Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ksiądz z Tylawy skazany

65 – letni ksiądz z Michał M. z Tylawy koło Dukli został w piątek skazany za molestowanie seksualne sześciu dziewczynek. Wyrok to dwa lata w zawieszeniu na pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela, opiekuna i wychowawcy dzieci przez okres lat ośmiu. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawę molestowania seksualnego dziewczynek poniżej 15 roku życia ugłośniła żona księdza grekokatolickiego Lucyna K., która po bezskutecznych interwencjach w Kurii Przemyskiej zwróciła się o pomoc do lokalnego dodatku Gazety Wyborczej, by po kilku publikacjach na jesieni 2001 roku przekazać nagrania z zeznaniami świadków Prokuraturze Rejonowej. Jednakże prokurator z Jasła, według którego „ksiądz brał tylko dzieci na kolana” nie potwierdził jej zarzutów. Aktualny wyrok uznający Księdza winnym zapadł na wniosek prokuratury w Krośnie.

Według ustaleń przeprowadzonego śledztwa, ksiądz brał dziewczynki na kolana, spał z nimi w łóżku, dotykał w miejsca intymne, ale nie dopuszczał się czynności „rozładowujących napięcie seksualne”. Ksiądz był poczytalny i nie czuje się winny. Na sali sądowej obecne były dorosłe już kobiety – ofiary księdza oraz jego zwolennicy z Tylawy. Sprawa księdza podzieliła parafian. 

Kuria Metropolitalna w Przemyślu podjęła decyzję o zawieszeniu księdza Michała w obowiązkach duszpasterskich na czas śledztwa, ale nie przeniosła go z terenu Tylawy. Na zachowawcze stanowisko Kurii, która zdecydowała się czekać na podjęcie jakichkolwiek kroków do czasu zapadnięcia wyroku sądowego mógł wpłynąć konflikt ks. arcybiskupa Michalika z redakcją Gazety Wyborczej, która opublikowała w zeszłych latach cały szereg nieprzychylnych pod jego adresem artykułów w związku z jego wypowiedzią „katolik powinien głosować na katolika”.

Wpływ na postępowanie Kurii miał też wiek księdza oraz fakt, że ks. Michał wzorowo wywiązywał się ze swoich obowiązków kapłańskich a wśród mieszkańców Tylawy cieszył się opinią „świątobliwego księdza”. Parafianie podkreślają, że ks. Michał żyje bardzo skromnie, jest życzliwy dla ludzi i chętnie służy każdemu pomocą. Sprawa księdza z Tylawy zaciąża nad wizerunkiem arcybiskupa Michalika, który pełni funkcję Przewodniczącego Episkopatu Polski i zarządza jedną z „najsilniejszych” pod względem powołań kapłańskich diecezją. Sam arcybiskup Michalik nie zamierza komentować wyroku.

W kręgach episkopatu mówi się o potrzebie powołania „specjalistycznej” komórki, która służyłaby doradztwem prawnym i psychologicznym księżom biskupom. Lepiej jest takim przypadkom natychmiast zapobiegać reagując na jakiekolwiek sygnały wzmożoną obserwacją podejrzanego księdza i dyskretnym wywiadem z jego otoczeniem, aniżeli dopuścić do sytuacji, w której młodzież i całe społeczności parafialne padłyby ich ofiarą. Przypadki pedofilii i zachowań dewiacyjnych mogą się nasilać z uwagi na rozluźnienie norm obyczajowych w całym społeczeństwie. Rośnie też tendencja wzrostowa pod względem wykrywalności takich przypadków – większa jest czujność i wrażliwość społeczna na tym punkcie.

Wielu komentatorów ostatnich afer seksualnych z udziałem księży katolickich podkreśla zagrożenie kryzysem zaufania wiernych do swoich duszpasterzy, który tak fatalnie zaważył na religijności irlandzkiej. 

Ujawniane przypadki zachowań dewiacyjnych wśród księży stanowią wyzwanie dla wychowawców seminaryjnych. W wielu polskich seminariach nadal nie jest przeprowadzana profesjonalna selekcja kandydatów pod kątem ich zdolności do dojrzałego przeżywania celibatu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040627013418255

No trackback comments for this entry.
Ksiądz z Tylawy skazany | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń