii przyjęli decyzje ze zdumieniem i smutkiem. Przyznają, że oczekiwali krytyki podczas spotkania, choćby ze względu na przyjęcie w poczet członków BWA powstałej przez odłączenie się od SBC wspólnoty Cooperative Baptist Fellowship, a także z powodu różnic dotyczących ordynacji kobiet czy poparcia wojny z Irakiem. Właśnie z tych powodów już w lutym zapadła decyzja o przerwaniu wpłacania składki do BWA. Południowi Baptyści wpłacali co roku do kasy BWA 300 tys dolarów - jedną piątą budżetu światowej organizacji. Przywódcy Unii podkreślają jednak, że kwestia homoseksualnych małżeństw nie została nigdy podniesiona w czasie ostatnich rozmów.

- Zostaliśmy niesłusznie oskarżeni o sprzyjanie homoseksualnym małżeństwom - oświadczył Denton Lotz, generalny sekretarz BWA - Światowa Unia Baptystów nie akceptuje takich związków. Nie akceptuje ich także oskarżany o nadmierny liberalizm amerykański Alians Baptystów, który w 1992 roku wydał w tej sprawie deklarację mówiącą o niezgodności aktywnego homoseksualizmu z nauczaniem Chrystusa.

Sekretarz generalny amerykańskiego Aliansu Baptystów Roy Medley nazwał "obraźliwym" określenie tej wspólnoty jako sprzyjającej gejom. Przypomniał, że w 1984 roku Alians wydał oświadczenie w którym określił małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Rzecznik amerykańskich baptystów Richard Schramm podkreślił że choć "poszczególne kościoły zachowują autonomię i Alians nie może im niczego narzucać" to "polityka Aliansu jest bardzo tradycyjna".

Przywódcy BWA podkreślają jednak, że nie uznają decyzji SBC za ostateczną i że z radością przyjmą Południowych Baptystów do swojego grona w każdej chwili w której Konwencja zdecyduje się na nowo podjąć współpracę.

Licząca 16,3 miliona członków Konwencja Południowych Baptystów była największym z kościołów członkowskich Światowej Unii Baptystów, która do tej pory składała się z 211 baptystycznych wspólnot skupiających łącznie 47 milionów osób.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040617011015968

No trackback comments for this entry.
Baptyści podzieleni przez jednopłciowe związki | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wielkanoc
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Menu Użytkownika

  Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
  Nie pamiętasz hasła?

  Sonda

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  Czy uważasz że decyzja Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystycznych biskupów była słuszna?

  •  Tak
  •  Nie
  •  Nie mam zdania
  0
  Wyniki
  | 10,697 głosów | 9 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń