Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ksiądz z Tylawy skazany

65 – letni ksiądz z Michał M. z Tylawy koło Dukli został w piątek skazany za molestowanie seksualne sześciu dziewczynek. Wyrok to dwa lata w zawieszeniu na pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela, opiekuna i wychowawcy dzieci przez okres lat ośmiu. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawę molestowania seksualnego dziewczynek poniżej 15 roku życia ugłośniła żona księdza grekokatolickiego Lucyna K., która po bezskutecznych interwencjach w Kurii Przemyskiej zwróciła się o pomoc do lokalnego dodatku Gazety Wyborczej, by po kilku publikacjach na jesieni 2001 roku przekazać nagrania z zeznaniami świadków Prokuraturze Rejonowej. Jednakże prokurator z Jasła, według którego „ksiądz brał tylko dzieci na kolana” nie potwierdził jej zarzutów. Aktualny wyrok uznający Księdza winnym zapadł na wniosek prokuratury w Krośnie.

Według ustaleń przeprowadzonego śledztwa, ksiądz brał dziewczynki na kolana, spał z nimi w łóżku, dotykał w miejsca intymne, ale nie dopuszczał się czynności „rozładowujących napięcie seksualne”. Ksiądz był poczytalny i nie czuje się winny. Na sali sądowej obecne były dorosłe już kobiety – ofiary księdza oraz jego zwolennicy z Tylawy. Sprawa księdza podzieliła parafian. 

Kuria Metropolitalna w Przemyślu podjęła decyzję o zawieszeniu księdza Michała w obowiązkach duszpasterskich na czas śledztwa, ale nie przeniosła go z terenu Tylawy. Na zachowawcze stanowisko Kurii, która zdecydowała się czekać na podjęcie jakichkolwiek kroków do czasu zapadnięcia wyroku sądowego mógł wpłynąć konflikt ks. arcybiskupa Michalika z redakcją Gazety Wyborczej, która opublikowała w zeszłych latach cały szereg nieprzychylnych pod jego adresem artykułów w związku z jego wypowiedzią „katolik powinien głosować na katolika”.

Wpływ na postępowanie Kurii miał też wiek księdza oraz fakt, że ks. Michał wzorowo wywiązywał się ze swoich obowiązków kapłańskich a wśród mieszkańców Tylawy cieszył się opinią „świątobliwego księdza”. Parafianie podkreślają, że ks. Michał żyje bardzo skromnie, jest życzliwy dla ludzi i chętnie służy każdemu pomocą. Sprawa księdza z Tylawy zaciąża nad wizerunkiem arcybiskupa Michalika, który pełni funkcję Przewodniczącego Episkopatu Polski i zarządza jedną z „najsilniejszych” pod względem powołań kapłańskich diecezją. Sam arcybiskup Michalik nie zamierza komentować wyroku.

W kręgach episkopatu mówi się o potrzebie powołania „specjalistycznej” komórki, która służyłaby doradztwem prawnym i psychologicznym księżom biskupom. Lepiej jest takim przypadkom natychmiast zapobiegać reagując na jakiekolwiek sygnały wzmożoną obserwacją podejrzanego księdza i dyskretnym wywiadem z jego otoczeniem, aniżeli dopuścić do sytuacji, w której młodzież i całe społeczności parafialne padłyby ich ofiarą. Przypadki pedofilii i zachowań dewiacyjnych mogą się nasilać z uwagi na rozluźnienie norm obyczajowych w całym społeczeństwie. Rośnie też tendencja wzrostowa pod względem wykrywalności takich przypadków – większa jest czujność i wrażliwość społeczna na tym punkcie.

Wielu komentatorów ostatnich afer seksualnych z udziałem księży katolickich podkreśla zagrożenie kryzysem zaufania wiernych do swoich duszpasterzy, który tak fatalnie zaważył na religijności irlandzkiej. 

Ujawniane przypadki zachowań dewiacyjnych wśród księży stanowią wyzwanie dla wychowawców seminaryjnych. W wielu polskich seminariach nadal nie jest przeprowadzana profesjonalna selekcja kandydatów pod kątem ich zdolności do dojrzałego przeżywania celibatu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040627013418255

No trackback comments for this entry.
Ksiądz z Tylawy skazany | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń