Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Biblijni analfabeci

Niemal co ósmy dorosły Amerykanin uważa, że Joanna d'Arc była... żoną Noego. Ponad połowa nie jest w stanie wymienić imion Ewangelistów ani nawet połowy z Dziesięciorga Przykazań. Ostatnie badania wykazują, że choć Amerykanie szanują Biblię i często się na nią powołują, w zasadzie jej nie czytają.

Podczas gdy amerykańskie kościoły są coraz bardziej konfrontowane z zsekularyzowaną rzeczywistością, duchowni biją na alarm. Okazuje się bowiem, że nawet najbardziej pobożni członkowie kościołów mają coraz większe problemy ze znajomością Biblii. Ostatnie badania wykazują, że choć Amerykanie szanuja Biblię i często się na nią powołują, w zasadzie jej nie czytają.

Mniej niż połowa dorosłych Amerykanów jest w stanie wymienić imiona czterech Ewangelistów. Wielu chrześcijan nie potrafi wymienić więcej niż dwoch-trzech apostołów. Według badania przeprowadzonego przez Barna Christian Group, 60 procent Amerykanów nie potrafi nawet wymienić pięciu przykazań z Dekalogu. - Nic dziwnego, że ludzie wciąż łamią przykazania, skoro ich nie znają - skomentował wyniki ankiety George Barna, szef firmy badawczej - Ameryka coraz bardziej staje się narodem biblijnych analfabetów.

Według innych badań 82 procent ankietowanych uważa, że zdanie "Bóg pomaga tym, którzy sobie pomagają" pochodzi z Biblii. Przytłaczająca większość respondentów uważała też, że najważniejszym przykazaniem jest dbanie o swoją rodzinę.

Są jeszcze bardziej kuriozalne świadectwa nieznajomości Biblii. Badania Barna Christian Group wykazały na przykład, że według 12 proc. dorosłych Amerykanów Joanna d'Arc była żoną Noego. Połowa z innej badanej grupy (absolwentów high school) uważa, że Sodoma i Gomora to imiona występujących w Biblii małżonków. A duża liczba jeszcze innego badania stwierdziła, że Kazanie na Górze wygłosił Billy Graham.

Duchowni, szczególnie zaś ewangelilkalni pastorzy biją na alarm. "Nie jest niczym szczególnym, jeśli Biblii nie znają Amerykanie słabo zwiazai z kościołem" - pisze w Religion Today Albert Mohler, dyrektor Southern Baptist Theological Seminary w Louisville - "Znacznie większym skandalem jest biblijna ignorancja występujaca u chrześcijan. Każde dowolne badanie na ten temat pokazuje brutalną prawdę. Chrześcijanie coraz mniej znają Biblię. W jaki sposób to pokolenie może być ukształtowane przez biblijne prawdy dotyczące seksualności, jeśli ludzie uważają Sodomę i Gomorę za małzeństwo? Nic dziwnego, że coraz więcej osób czuje się zdezorientowane i idzie na kompromis obyczajowy, na przykład w kwestii homoseksualizmu. Co gorsza wielu chrześcijan nie zna podstawowego ewangelicznego przesłania. Jeśli ktoś wierzy, że w Biblii napisano: "Bóg pomaga tym, którzy sobie pomagają", uzna zbawienie z łaski i usprawiedliwienie przez wiarę za zupełnie obce koncepcje."

Mohler wskazuje na niebezpieczeństwo tkwiące w zaniedbaniu nauczania biblijnego w kościołach. Male grupy, które są źródłem wspaniałych relacji i przyjaźni często zaniedbują studiowanie Biblii. Również istniejące w kościołach służby zajmują się raczej rozwiązywaniem bieżących problemów niż solidnym biblijnym nauczaniem - od podstaw. Często bywa tak, że również podczas kazań tematy biblijne są poruszane tylko w aktualnym konekście, jako tło do zasadniczego wątku.

Dyrektor Southern Baptist Theological Seminary ostrzega, że dalsze zaniedbania w nauczaniu mogą doprowadzić do tragedii. "Pastorzy i kościoły, które są zbyt zajęte lub zbyt rozproszone, by uczynić z nauczania Biblii centralne dążenie swojej służby doprowadzają do tego, że ludzie wierzący wiedzą zbyt mało by umacniać swoją wiarę, by stać się prawdziwymi uczniami. Musimy jak najszybciej potraktować śmiertelnie poważnie problem biblijnego analfabetyzmu, inaczej coraz więcej chrześcijan będzie myślało że Sodoma i Gomora żyli długo i szczęśliwie".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040629235952412

No trackback comments for this entry.
Biblijni analfabeci | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń