Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Niechciane przeszkody

-  Jakim sposobem doszliśmy do tego, że dopiero co rozpoczęte życie jest przechowywane w tysiącach probówek? Jak doszliśmy do tego, że mamy "nadmiarowe" embriony pochodzące ze sztucznych zapłodnień, skoro w naszych kościołach, szkołach i placówkach opieki jest tyle "niechcianych" dzieci?
W wywiadzie dla "Christianity Today" profesor Amy Hall mówi o aborcji, badaniach na komórkach macierzystych, zapłodnieniu in-vitro a nade wszystko o tym, jak chrześcijanie traktują dzieci.


- W całej historii konserwatywni chrześcijanie wierzyli, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia. Czy kiedy technologia medyczna zaczęła nam prezentować nowe alternatywy, nie zmieniło to stosunku do istoty człowieczeństwa?

- Nawet głęboko wierzący chrześcijanie, zobowiązani do uznawania prawd biblijnych zawsze byli kuszeni by naginać, naciągać i uchylać Boże wyraźne wezwanie do ochrony życia. Kiedy w grę wchodziła ziemia, pieniądze, zdrowie czy status społeczny, również chrześcijanie "zmieniali swoje wyobrażenia" i widzieli niektórych ludzi jako podludzi, i nie nie do końca uznawali ich za pełnoprawne dzieci Boga. Oczywiste i wyraźne przykłady takich zachowań to choćby niewolnictwo i zabijanie płodów z wadami genetycznymi. Ale można też znaleźć wiele bardziej subtelnych przykładów - od wykorzystywania "taniej pracy" po używanie "nadmiarowych" embrionów ludzkich do badań medycznych.
(...) Biotechnologia oferuje nowe rodzaje pokus. Ale jednocześnie stwarza nowe możliwość świadczenia naszym życiem.

(...)

- Co można poradzić chrześcijanom, którzy uważają że można korzystać z terapii rozwijających się obecnie na bazie "istniejących już" komórek macierzystych wyhodowanych wcześniej z "nadmiarowych" zarodków?

- W tym przypadku również należy zadać bardzo ważne pytania jakby wyprzedzające to już zadane. Jakim sposobem doszliśmy do tego, że dopiero co rozpoczęte życie jest przechowywane w tysiącach probówek? Jak doszliśmy do tego, że mamy "nadmiarowe" embriony pochodzące ze sztucznych zapłodnień, skoro w naszych kościołach, szkołach i placówkach opieki jest tyle "niechcianych" dzieci?

Wracając jednak do pytania - podejrzewam, że za jakieś pięć lat nie będziemy nawet informowani, czy terapia jaką zaleca nam lekarz została wprowadzona przy pomocy badań na pochodzących z embrionów ludzkich komórkach macierzystych. Możemy nawet dożyć takiego czasu, gdy rodzice, którzy nie chcą się zgodzić na taką formę leczenia swoich dzieci, będą uznawani przez sądy za nienadających się do sprawowania opieki nad własnymi dziećmi. Modlę się, żeby tak się nie stało.

- Jakie Pani ma zdanie na temat poglądu, że życie ludzkie zaczyna się dopiero po zagnieżdżeniu zarodka w macicy? Czy zaleciłaby Pani, podobnie jak zwolennicy tego poglądu, wzięcie "pigułki dnia następnego" w przypadku gwałtu?

- Na początek ogólnie. Dlaczego nagłe i niespodziewane zajście w ciążę jest obecnie traktowane również przez ewangelikalne środowiska jako katastrofa? Jak możemy przekształcić nasze instytucje - miejsca pracy, szkoły, kościoły - tak by były one gościnne dla każdego nowego życia. Czy na przykład czy w kampusach przy chrześcijańskich college'ach jest możliwość zakwaterowania dla studentów mających dzieci?

Nie doradziłabym ofierze gwałtu "pigułki dnia następnego". Ale też nie potępiłabym jej, gdyby zażądała takiej pigułki. Wiedząc, co ja spotkało i jaki wstyd i ból może ją jeszcze spotkać, jak mogłabym się zgorszyć? Ale nasza moralna roztropność dotycząca systematycznego używania ludzkich embrionów do badań nie powinna być kształtowana przez takie przypadki.

(...)

- Kim jest osoba?

- Osoba jest dzieckiem Boga, bezpłatnym znakiem Bożego "kaprysu", by stało się życie. To niepokojące a nawet przerażające pomyśleć, że nie możemy precyzyjnie określić granic tego życia. Obawiam się, że nie możemy. Wierzę, że przy tych wszystkich naszych ekspertyzach i wynalazkach wciąż jesteśmy wzywani by świadczyć o takiej możliwości, że wszelkie życie jest w przebitej ręce Boga.

Profesor Amy Laura Hall jest asystentką na wydziale etyki teologicznej w Duke Divinity School, szkole teologicznej Zjednoczonego Kościoła Metodystów w USA. Jest również oddaną matką dwóch dziewczynek, które często towarzyszą jej w zawodowych podróżach. Jej wykłady często dotyczą tego, w jaki sposób współcześni chrześcijanie traktują dzieci i często wprawiają w zakłopotanie, gdy prof. Hall mówi o tym że dzieci są postrzegane jako swego rodzaju "niewygoda" - i to już od najwcześniejszych faz swojego istnienia.

Cały wywiad, w języku angielskim można przeczytać w Christianity TodayOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040624010038962

No trackback comments for this entry.
Niechciane przeszkody | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Niechciane przeszkody
japco pią, 25 cze 2004, 13:44:22

"Jak doszliśmy do tego, że mamy "nadmiarowe" embriony pochodzące ze sztucznych zapłodnień, skoro w naszych kościołach, szkołach i placówkach opieki jest tyle "niechcianych" dzieci?"

- czy to znaczy, że nie powinniśmy stosować sztucznych zapłodnień, ponieważ można sobie dziecko zaadoptować? Niby wszyscy są jednakowi, ale w rzeczywistości tak nie jest. Każdą osobę cechują pewne jej skłonności, za które odpowiedzialne są geny. Różna jest podatność między innymi na choroby fizyczne i psychiczne. Może dlatego obecnie bardzo trudno znaleźć partnera kobiecie z dzieckiem. Każdy woli mieć własne, ponieważ ma jakąś gwarancję, że ono nie będzie się znacząco różniło od swoich biologicznych rodziców.
Podam jeszcze bardziej brutalny przykład - czemu ludzie chcą, aby ich pies był rasowy, piękny i wogóle? Oczywiście każdy by chciał, ale nie każdy ma możliwości. Przecież jest tyle psów bezpańskich lub w schroniskach. Tyle że znowu jest taka różnica, że wychowywanie od małego i posiadanie wiedzy o przodkach własnego psa daje nam jakąś gwarancję, że nasz pupil nie skoczy nam kiedyś do gardła...

"terapia jaką zaleca nam lekarz została wprowadzona przy pomocy badań na pochodzących z embrionów ludzkich komórkach macierzystych"

- może pani profesor zacznie studiować medycynę i wtedy nam powie, w jaki inny sposób można badać choroby lub leki, oraz przeprowadzać różnego typu eksperymenty. Wierzę, że lekarze stosowaliby inne środki, gdyby było to tylko możliwe. Z jednej strony żądamy efektów, z drugiej zaś czepiamy się metod. Wybierzmy albo jedno, albo drugie ... A może są osoby chętne, które poświęca się medycynie? Jeśli takowe chcą oddać swoje życie, to niech się tutaj wpiszą ... ale ... zapomniałem .... nie zabijaj ... i co teraz? Chyba ta opcja nie wchodzi w grę.

Może się wypowie ktoś, kto jest dość biegły w tych kwestiach medycznych: Czy inne metody badań są możliwe?

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń